Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7074077
osób.
Oni są z nami:
Automasaż. Autor: Sowa

(Rys. z arch. J.W.).

Masaż powoduje lepsze ukrwienie, zwiększa elastyczność skóry i mięśni oraz uspakaja. Automasaż wymyślono po to, by brak wykwalifikowanego masażysty można było sobie samemu zastąpić, uzyskując podobne rezultaty, choć najlepiej jest gdy masowany leży lub siedzi zupełnie bez ruchu.

O ile normalny masaż całego ciała trwa około godziny, to cały automasaż trwa około kwadransa do pół godziny. Można go wykonywać jeśli jest się zdrowym lub lekko kontuzjowanym ( bóle mięśniowe, naderwania mięśni i ścięgien), po intensywnych, trwających dłużej wysiłkach. Pomaga zregenerować siły i lepiej ukrwić obolałe miejsca.
Nie wolno wykonywać go jeśli kontuzja związana jest z wylewem krwi (krwiaki, silne opuchnięcie) lub jeśli mamy jakieś kłopoty ze skórą (podrażnienia alergiczne, owrzodzenia, świeże skaleczenia). Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest ogólny zły stan zdrowia i podwyższona gorączka.


Dobrze jest wziąć przed masażem krótki, gorący prysznic. Potem należy wytrzeć się do sucha i położyć wygodnie w ciepłym pomieszczeniu. Dłonie trzeba mocno natrzeć kremem ( na przykład „Nivea”) lub posypać talkiem.

Koniecznie trzeba przestrzegać dwóch podstawowych reguł automasażu – są nimi: kierunek i kolejność. Masaż wolno wykonywać tylko w kierunku pokazanym przez strzałki. Ogólna zasada brzmi „zawsze w kierunku serca”. Ruchy koliste wykonuje się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Specjaliści ustalili, że kolejność w automasażu powinna być następująca: 1) w leżeniu na brzuchu – kark, 2) grzbiet, 3) łydki, 4) uda, 5) pośladki, 6) w leżeniu na plecach – szyja, 7) klatka piersiowa, 8) przedramiona, 9) ramiona, 10) wierch stopy i przód podudzia, 11) udo z przodu, 12) mięśnie brzucha.

Technikę wykonywania masażu celowo uproszczono. Każdą część ciała masowana jest w ten sposób. Zaczyna się od tak zwanego głaskania, to jest pocierania otwartą dłonią o złączonych palcach (tylko w kierunku serca). Daną część ciała, na przykład przedramię, pociera się kilkanaście razy dotąd, aż poczuje się ciepło. Następnie ugniata się masowane miejsce przy pomocy dłoni z zagiętymi rozstawionymi palcami (jak szponami).

W czasie automasażu należy zachować w miarę możności symetrię zabiegów. A więc jeśli masujemy lewą rękę prawą, to zaraz potem postępujemy odwrotnie, a dopiero potem zabieramy się do stóp i podudzi. Tam gdzie to możliwe ( na przykład uda, klatka piersiowa, brzuch) wykonujemy masaż dwoma dłonmi jednocześnie.
Autor Sowa, 1984 r. (źródło „RF”).
Rej. 701/ MEDYCYNA – 50 /2013.03.15./ JWIP.PL
Aktualizacja: 2013.04.08, godz.18:45


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Flesz
Jack Delinger, 1960 r.
Jack Delinger, 1960 r.
TYTANI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE