Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10454908
osób.
Oni s± z nami:
Stopieñ po stopniu. Dr Zbigniew Zaremba

(Rys. z arch.)

Spróbujcie wbiec na X piêtro. W po³owie macie dosyæ? Nic dziwnego, to wysi³ek równy przebiegniêciu na stadionie 400 metrów. Po krótkim jednak treningu oka¿e siê to wcale nie takie trudne.

Jeden z naszych znajomych, in¿ynier stosuje od d³u¿szego ju¿ czasu - i z bardzo dobrym skutkiem – ten w³a¶nie sposób wysi³ku fizycznego jako bieg po zdrowie. Ubrany w zwyk³y, a nie sportowy strój nie wzbudza na klatce schodowej ¿adnej sensacji. Najwy¿ej kto¶ mo¿e sobie pomy¶leæ, temu to siê spieszy. A zreszt± ma³o kto teraz w wie¿owcach chodzi po schodach. Przecie¿ s± windy. Po co siê mêczyæ?

Skoro zdecydujemy siê na takie bieganie, zaczynaæ musimy od swobodnego, wolnego wbiegania w górê po schodach, w ten sposób, aby wysi³ek zawsze by³ w granicach zmêczenia. Powinno siê byæ zdyszanym, ale jeszcze panowaæ nad oddechem.
W pierwszych próbach mo¿e zabrakn±æ si³ na bieg a¿ na strych. Trudno. Wbiegaæ nale¿y tak wysoko, jak jest siê w stanie. W ka¿dej nastêpnej próbie o kilkana¶cie stopni wy¿ej. Wkrótce oka¿e siê, ¿e wbiegniemy na X piêtro, a jeszcze dysponujemy zapasem si³. Wówczas chodzimy na parter i rozpoczynamy ponownie bieg w górê.
Mieszkaj±c w budynku ni¿szym np. 4 - piêtrowym nale¿y dokonaæ kilka prób. Aby utrzymaæ siê w dobrej kondycji powinno siê pokonaæ 300 schodów dziennie. W przeciêtnym budynku 4 - piêtrowym jest ok. 100 schodów.

Poprzez bieg po schodach, równocze¶nie z wytrzyma³o¶ci± zdobywa siê du¿± si³ê nóg. Szczególnie wyrabiaj± siê miê¶nie czworog³owe uda, które najczê¶ciej przy siedz±cym trybie ¿ycia s± s³abo rozwiniête. Staramy siê wbiegaæ po schodach po kilku pierwszych próbach „Jak leci” lekko, na palcach. W ten sposób w wiêkszym jeszcze stopniu wyrabia siê miê¶nie i si³y nóg.

Wbiegamy tak wysoko jak tylko mo¿emy np. na III piêtro Je¶li potraktujemy to jako sprawdzian – musimy sobie powiedzieæ, ¿e jest to bardzo s³aby wynik. Po wolnym zej¶ciu i chwilowym odpoczynku znów wbiegamy na to samo piêtro. Æwiczenie nale¿y powtórzyæ 3 razy.
W ten sam sposób nale¿y æwiczyæ pierwszy tydzieñ. W drugim tygodniu biegamy jedno piêtro wy¿ej i tak nale¿y postêpowaæ w ka¿dym kolejnym tygodniu. Jeden raz w tygodniu nale¿y po pierwszym wbiegniêciu w umiarkowanym tempie – drugi wykonaæ z pe³n± szybko¶ci± i znowu spokojnie zej¶æ w dól. Trzeci raz wbiec spokojnie – na granicy zmêczenia.
Kto¶ powie: 3x5 piêter to jest 300 schodów, a je¿eli zrobiê 3x6 lub 3x7 - to bêdzie du¿o? Nie. Im wiêcej pracujemy fizycznie – tym lepiej siê czujemy. Poza tym wielokrotnie zdarza siê, ¿e nie bêdziemy mogli w 100 proc. Zrealizowaæ planu treningu. W ka¿dym razie naszym celem minimum 300 schodów w czasie jednego „seansu”.
Aut. Dr Zbigniew Zaremba, („RF” 1982r.)
Rej.655./Trening - 75/ 2012.11.26/ JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.12.12, godz. 10:35



Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Wizytacja Stanis³awa Zakrzewskiego, 1963 r.
Wizytacja Stanis³awa Zakrzewskiego, 1963 r.
ONI BYLI PIERWSI (1957-1965)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE