Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7938250
osób.
Oni są z nami:
Automasaż. Autor: Sowa

(Rys. z arch. J.W.).

Masaż powoduje lepsze ukrwienie, zwiększa elastyczność skóry i mięśni oraz uspakaja. Automasaż wymyślono po to, by brak wykwalifikowanego masażysty można było sobie samemu zastąpić, uzyskując podobne rezultaty, choć najlepiej jest gdy masowany leży lub siedzi zupełnie bez ruchu.

O ile normalny masaż całego ciała trwa około godziny, to cały automasaż trwa około kwadransa do pół godziny. Można go wykonywać jeśli jest się zdrowym lub lekko kontuzjowanym ( bóle mięśniowe, naderwania mięśni i ścięgien), po intensywnych, trwających dłużej wysiłkach. Pomaga zregenerować siły i lepiej ukrwić obolałe miejsca.
Nie wolno wykonywać go jeśli kontuzja związana jest z wylewem krwi (krwiaki, silne opuchnięcie) lub jeśli mamy jakieś kłopoty ze skórą (podrażnienia alergiczne, owrzodzenia, świeże skaleczenia). Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest ogólny zły stan zdrowia i podwyższona gorączka.


Dobrze jest wziąć przed masażem krótki, gorący prysznic. Potem należy wytrzeć się do sucha i położyć wygodnie w ciepłym pomieszczeniu. Dłonie trzeba mocno natrzeć kremem ( na przykład „Nivea”) lub posypać talkiem.

Koniecznie trzeba przestrzegać dwóch podstawowych reguł automasażu – są nimi: kierunek i kolejność. Masaż wolno wykonywać tylko w kierunku pokazanym przez strzałki. Ogólna zasada brzmi „zawsze w kierunku serca”. Ruchy koliste wykonuje się zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Specjaliści ustalili, że kolejność w automasażu powinna być następująca: 1) w leżeniu na brzuchu – kark, 2) grzbiet, 3) łydki, 4) uda, 5) pośladki, 6) w leżeniu na plecach – szyja, 7) klatka piersiowa, 8) przedramiona, 9) ramiona, 10) wierch stopy i przód podudzia, 11) udo z przodu, 12) mięśnie brzucha.

Technikę wykonywania masażu celowo uproszczono. Każdą część ciała masowana jest w ten sposób. Zaczyna się od tak zwanego głaskania, to jest pocierania otwartą dłonią o złączonych palcach (tylko w kierunku serca). Daną część ciała, na przykład przedramię, pociera się kilkanaście razy dotąd, aż poczuje się ciepło. Następnie ugniata się masowane miejsce przy pomocy dłoni z zagiętymi rozstawionymi palcami (jak szponami).

W czasie automasażu należy zachować w miarę możności symetrię zabiegów. A więc jeśli masujemy lewą rękę prawą, to zaraz potem postępujemy odwrotnie, a dopiero potem zabieramy się do stóp i podudzi. Tam gdzie to możliwe ( na przykład uda, klatka piersiowa, brzuch) wykonujemy masaż dwoma dłonmi jednocześnie.
Autor Sowa, 1984 r. (źródło „RF”).
Rej. 701/ MEDYCYNA – 50 /2013.03.15./ JWIP.PL
Aktualizacja: 2013.04.08, godz.18:45


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Pozdrowienia z Syberii, 2009 r.
Pozdrowienia z Syberii, 2009 r.
GOŚCIE
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE