Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
10122848
osób.
Oni są z nami:
Bill Pearl – legenda kulturystyki. (Cz.2.). Aut. Dr Paweł Piotrowski

SUKCESY W ZAWODACH

Bill Pearl był raczej średniego wzrostu (175 cm). Jego rekord w wyciskaniu sztangi w leżeniu wynosił 203 kg, natomiast w przysiadzie 275 kg przy masie ciała 100 kg. Po sukcesie na zawodach w San Diego w roku 1952 jego kariera nabrała tempa. W roku 1953 wygrał zawody Mr. Południowej Kalifornii, Mr. Kalifornii, Mr. America oraz amatorskie zawody Mr. Universe. Jego zdjęcia zaczęły masowo pojawiać się w prasie, pozował na różnych pokazach sylwetkowych, stał się osobą znaną, udzielał także bardzo wielu wywiadów. Jeden z producentów filmowych koniecznie chciał zaangażować go do roli supermena. Niestety jako żołnierz marynarki wojennej USA raczej nie uzyskałby zgody przełożonych na takie przedsięwzięcie.


W roku 1954 Bill Pearl przenosi się do Sacramento w stanie Kalifornia i za zaoszczędzone z żołdu pieniądze otwiera własną siłownię. Z czasem rozbudował sieć siłowni do dziewięciu ale z powodu trudności z ich zarządzaniem zrezygnował z ich prowadzenia, sprzedając je i koncentrując się tylko na jednej nowo otwartej w Los Angeles.

Jego kolejne sukcesy w zawodach to m.in.:
1956 Mr. USA, Professional (Los Angeles, Kalifornia)
1956 NABBA Mr. Universe, Professional (Londyn, Anglia) – pokonał w nich Reg Parka.
1961 NABBA Mr. Universe, Professional (Londyn, Anglia)
1967 NABBA Mr. Universe, Professional (Londyn, Anglia)
1971 NABBA Mr. Universe, Professional (Londyn, Anglia).

Warto wspomnieć, że NABBA (National Amateur Bodybuilder’s Association) czyli Narodowy Amatorski Związek Kulturystyki był pierwszą w historii kulturystyki organizacją promującą i organizującą ogólnoświatowe zawody. NABBA została utworzona w roku 1950, a pierwszym zwycięzcą zawodów Mr.Universe organizowanych przez ten związek był Steve Reeves. W zawodach Mr.Universe zwyciężał również Reg Park oraz czterokrotnie Arnold Schwarzenegger. Zawody organizowane były wersji zarówno dla amatorów jak i zawodowców (Professional).

W roku 1974 w Nowym Jorku Bill Pearl został uznany przez WBBG (World Bodybuilding Guild) za najlepiej zbudowanego człowieka na świecie. Pasmo jego sukcesów związane było w dużym stopniu z symetryczną budowa ciała, która prezentowała się znakomicie zarówno kiedy pozował, jak również kiedy rozluźniał wszystkie mięśnia. Jego dużym atutem były niesamowicie rozwinięte mięśnie ramion, szczególnie mięśnie trójgłowe ramion. Do wyciskania sztangi zza karku wykorzystywał ciężar 140 kg, a do wyciskania sztangi sprzed głowy tzw. military press ciężar równy 145 kg. W szczytowej formie obwód jego ramienia wynosił ponad 53 cm (bez „pompy” ponad 51 cm!). Dla porównania obwód ramienia Johna Grimka wynosił 46,5 cm a Clarence Rossa 45 cm. Dopiero następna generacja kulturystów z lat 70-tych mogła pod tym względem z nim konkurować – Arnold Schwarzenegger miał obwód ramienia 56 cm a Sergio Oliva 53 cm.
W wieku 37 lat ostatni raz wystartował w zawodach (wygrał zawody Mr. Universe w 1967 roku) i miały to być jego ostatnie zawody. Ciekawostką jest, że w tym samym roku Arnold Schwarzenegger wygrał również zawody Mr.Universe ale w wersji dla amatorów.

Ku radości fanów kulturystyki Bill Pearl zdecydował się raz jeszcze (po 4 latach przerwy) w roku 1971 wystartować w zawodach Mr.Universe już ostatni raz i pokazać, że nadal jest najlepszym zawodnikiem na świecie. Zawody w Londynie wygrał (jego największymi konkurentami byli Chris Dickerson, Frank Zane i Sergio Olivia) przy ogromnych brawach kilkunastu tysięcy widzów. Bill ważył wtedy 109 kg, a obwód jego ramienia wynosił 53,3 cm (obwód większy od obwodu jego głowy!). Były to jego najcięższe przygotowania do zawodów. Ciekawostką jest fakt, że przed zawodami poddał się kontroli antydopingowej aby pokazać, że jego umięśnienie nie jest wynikiem stosowania dopingu o co go wiele osób posądzało.
Autor: dr Paweł Piotrowski – czł. Zespołu JWIP.PL. Grudzień 2012 r.
Bibliografia
B.Pearl: Getting Stronger: Weight Training for Men and Women (Revised Edition), Shelter Publications Inc., 1986
Rej.667./Sylwetki - 62/20.12.12.16/ JWIP.PLNie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Letnie zawody w Lęborku, 2009 r.
Letnie zawody w Lęborku, 2009 r.
BOGDAN KASZUBA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE