Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9155509
osób.
Oni są z nami:
26 lat temu. Roman Kosyl z Poniatowej

( Certyfikat potwierdzający osiągnięcia dla ludowej kulturystyki. Z arch. R.K.).

Kulturystyka jest jedną z form masowej rekreacji fizycznej, której celem jest sylwetka, zdrowie i sprawność. W połowie lat 80 – tych coraz częściej trafiała „pod strzechę” do małych miasteczek i wsi. Właśnie tam w 1987 roku została objęta pomocą Ludowych Zespołów Sportowych. Dzięki przychylności Rady Głównej Zrzeszenia LZS powołana została Centralna Komisja Kulturystyki LZS koordynująca i inspirująca działalność ludowych kół i zespołów ćwiczebnych na terenie całego kraju.

Ważnym elementem popularyzacji kulturystyki były zawody i pokazy ćwiczeń siłowych. Kulturyści LZS szybko dołączyli do czołówki krajowej. Z powodzeniem rywalizowali również w międzynarodowych zawodach (Tiumień, Mrągowo, Berlin, Olsztyn, Nałęczów, Annoberg, Gorzów Wlkp., Wilno, Toliatti itd.), z kulturystami byłych państw socjalistycznych Najlepszym i najpopularniejszym kulturystą LZS był wówczas Roman Kosyl z Poniatowej. On wraz z Piotrem Wójcikiem spowodowali, że młodzież w ich miasteczku zaczęła ćwiczyć, chcąc wyglądać zgrabnie i mieć sportową sylwetkę.

Roman Kosyl pierwszy raz w zawodach uczestniczył w marcu 1987 roku i był najlepszym zawodnikiem w swojej kategorii wagowej. Były to ogólnopolskie zawody w Lubinie, pn. „Herkules Wsi”, w których startowało 102 zawodników. Kosyl wygrał w kategorii do 90 kg, pokonując 22 zawodników.
Oto klasyfikacja koncowa w tej kategorii:
1. Roman Kosyl, LZS Poniatowa, 2. Kazimierz Mularczyk, LZS Tymowa. 3. Andtzej Siegieda, TKKF Przylesie. 4. Rafał Gieron Płock, niestowarzyszony. 5. Józef Rudowicz, LZS System Gorzów Wklp. 6. Mirosław Baszczyk, LZS System Gorzów Wlkp. 7. Donat Grotha, LZS Nowa Wieś Lęborska. 8. Jerzy Telechowski, LZS Kraśnice. 9. Marek Janicki, Kalisz niestowarzyszony. 10. Waldemar Marecki , LZS Tarce.
W klasyfikacji zespołów LZS w zawodach zwyciężył LZS System Gorzów Wlkp. przed LZS Tymowa. Trzecie miejsce zajął zespół z LZS Nowa Wieś Lęborska.

Od tych zawodów upłynęło 26 lat, a Roman Kosyl nadal ćwiczy i cieszy się zdrowiem. O jego przygodzie z kulturystyką można przeczytać w rozmowie z Janem Włodarkiem pt. „ŻYCIE W RUCHU DLA ZDROWEGO CIAŁA”, która jest w naszym dziale „wywiady”.
Autor: I.P. marzec 2013
Rej. 702/HISTORIA - 54/2013.03.19/ JWIP.PL
Aktualizacja 2013.04.02, godz.21:05


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Natalia przed kamerą filmową, 2012 r.
Natalia przed kamerą filmową, 2012 r.
J. KOŁTUN Z DZIEWCZĘTAMI, ROSJA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE