(Zawody „Sopot- 64”. Najlepsi seniorzy Polskiej Szko³y Kulturystyki. Od prawej: Przemys³aw Kwiatkowski (Warszawa), Redaktor Stanis³aw Zakrzewski, Antoni Ko³ecki (£ód¼), Ludwik Ogrodowicz - sêdzia z Gdañska, Andrzej Laskowski (Warszawa), Tadeusz Kili¶ ( Koszalin), Jerzy Pachocki (Warszawa), Aleksander Jentczak -
przewodnicz±cy Miejskiego Komitetu Kultury Fizycznej w Sopocie, Gabriel Go³êbiowski z Warszawy. Fot. Jan Rozmarynowski).
W pierwszych latach istnienia kulturystyki, a szczególnie od 1959 roku, dziêki redaktorowi Stanis³awowi Zakrzewskiemu kulturystyka by³a masowo uprawiana przez m³odzie¿ – szkolniaków, akademików, poborowych, ¿o³nierzy i doros³ych ró¿nych zawodów. Szybko zosta³a uznana jako nowa forma wychowania fizycznego, któr± uprawia³o setki tysiêcy osób w prymitywnych czêsto domowych i piwnicznych si³owniach. Æwiczono cha³upniczo wykonanym sprzêtem bez instruktora korzystaj±c z publikacji Stanis³awa Zakrzewskiego. Kulturystyka jednak w nastêpnych latach zdobywa³a nowych zwolenników æwiczeñ si³owych modeluj±cych sylwetkê, zwiêkszaj±cych si³ê i sprawno¶æ fizyczn±. Ta forma rekreacji fizycznej sta³a siê prê¿nym ruchem w naszej kulturze fizycznej.
Redaktor Stanis³aw Zakrzewski, d³ugoletni trener i organizator sportu, korzystaj±cy pocz±tkowo z obcych ¼róde³ dostrzeg³ ¿e æwiczenia kulturystyczne sprowadzone tylko do æwiczeñ zwiêkszaj±cych masê miê¶niow± prezentowan± na konkursach „piêkno¶ci”, maj± ma³e zastosowanie w celowym wysi³ku (w sporcie, pracy, s³u¿bie wojskowej itd), który m³odzie¿y najbardziej imponuje.
Stworzy³ formê naturalnej i zdrowej kulturystyki rozwijaj±cej motoryczne cechy cz³owieka, nada³ jej charakter u¿ytkowy i bardziej mêski. Okre¶li³ j± w swoich ksi±¿kach i artyku³ach oraz przedstawi³ w amerykañskim czasopi¶mie „Muscle”, jak równie¿ w Moskwie na spotkaniu naukowców zajmuj±cych siê æwiczeniami si³owymi.
Przypominamy tekst „Polski kierunek w kulturystyce”, który ukaza³ siê w jego ksi±¿ce pt. „Si³a Sprawno¶æ Piêkno” z 1962 roku, pó¼nej wielokrotnie wznawiana.
Autor: Jan W³odarek, styczeñ 2013
POLSKI KIERUNEK W KULTURYSTYCE
Kulturystyka, nowa forma æwiczeñ, pojawi³a siê daleko od nas. Poznali¶my j± ze ¼róde³ po¶rednich – prasy, ksi±¿ki, co nie upowa¿nia do przes±dzania, jaki jest jej charakter w tamtym ¶rodowisku. Wydaje siê jednak rzecz± niezbit±, ¿e rozwój na Zachodzie ma pod³o¿e g³ównie merkanylne, o czym ¶wiadcz± bogato wyposa¿one o¶rodki, wy¶cig o jako¶æ i rozmaito¶æ sprzêtu, reklamowanie „jedynych z niezawodnych metod”, a przede wszystkim – licznie organizowane konkursy o tytu³ najpiêkniej zbudowanego otwieraj±c± (nielicznym – przypis. jw.) drogê do telewizji, filmu, w³asnego o¶rodka, w³asnych wydawnictw itd.
To t³umaczy, dlaczego w kulturystyce zachodniej jedyny akcent jest, a przynajmniej by³ dotychczas, po³o¿ony na rozwój miê¶ni, w czym niejednokrotnie dochodzi do przesady kosztem innych cech fizycznych rozwoju.
Wspomnia³em ju¿, ¿e przeszczepiwszy na polski grunt æwiczenia si³owe szybko zdali¶my sobie sprawê z konieczno¶ci skierowania jej na inn± drogê. Nie chc±c nic uronic z atrakcyjno¶ci tych æwiczeñ, starali¶my siê im nadaæ charakter bardziej u¿ytkowy, bardziej „mêski”.
Polski kierunek w kulturystyce to: zdrowie, si³a sprawno¶æ i piêkno. Celem jest krzewienie zami³owania do æwiczeñ, które maj± siê przyczyniæ do prawid³owego i harmonijnego rozwoju cia³a, wyrobiæ si³ê, zrêczno¶æ, zwinno¶æ, podnie¶æ sprawno¶æ ogóln±, wp³yn±æ jak najkorzystniej na zwiêkszenie wydolno¶ci organizmu.
Polski kierunek nie zadawala siê samymi æwiczeniami gimnastycznymi – w szczególno¶ci zrêczno¶ciowymi i akrobacyjnymi – elementami lekkiej atletyki, p³ywaniem itd.
Zarzucili¶my ju¿ konkursy o tytu³ „Mr Polski”, wprowadzaj±c na ich miejsce zawody kulturystyczne. Zmienili¶my nie tylko nazwê, ale i tre¶æ tych imprez. Program zawodów stanowi wielobój kulturystyczny, z³o¿ony z oceny postawy i umiê¶nienia wraz ze sposobem pozowania, a dalej sprawdzianem si³y ( wyciskanie sztangi w le¿eniu i – dla seniorów – przysiady ze sztang±) i zrêczno¶ci. Ka¿dy zawodnik musi demonstrowaæ uk³ad gimnastyczny, opracowany i przygotowany przez siebie. Zwyciêzc± zawodów jest nie ten, kto ma tylko ³adn± budowê, ale ten kto jest równie¿ silny i sprawny.
Polski kierunek d±¿y ponadto do tego, by wzmocniæ nasz± m³odzie¿ i przygotowaæ j± fizycznie do ró¿nych dyscyplin sportu. Silni i sprawni szybko dojd± do wyników w lekkiej atletyce, wio¶larstwie, koszykówce, pi³ce no¿nej i wielu innych dyscyplinach sportu. Æwiczenia si³owe maj± daæ dobr± podbudowê ogóln±.
Polski kierunek k³adzie du¿y nacisk na to, by przez æwiczenia si³owe i tro¶kê o w³asny organizm kszta³towaæ charakter.
Wypowiadamy walkê szerz±cym siê truciznom dnia codziennego: paleniu papierosów, u¿ywaniu alkoholu.
D±¿ymy do tego, by æwicz±cy prowadzili jak najbardziej higieniczny tryb ¿ycia. BYÆ KULTURYST¡ W POLSKIM TEGO S£OWA ZNACZENIU – TO BYÆ CZ£OWIEKIEM ZDROWYM FIZYCZNIE I MORALNIE, CZ£OWIEKIEM SILNYM I SPRAWNYM.
Autor: Stanis³aw Zakrzewski , 1962 r.
Tekst przygotowa³: J.P. styczeñ 2013 r.
Rej.675./ Historia – 51/ 2013.01.13/JWIP.PL
Aktualizacja 2013.03.26, godz. 15:49
|