(Na zdjêciu redaktor Stanis³aw Zakrzewski. Fot. Jan Rozmarynowski)
106 LAT TEMU URODZI£ SIÊ STANIS£AW ZAKRZEWSKI – TWÓRCA POLSKIEJ KULTURYSTYKI”. W 1957 roku na ³amach „Sportu dla Wszystkich” przybli¿y³ polskiej m³odzie¿y now± formê rekreacji fizycznej – kulturystykê. Sta³ siê jej skutecznym propagatorem i pierwszym organizatorem, przez 15 lat, a¿ do swojej ¶mierci.
O jego ogromnych zas³ugach dla rozwoju tej dyscypliny sportu obecnie prawie zapomnieli animatorzy æwiczeñ kszta³tuj±cych sylwetkê. W kolorowych magazynach od wielu lat nie wymieniono nazwiska OJCA POLSKIEJ KULTURYSTYKI . Mo¿na odnie¶ wra¿enie, ¿e pisz±cy w nich redaktorzy nie znaj± historii polskiej kulturystyki.
A to, ¿e na ³amach tych magazynów nie wspomina siê o red. Stanis³awie Zakrzewskim, np. z okazji rocznicy urodzin lub Jego ¶mierci nale¿y oceniæ jako kompromituj±ce zachowanie, równie¿ ze strony w³adz naszego zwi±zku kulturystów.
Stanis³aw Zakrzewski urodzi³ siê 5 maja 1907 roku. W dniu rocznicy Jego urodzin przypominamy fragment z Jego pionierskiego artyku³u pt. „Droga do zdrowia, sprawno¶ci, si³y i piêkna”, zamieszczonego w 1961 roku w „SdW”. (Proszê tytu³u „SdW” nie uto¿samiaæ z obecnie wydawanym w Warszawie. Jeszcze nie ta klasa!).
„Nie chcê nikomu obiecywaæ z³otych gór, choæ to, co zamierzam Wam daæ, warte jest z³ota. Chcia³bym wszystkim ofiarowaæ zdrowie i sprawno¶æ, chcia³bym by nasza m³odzie¿ sta³a siê silniejsza fizycznie i moralnie. Mamy wszelkie po temu warunki, by m³ode pokolenie uczyniæ lepszym od starszego. „SdW” zajmuj±c siê zdrowiem i ukszta³towaniem cia³a, pragnie z góry zaznaczyæ, ¿e æwiczenia nie mog± przes³aniaæ i innych celów wychowania: kszta³towania osobowo¶ci, rozwijanie swego ja, swojej umys³owo¶ci. Wierzymy, ¿e nikt nie bêdzie pojmowaæ sportu i wychowania fizycznego jako celu samego sobie, jako wyodrêbnionej, jedynej dziedziny ¿ycia.
Na wzmocnienie Waszego zdrowia i cia³a nie musicie traciæ po kilka godzin dziennie. Wystarczy do godziny (…)
Od Was samych, od Waszej wytrwa³o¶ci i systematyczno¶ci w pracy zale¿eæ bêd± wyniki. Kto wytrwa przez pó³ roku, ten nigdy nie po¿a³uje. Co wiêcej – raz na zawsze przekona siê do naszych æwiczeñ.
Apelujemy do wszystkich naszych czytelników, którzy dot±d nie æwiczyli systematycznie: trenujcie z nami. Namówcie równie¿ do æwiczeñ braci, kolegów a nawet rodziców. Wszystkie podawane przez nas æwiczenia, choæ w ³agodniejszej formie dostêpne s± dla ka¿dego. Bez wzglêdu na wiek…”
Czytaj±c ten tekst widzimy, ¿e (jak wiele innych tekstów Redaktora) cechuje niesamowita naturalno¶æ przyjazna cz³owiekowi. Jest stworzony zgodnie z natur± i ¿yciem, szczególnie wskazanym dla m³odzie¿y.
J.W. maj 2013 r.
Rej.720./Historia - 57/2013.05.05/ JWIP.PL
Aktualizacja: 2013.06.29, godz. 22:37
|