Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7086184
osób.
Oni są z nami:
Silny i sprawny. Rozmowa z Janem Włodarkiem
(Artykuł ukazał się w ogólnopolskiej gazecie : "TL" w styczniu 1978 r.).


(Na zdjęciu: kulturyści na stadionie przed pokazem. Łódź pierwsze lata 70. Od lewej: pierwszy Krzysztof Kamiński (Piotrków Tryb.), drugi Henryk Szczepański (Poznań), piąty Jerzy Rosołowski (Warszawa), ósmy Wiesław Wnęk (Kraków). Fot. Jan Włodarek.

Nie tylko wśród młodzieży popularne są ćwiczenia siłowe.

Jakie są przyczyny wzrastającego powodzenia tej formy aktywnego wypoczynku? Z tym pytaniem zwracamy się do przewodniczącego Centralnej Komisji Kulturystyki Zarządu Głównego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej – JANA WŁODARKA.

- Ćwiczeniami siłowymi interesują się bardzo często młodzież, która próbowała uprawiać różne dyscypliny sportowe, ale bez powodzenia, przede wszystkim ze względu na niską wydolność organizmu. Słabowitej młodzieży nie chcą przyjąć w klubie sportowym, a zajęcia wychowania fizycznego lub sportowe w szkole nie dają jej dostatecznej satysfakcji.

Bardziej uparci sięgają więc po hantle i inne przyrządy korzystają z poradników bądź zgłaszają się do zespołów TKKF w nadziei, że poprawią sylwetkę, przybędzie im mięśni, staną się podobni do silniejszych rówieśników. Z jakim skutkiem?
- Nie rozczarują się, jeżeli wytrwają w systematycznym treningu.
TKKF prowadził swego czasu badania motywów zgłaszania się do ognisk Towarzystwa. Okazało się, że młodzież męska spodziewa się po uczestnictwie w zajęciach przede wszystkim rozwoju siły i ogólnej sprawności. Młodzież żeńska natomiast chce zyskać smukłą linię i swobodę poruszania, jaką daje dobra kondycja. Podobne odpowiedzi padały zresztą także z ust osób starszych. Otóż ćwiczenia siłowe ułatwiają osiągnięcie tych celów.

Czy dziewczęta również ćwiczą np. hantlami?
- Tak, między innymi w ognisku „Sęp” we Wrocławiu i wielu innych. Program zajęć dostosowany jest do specyfiki organizmu kobiecego, a wykonywany pod kontrolą lekarską.
Także dorosłym kobietom ćwiczenia z hantlami, ekspanderem lub piłką lekarską pomagają stracić zbędne kilogramy, poprawić sylwetkę i samopoczucie. Szkoda jednak, że – proporcjonalnie – mało kobiet z tego korzysta. Estetykę wyglądu zewnętrznego cenią prawie wszyscy, ale zbyt wielu osób ogranicza się wyłącznie do korzystania z kosmetyków, które pomagają doraźnie. Tymczasem regularny ruch na świeżym powietrzu, codzienna gimnastyka, w tym ćwiczenia siłowe, mają dodatni wpływ na całe życie.

Od czego rozpoczynać tego typu zajęcia?
- To sprawa indywidualna, dlatego radzę zgłosić się do ogniska TKKF lub sięgnąć po poradniki.
Nie ma kłopotów z nabyciem sprzętu chociażby hantli, i ciężarów (odważniki, sztangielki) o różnej wadze, ekspanderów czy ściskaczy. Można go zresztą zrobić samemu.
Za mało jest natomiast pomieszczeń dostosowanych i odpowiednio wyposażonych do ćwiczeń siłowych, zwłaszcza w osiedlach i ośrodkach sportu i rekreacji. Np. w NRD w Czechosłowacji lub Związku Radzieckim jest ich znacznie więcej i mają w pobliżu prysznicę i inne urządzenia, umożliwiające właściwy trening i higienę ciała.
W naszych warunkach wyposażenie siłowni, bo tak się te pomieszczenie nazywa, nie jest kosztowne, jeśli wykonane przez entuzjastów ćwiczeń. Powstaje ich coraz więcej w hotelach pracowniczych, w niektórych szkołach zawodowych i domach kultury.

Czy kulturystyka jest sportem?
- Wspomniałem już, że jest przygotowaniem do uprawiania sportu. Ułatwia także aktywny wypoczynek, bo tak już jest, że człowiek tym chętniej wędruje, gra w piłkę, pływa itd. im jest bardziej sprawny. A o sprawność trzeba tak samo dbać jak o kaloryczne pożywienie lub sen. Kulturystyka nie sprowadza się tylko do powiększania mięśni, chociaż są tacy, którym wydaje się że to jest najważniejsze. Duże mięśnie bez ogólnej sprawności psychofizycznej nie mają większej wartości.

Dziękuje za rozmowę, W.S. 1978r.
Rej.678./Wywiady -25/2013.01.23/ JWIP.PL
Aktualizacja: 2013.02.25 , godz.11:27

Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Flesz
Turcja, Nemrut Dag
Turcja, Nemrut Dag
DARIUSZ PACAK PODRÓŻE KSZTAŁCĄ
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE