Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7520251
osób.
Oni są z nami:
Z dziejów wielkopolskiego atletyzmu. Aut. A. Czajkowski

(Na zdjęciu atleci o sylwetce kulturysty: Tadeusz Onybowski i Edmund Banaszkiewicz, fot. z arch.).

Podnoszenie ciężarów, gimnastyka i zapasy mają w Poznaniu dobre tradycje. Przed II wojną światową ciężarowcy poznańscy skupiali się w czterech klubach: „Zbyszko”, „Spalla” (póżniejszy klub imienia Teodora Sztekkera), „Gladiator” (późniejszy „Sokół) i „HCP” (zwany cegielskim).


W klubie „Zbyszko” do najlepszych ciężarowców pierwszej połowy okresu międzywojennego należeli: Józef Zajączkowski i Alojzy Szczepaniak startujący w wadze lekkiej. Edmund Banaszkiewicz i Edmund Czyż startujący w wadze ciężkiej. Trzej piersi uprawiali też zapaśnictwo i gimnastykę. Oprócz tych atletów, w klubie „Zbyszko” było jeszcze kilku nieprzeciętnych ciężarowców – zdobywców lokalnych tytułów mistrzowskich w poszczególnych wagach.

W klubie „Spalla’ większa część zapaśników ćwiczyła podnoszenie ciężarów. Do najlepszych w owym okresie należeli tu Marian Łukasiewicz (waga średnia) i Stanisław Czujewicz (waga ciężka). W latach późniejszych dołączyli do nich Stanisław Nowicki (waga piórkowa i Kazimierz Torzycki (w. lekka).

W klubie „Gladiator” wybijali się w owych latach: Wiktor Kurowski (w. kogucia), Wincenty Siwczak (w. piórkowa – lekka), Marian Nowacki (w. średnia), I. Kamiński (w. półciężka) i Tadeusz Grajewski (w. ciężka). W późniejszym okresie jednym z najlepszych ciężarowców tego klubu był Marian Tomaszewski (w. kogucia). Atleci „Gladiatora” w znacznej większości uprawiali także gimnastykę, a częściowo akrobatykę i zapaśnictwo.

Najliczniej jednak na zawodach w podnoszeniu ciężarów występował klub fabryczny „HCP”. Tutaj do najlepszych sztangistów należeli m.in.: Longin Piotrowicz i Tadeusz Onybowski (startujący w wadze lekkiej),Józef Spychała (startujący w wadze średniej lub półciężkiej), Arkadiusz Kasprowicz (w. średnia) i Antoni Dopierała (w. ciężka). Wszyscy należeli w poszczególnych latach do czołówki ciężarowców Poznania. Poza miastem Poznaniem podnoszenie ciężarów ćwiczono sekcji atletycznej dawnego stowarzyszenia „Swarzędz” w Swarzędzu, który tom klub, istniejący obecnie pod nawą „Unia”, cieszyli się dobrą renomą.

W dawnych latach podnoszenie ciężarów odbywało się nie tylko systemem trójbojowym (podnoszenie oburącz, lecz także jednorącz: jedną ręką wypychano, wyciskano i rwano ciężary. W pierwszych latach okresu międzywojennego używano tzw. kulolasek – ciężarów złożonych z dwóch kul złączonych osia. Operowanie też kulami pojedynczymi o różnej wadze.

W skali ogólnopolskiej wybijali się przede wszystkim: Alojzy Szczepaniak, który zdobył wicemistrzostwo Polski w wadze lekkiej i Józef Spychała – wicemistrz Polski w wadze półciężkiej. Był w owych latach jednym z najpracowitszych trenerów w podnoszeniu ciężarów i zapaśnictwie. Występował też po wojnie: po ostatnich działaniach zorganizował trzy pierwsze amatorskie imprezy w Poznaniu, Wrocławiu i Szamotułach.
Autor A. Czajczyński, 1964 r.(art. z „SdW”).
Rej.641./ Historia - 49 /2012.11.12/JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.12.12, godz.10:12

Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Wizytacja Stanisława Zakrzewskiego, 1963 r.
Wizytacja Stanisława Zakrzewskiego, 1963 r.
ONI BYLI PIERWSI (1957-1965)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE