Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
6103756
osób.
Oni są z nami:
Wielcy i mali w boksie (1). Aut. Jerzy Zmarzlik

( Na zdjęciu Feliks Sztam - trener kadry narodowej, Trener wszechczasów. Fot. Eugeniusz Warmiński).

Od JWIP.PL , z cyklu: kulturystyka i nie tylko. Tym razem o boksie.

W latach powojennych, powszechnie uważało się, że walka sportowa, a w tym walka na ringu, uczy poszanowania przeciwnika albo za wyższość, którą wykazuje nad nami, albo za upór i odwagę, z jaką przeciwstawia się naszym atakom. A szacunek jest podstawą przyjaźni.
W 1953 roku młody powojenny polski sport zaczął powracać do wielkiej międzynarodowej rodzinny najlepszych.
Tym milowy krokiem były bokserskie mistrzostwa Europy, które właśnie w 1953 roku odbyły się w Warszawie.


Aleksander Reksza (1904-1985), znakomity dziennikarz sportowy – entuzjasta Jacka Londona i wielki piewca boksu, tuż po tych mistrzostwach napisał:
Pięć tytułów, które zdobyliśmy w finałach bokserskich mistrzostw i dwa srebrne medale, to nie tylko największy wyczyn w historii naszego pięściarstwa (i dziś on jest najwiekszym - przyp. J.W.). To również rekord, ustalony przez reprezentantów państwa w dziejach mistrzostw bokserskich Europy.
Było i dawno minęło, obecnie nasze pięściarstwo to wielka prowincja Europy. Polski boks skończył się, wraz ze zgonem Feliksa Sztama - trenera wszechczasów.
Kto teraz jest przykładem dla młodzieży, nieporadny zawodowiec Gołota?
Lepiej, więc zostańmy z historią boksu i przeczytajmy artykuł Jerzego Zmarzlika, który zasługuje na złoty medal...
Jan Włodarek, 23 grudnia 2008 r.

Ludzie wielcy, średni i mali o boksie. Autor Jerzy Zmarzlik

Niebezpieczestwo dla życia, niebezpieczeństwo dla zdrowia, a wreście tak zwane „kuku na muniu”, to piekielne plagi, jakimi grożą publicyści, a także niektórzy lekarze tym wszystkim, którzy uprawiają boks.
Nie byłoby to wszystko groźne i straszne, gdyby, po pierwsze, nie mylono zjawisk zachodzących w boksie zawodowym, z tym co się dzieje w pięściarstwie amatorskim, a po drugie, gdyby zdarzające się śmiertelne wypadki nie dawały atutów do ręki tym wszystkim, którzy boksowi wypowiadają otwartą wojnę.
Coraz ostrzejsze przepisy wymagania w polskim boksie ( jest rok 1958-przyp. red.) każą się jednak spodziewać, iż wypadki śmiertelne, albo trwałe kalectwo na skutek walk na ringu zostaną całkowicie wyeliminowane.
Nam chodzi jednak tym razem o problem zdrowotny; dają sobie z nim radę lekarze, coraz częściej zabierający głos w publicznej dyskusji.

Boks ma tyle innych zalet, przede wszystkim wychowawczych, iż warto posłuchać i przeczytać, co mówili i mówią o nim wielcy, średni i mali tego świata.
Nie będziemy chyba sięgać do czasów starożytnych, do Homera, Platona, którzy o pugilatorstwie wyrażali się z wielkim entuzjazmem, uważając go za wielką szkołę wyrażania męskości. Inny był wtenczas boks, nieprzypominający w niczym walki Drogosza lub Paździora. Darujmy sobie także edykty Iwana Groźnego w sprawie „kułakowania”, bowiem i w tym wypadku nie chodziło o typową walkę bokserską.
Może jedynie z zamierzchłych czasów trzeba wydobyć świętego Bernarda, który był arcybiskupem w Sienie w XIII wieku. W jego mieście panowało straszliwe nożownictwo i „średniowiecze”, chuligaństwo. Kazania świętobliwego męża nie odniosły skutków, strasznie wiecznym ogniem także.
Święty Bernard przypomniał sobie o starożytnych walkach bokserskich, zmodyfikował je, uczył młodych chuliganów i nożownikowi boksowania się. Siena w ciągu kilku lat stała się najbardziej spokojnym i bezpiecznym miastem Włoch.
Trudno się dziwić, iż arcybiskup Sieny i późniejszy święty został mianowany patronem boksu.
Jeśli już jesteśmy w kręgu świętych i kościoła, to warto zrobić błyskawiczną wędrówkę do czasów nowożytnych i wspomnieć, iż wielkim entuzjastą boksu był niedawno zmarły Papież Pius XII. Nie błogosławił jednak tego sportu jedynie, jako kibic, zapoznał się z nim osobiście. Bardzo to interesująca sprawa i warto jej poświęcić kilka słów.
Nauczycielem boksu i patronem dla ówczesnego sekretarza stanu w Watykanie Pacellego był obecny Kardynał amerykański Spellman. Pochodzi on z ubogiej rodziny irlandzkiej i w młodości był ni mniej ni więcej tylko kierownikiem ośrodka sportowego YMCA w Rzymie. ( W ośrodkach YMCA ćwiczono również kulturystykę- przyp. JW.).
Spellman dotarł ze sportem do Watykanu, wzbudził w Pacellim entuzjazm dla boksu i tenisa. Niedawno zmarły Papież zwykł mawiać o boksie po stoczonej walce: „fantastico”. W wielu swoich późniejszych wypowiedziach Papież zalecał młodzieży uprawianie boksu.
Ale wyjdźmy wreszcie ze sfer duchownych, bowiem Czytelnicy mogliby dojść do wniosku, iż jest to sport wybitnie anielski, a nasze rozważania, jak zwykł pisać mistrz Konstanty Ildefons Gałczyński – angelologicznie.
Pozostańmy jednak przy wielkich tego świata. Przerzućmy się na inny kontynent – do Ameryki. Tutaj aż się roi od entuzjastów boksu, którzy w tej materii są wielkimi fachowcami.
Zacznijmy od prezydenta Eisenhowera. Niegdyś za młodych lat …

Autor: Jerzy Zmarzlik, grudzień 1958 r., ze zbioru Stanisława Zakrzewskiego, Przygotował: Jan Włodarek, 23 grudnia 2008 r.

Rej.691./Różne - 93/2013.02.23/ JWIP.PL
Aktualizacja: 2013.03. 27 godz.20:52

Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
Goście na zebraniu, 2004 r.
Goście na zebraniu, 2004 r.
w toku modyfikacji. TKKF "BŁYSKAWICA" DO POŁOWY LAT 70.
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE