Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
4201692
osób.
Oni są z nami:
Bill Pearl – legenda kulturystyki. (Cz.3.). Aut. Dr Paweł Piotrowski

ZAKOŃCZENIE KARIERY
Bill Pearl został wegetarianinem w wieku 39 lat. Nie zrezygnował jednak z nabiału oraz jajek. Jest chyba najbardziej znanym kulturystą wegetarianinem w dodatku promującym taki styl odżywiania. W latach 70-tych oraz 80-tych ubiegłego wieku Bill Pearl udzielał porad w miesięcznikach MuscleMag International oraz Muscle Builder (później zmieniono nazwę na Muscle & Fitness). W latach 80-tych, Pearl pomagał również jako trener i doradca wielu zawodnikom. Jednym z nich był Chris Dickerson zdobywca Mr.Olympia.


Po zakończeniu kariery zawodniczej był bardzo aktywnym propagatorem kulturystyki, podróżował po całym świecie, uczestniczył w wielu pokazach. Prowadził korespondencyjne kursy kulturystyki dla osób z całego świata. Był okres w którym dostawał po 150 listów tygodniowo z prośbą o rady i indywidualne wskazówki treningowe. Wraz z żoną Judy (również kulturystką) podjęli decyzję o napisaniu książki zawierającej opisy ćwiczeń kulturystycznych wraz ze zdjęciami na których Bill prezentuje ćwiczenia. W praktyce okazało się, że liczba możliwych kombinacji różnych ćwiczeń była tak ogromna, że zdecydowali się jednak na rysunki. Praca nad książką, która miał pierwotnie zająć 6 miesięcy ostatecznie zakończyła się po 4 latach, kosztem 200 tysięcy dolarów.

Tak powstała najbardziej znana obecnie , kultowa książka z zakresu kulturystyki. Jest uważana za najobszerniejszy zbiór ćwiczeń siłowych – Keys to the Inner Universe, An encyclopedia on Weight Training. Książka licząca aż 638 stron i zawierała 1500 ćwiczeń oraz 300 ilustrujących je rysunków. Inna bardzo znana książka Billa Pearla to Getting Stronger: Weight Training for Men and Women, którą przetłumaczono na 4 języki w tym chiński. Pierwsze wydanie tej książki z dedykacją autora otrzymali polscy instruktorzy kulturystyki Henryk Jasiak i Jan Włodarek.

W roku 1980 Bill Pearl (w wieku 50 lat) przeniósł się z żoną do małego miasteczka blisko Medford w stanie Oregon, gdzie kupił nieduże ranczo z uprawą owoców i zboża. W stodole zbudował własną siłownię. Otworzył również w okolicy sklep z witaminami, odżywkami i sprzętem siłowym. Obecnie zajmuje się ulepszeniem maszyn treningowych jak i kolekcjonowaniem zabytkowych samochodów. W roku 2003 wspólnie z Kim Shott napisał autobiografię Beyond the Universe: The Bill Pearl Story. Po zakończeniu kariery zawodniczej otrzymał wiele nagród i wyróżnień za swoją działalność m.in.: nagrody Hall of Fame przyznane przez W.B.B.A. (1978), Pionierzy Fitness (1988), Gold’s Gym (1992), Amerykańską Federację Podnoszenia Ciężarów (1996), I.F.B.B. (1999) a także nagrody magazynu Iron Man Peary & Mabel Radar Lifetime Achievement Award w roku 2003, Arnold Schwarzenegger Lifetime Achievement Award w roku 2004 oraz PDI Night of Champions Lifetime Achievement Award w roku 2006.

Jeszcze w wieku 56 lat był często zapraszany na pokazy sylwetki w czasie zawodów kulturystycznych federacji WABBA (Derby w Anglii, Dusseldorf w Niemczech) oraz przez inne federacje do wielu miast w USA.

Śpi bardzo krótko – wstaje już o 3 nad ranem. Trenuje nadal rekreacyjnie 6 razy w tygodniu. Trening trwający 2,5 godziny rozpoczyna zawsze od stretchingu i ćwiczeń aerobowych poprawiających pracę układu krążenia. Obecnie Bill Pearl ma 82 lata i nadal jest aktywny w środowisku kulturystyki.
Autor: Paweł Piotrowski - cz. Zespołu JWIP.PL. Grudzień 2012 r.
Bibliografia
B.Pearl: Getting Stronger: Weight Training for Men and Women (Revised Edition), Shelter Publications Inc., 1986
Rej.668./Sylwetki - 63/20.12.12.16/ JWIP.PLNie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Przemysław Kwiatk...
Stawiałem na wsze...
Cytryna na zdrowi...
Z Antonim Kołecki...
Z Antonim Kołeck...
Flesz
Kierownicto Firmy, 2004 r.
Kierownicto Firmy, 2004 r.
SŁAWOMIR - THOMAS FILIPOWICZ
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE