Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7525825
osób.
Oni są z nami:
Nawiązanie do idei Stanisława Zakrzewskiego. Aut. Jan Włodarek

Ukazała się ostatnio w warszawskim Instytucie Wydawniczym PAX ciekawa książka – „Nowa historia” Zosimosa – jedyna zachowana w całości grecka historia świecka, która powstała w pierwszej połowie V wieku n.e.

Jest to dzieło niezwykle ważne zarówno dla historii późnego antyku jak i pośrednio dla dziejów Europy Wschodniej i Środkowej, gdyż jej autor poświęca wiele uwagi stosunkom cesarstwa rzymskiego z ludami barbarzyńskimi; opisuje w 6 księgach czasy od kryzysu cesarstwa w połowie III wieku n.e. aż po walki o Rzym z Wizygotami na początku V wieku. Zasługuje na szczególną uwagę fakt, że autor tej historii - Zosimos, to poganin, który żył w czasach dominacji chrześcijaństwa. Z tego też powodu ocenia on przyczyny upadku cesarstwa rzymskiego oraz poszczególne fakty z tym procesem związane z odmiennej perspektywy niż większość ówczesnych pisarzy.

„Nowa historia” Zosimosa to pierwszy w Polsce przekład z języka starogreckiego (poprzednie wydanie ukazało się aż 20 lat temu) dokonany przez naszą koleżankę z Zespołu JWIP.PL - prof. dr hab. Helenę Cichocką, a opatrzony wstępem i komentarzem przez prof. dr hab. Ewę Wipszycką.

Na okładce – Kolosseum – miejsce krwawych zmagań gladiatorów oraz miejsce kaźni chrześcijan. Należy przypuszczać, że ten niezwykle ciekawy fragment historii późnego cesarstwa wzbudzi zainteresowanie u naszych atletów-kulturystów mających szerokie horyzonty intelektualne. Przecież oni nie tylko dbają o rozwój swojego umięśnienia, dbają także o swój ogólno-humanistyczny rozwój łączący piękno fizyczne z intelektem – określany w antyku terminem „kalokagathia”. Szczególnie tych atletów zachęcamy do lektury tej wyjątkowo interesującej książki!
Autor: Jan Włodarek,
wrzesień 2012 r.
Rej.617./Historia - 45 /2012.09.23/JWI.PL
Aktualizacja 2012.12.11, godz.09:50Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Młodzi, silni i zwarci
Młodzi, silni i zwarci
W DOWÓD UZNANIA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE