Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9155471
osób.
Oni są z nami:
Polska szkoła kulturystyki w latach 60.

(Zawody „Sopot- 64”. Najlepsi seniorzy Polskiej Szkoły Kulturystyki. Od prawej: Przemysław Kwiatkowski (Warszawa), Redaktor Stanisław Zakrzewski, Antoni Kołecki (Łódź), Ludwik Ogrodowicz - sędzia z Gdańska, Andrzej Laskowski (Warszawa), Tadeusz Kiliś ( Koszalin), Jerzy Pachocki (Warszawa), Aleksander Jentczak -
przewodniczący Miejskiego Komitetu Kultury Fizycznej w Sopocie, Gabriel Gołębiowski z Warszawy. Fot. Jan Rozmarynowski).

W pierwszych latach istnienia kulturystyki, a szczególnie od 1959 roku, dzięki redaktorowi Stanisławowi Zakrzewskiemu kulturystyka była masowo uprawiana przez młodzież – szkolniaków, akademików, poborowych, żołnierzy i dorosłych różnych zawodów. Szybko została uznana jako nowa forma wychowania fizycznego, którą uprawiało setki tysięcy osób w prymitywnych często domowych i piwnicznych siłowniach. Ćwiczono chałupniczo wykonanym sprzętem bez instruktora korzystając z publikacji Stanisława Zakrzewskiego. Kulturystyka jednak w następnych latach zdobywała nowych zwolenników ćwiczeń siłowych modelujących sylwetkę, zwiększających siłę i sprawność fizyczną. Ta forma rekreacji fizycznej stała się prężnym ruchem w naszej kulturze fizycznej.

Redaktor Stanisław Zakrzewski, długoletni trener i organizator sportu, korzystający początkowo z obcych źródeł dostrzegł że ćwiczenia kulturystyczne sprowadzone tylko do ćwiczeń zwiększających masę mięśniową prezentowaną na konkursach „piękności”, mają małe zastosowanie w celowym wysiłku (w sporcie, pracy, służbie wojskowej itd), który młodzieży najbardziej imponuje.

Stworzył formę naturalnej i zdrowej kulturystyki rozwijającej motoryczne cechy człowieka, nadał jej charakter użytkowy i bardziej męski. Określił ją w swoich książkach i artykułach oraz przedstawił w amerykańskim czasopiśmie „Muscle”, jak również w Moskwie na spotkaniu naukowców zajmujących się ćwiczeniami siłowymi.

Przypominamy tekst „Polski kierunek w kulturystyce”, który ukazał się w jego książce pt. „Siła Sprawność Piękno” z 1962 roku, późnej wielokrotnie wznawiana.
Autor: Jan Włodarek, styczeń 2013

POLSKI KIERUNEK W KULTURYSTYCE
Kulturystyka, nowa forma ćwiczeń, pojawiła się daleko od nas. Poznaliśmy ją ze źródeł pośrednich – prasy, książki, co nie upoważnia do przesądzania, jaki jest jej charakter w tamtym środowisku. Wydaje się jednak rzeczą niezbitą, że rozwój na Zachodzie ma podłoże głównie merkanylne, o czym świadczą bogato wyposażone ośrodki, wyścig o jakość i rozmaitość sprzętu, reklamowanie „jedynych z niezawodnych metod”, a przede wszystkim – licznie organizowane konkursy o tytuł najpiękniej zbudowanego otwierającą (nielicznym – przypis. jw.) drogę do telewizji, filmu, własnego ośrodka, własnych wydawnictw itd.

To tłumaczy, dlaczego w kulturystyce zachodniej jedyny akcent jest, a przynajmniej był dotychczas, położony na rozwój mięśni, w czym niejednokrotnie dochodzi do przesady kosztem innych cech fizycznych rozwoju.
Wspomniałem już, że przeszczepiwszy na polski grunt ćwiczenia siłowe szybko zdaliśmy sobie sprawę z konieczności skierowania jej na inną drogę. Nie chcąc nic uronic z atrakcyjności tych ćwiczeń, staraliśmy się im nadać charakter bardziej użytkowy, bardziej „męski”.

Polski kierunek w kulturystyce to: zdrowie, siła sprawność i piękno. Celem jest krzewienie zamiłowania do ćwiczeń, które mają się przyczynić do prawidłowego i harmonijnego rozwoju ciała, wyrobić siłę, zręczność, zwinność, podnieść sprawność ogólną, wpłynąć jak najkorzystniej na zwiększenie wydolności organizmu.
Polski kierunek nie zadawala się samymi ćwiczeniami gimnastycznymi – w szczególności zręcznościowymi i akrobacyjnymi – elementami lekkiej atletyki, pływaniem itd.

Zarzuciliśmy już konkursy o tytuł „Mr Polski”, wprowadzając na ich miejsce zawody kulturystyczne. Zmieniliśmy nie tylko nazwę, ale i treść tych imprez. Program zawodów stanowi wielobój kulturystyczny, złożony z oceny postawy i umięśnienia wraz ze sposobem pozowania, a dalej sprawdzianem siły ( wyciskanie sztangi w leżeniu i – dla seniorów – przysiady ze sztangą) i zręczności. Każdy zawodnik musi demonstrować układ gimnastyczny, opracowany i przygotowany przez siebie. Zwycięzcą zawodów jest nie ten, kto ma tylko ładną budowę, ale ten kto jest również silny i sprawny.

Polski kierunek dąży ponadto do tego, by wzmocnić naszą młodzież i przygotować ją fizycznie do różnych dyscyplin sportu. Silni i sprawni szybko dojdą do wyników w lekkiej atletyce, wioślarstwie, koszykówce, piłce nożnej i wielu innych dyscyplinach sportu. Ćwiczenia siłowe mają dać dobrą podbudowę ogólną.

Polski kierunek kładzie duży nacisk na to, by przez ćwiczenia siłowe i trośkę o własny organizm kształtować charakter.
Wypowiadamy walkę szerzącym się truciznom dnia codziennego: paleniu papierosów, używaniu alkoholu.

Dążymy do tego, by ćwiczący prowadzili jak najbardziej higieniczny tryb życia. BYĆ KULTURYSTĄ W POLSKIM TEGO SŁOWA ZNACZENIU – TO BYĆ CZŁOWIEKIEM ZDROWYM FIZYCZNIE I MORALNIE, CZŁOWIEKIEM SILNYM I SPRAWNYM.

Autor: Stanisław Zakrzewski
, 1962 r.
Tekst przygotował: J.P. styczeń 2013 r.
Rej.675./ Historia – 51/ 2013.01.13/JWIP.PL
Aktualizacja 2013.03.26, godz. 15:49Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Gratulują
Gratulują
JUBILEUSZ "BŁYSKAWICY"
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE