Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
10184805
osób.
Oni są z nami:
Bill Pearl - legenda kulturystyki (cz.1). Aut. Dr. Paweł Piotrowski

( Na zdjęciu: dr Paweł Piotrowski, autor artykułu)

WPROWADZENIE
Bill Pearl to legendarna postać światowej kulturystyki, warto więc przybliżyć w skrócie historię jego życia oraz kariery zawodniczej. Wielokrotny zwycięzca Mr.Universe federacji Amateur Body Building Association (NABBA). Jego całe życie związane było z kulturystyką. Stanowiła podstawowe źródło jego zarobków – sprzedawał odżywki, suplementy. Prowadził ośrodki kulturystyczne, równocześnie propagował ten sport występując na licznych pokazach, pisząc artykuły do magazynów oraz książki. Jest autorem jednej z najbardziej znanych książek kulturystycznychj pt.: Keys to the Inner Universe, An encyclopedia on Weight Training, zawierającej największy zbiór ćwiczeń kulturystycznych (ponad 1500 ćwiczeń). Jego publikacje, a szczególnie wymieniona książka mimo upływu czasu nadal są aktualne i wartościowe dla trenujących kulturystykę.

W latach 60. na łamach „Sportu dla Wszystkich” ukazało się kilka artykułów o jego treningu i uzyskanych efektach – nadmiernej masie mięśniowej przypisanej „człowiekowi z epoki jaskiniowców”. Na naszej stronie JWIP.PL (w działach: „sylwetki” i „trening”), również można przeczytać artykuły o tym kulturyście.
Tak jak większości zawodowych zawodników nieobcy był mu kontakt z dopingiem, aczkolwiek jak przyznaje w swoich książkach niezbyt długi. Bill Pearl ma obecnie 82 lata i nadal trenuje oraz aktywnie działa w środowisku kulturystów.


Niniejszy artykuł prezentuję w czterech odrębnych częściach:
- Cz. I. Początki przygody z kulturystyką,
- Cz. II. Sukcesy w zawodach,
- Cz. III. Zakończenie kariery
- Cz. IV. Doping w jego karierze zawodnika

POCZĄTKI PRZYGODY Z KULTURYSTYKĄ( Na zdjęciu Bill Pearl , czasopismo "S & H" 1963 r., wyd. Bob Hoffman. Fot. z arch. P.P.)

Wiliam Arnold „Bill” Pearl 31 urodził się października 1930 roku w miejscowości Prineville w stanie Oregon. Jego fascynacja siłą i muskulaturą sięga lat dziecięcych. Gdy miał 8 lat po raz pierwszy zobaczył popisy umięśnionych siłaczy cyrkowych prezentujących ćwiczenia z odważnikami i od tamtej pory jego silnym pragnieniem jak pisze w swojej książce było uzyskanie podobnego muskularnego wyglądu oraz dużej siły.

Domowe treningi mające ukształtować jego mięśnie rozpoczął w wieku 11 lat. Wykorzystywał do tego celu duże puszki z kukurydzą lub fasolą, które unosił nad głowę w zastępstwie hantli. Worki z pomidorami wykorzystywał do wyciskania ich w górę w pozycji leżącej na ziemi. Codziennie notował liczbę powtórzeń, która z dnia na dzień rosła. Kilka lat później pracował fizycznie przy przenoszeniu ciężkich przedmiotów (jego ojciec sprzedał restaurację a kupił tawernę).

W roku 1944 jego przyjaciel pokazał mu magazyn Strength and Health, wydawany przez Boba Hoffmana, gdzie po raz pierwszy zobaczył sylwetki prawdziwych kulturystów: Johna Grimka, Clancy Rossa oraz Steve Sanka. Wspólnie z dwójką kolegów postanowili wspólnie kupić sztangę oraz hantle. Bill pracował ciężko całe lato aby zgromadzić fundusze na zakup sprzętu firmy York, będącej własnością Boba Hoffmana. Na dostawę czekali niemal rok ponieważ żelazo było towarem deficytowym w czasie II wojny światowej. Trenowali przez pewien okres czasu w trójkę 3 razy w tygodniu wykonując te same ćwiczenia po kolei każdy aż do momentu gdy koledzy stracili zapał. Trenował więc sam, z czasem nabrał przekonania, że jego sylwetka nie odbiega wyglądem od niektórych kulturystów z magazynu Strength and Health. Rosła również jego siła. W wieku 16 lat potrafił wyrwać nad głowę sztangę o wadze 50 kg dziesięć razy pod rząd.

Bill wspomina, że jego ojciec patrzył na te wyczyny z dużym zdenerwowaniem ponieważ rwanie sztangi wykonywane było na trawniku przed domem, który po treningu był pełen dziur wyglądem przypominającym kratery po uderzeniu meteorytów. Pamięta również, że właśnie wtedy po raz pierwszy pokonał ojca w zapasach, zdał sobie sprawę jak duża siłą już dysponuje. W szkole średniej trenował także wrestling (amerykańskie zapasy) i football amerykański.

W roku 1950 wstąpił do marynarki wojennej gdzie jako zawodnik 13 krotnie wygrał wojskowe zawody w zapasach w wadze ciężkiej. Gdy rozpoczął treningi w siłowni YMCA w Yakima, spotkał tam wielu pasjonatów kulturystyki, a jego idolem był kilka lat starszy Eric Beardsley, najlepiej zbudowany człowiek w całym mieście. Kilka lat później w czasie pobytu w San Diego (Kalifornia) rozpoczął treningi w siłowni Leo Sterna gdzie trenował Clancy Ross (Mr.America 1942). Stern wprowadził go w tajniki zaawansowanego treningu i silnie inspirował do dalszego fizycznego rozwoju.
W roku 1952 Bill Pearl pod okiem Leo Sterna po raz pierwszy wystartował w zawodach kulturystycznych w San Diego. Zajął trzecie miejsce i jak wspomina był to najszczęśliwszy dzień w jego życiu.
Autor: dr Paweł Piotrowski - Czł. Zespołu JWIP.PL. Grudzień 2012 r.
Bibliografia
B.Pearl: Getting Stronger: Weight Training for Men and Women (Revised Edition), Shelter Publications Inc., 1986
Rej.666./Sylwetki - 61/20.12.12.16/ JWIP.PL

Część II - IV jest w dziale "SYLWETKI".
Aktualizacja 2013.01.22, godz.23:14Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Bankiet na Wawelu, 2004 r.
Bankiet na Wawelu, 2004 r.
BOGDAN KASZUBA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE