Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7945970
osób.
Oni są z nami:
Pakerzy. Autor: Radosław Leniarski


ROK 2001

Plaga sterydów. – W moim rodzinnym Kutnie na siłowni dostał zapaści 16-latek. Brał omnadren, lek onkologiczny dla kobiet. Cztery razy dawka leczenia. Brać zaczynają takie dzieciaki – opowiada Robert, ochroniarz warszawskiej firmy.

Robert zaczął brać siedem lat temu, gdy ważył 53 kg. Teraz, przy wzroście 170 cm, waży 112 kg.

Zdaniem Pawła Filleborna, prezesa Polskiego Związku Kulturystyki, siłownie odwiedza nawet do kilkuset tysięcy ludzi. Większość to młodzi, zafascynowani tą moda. Kulturystów startujących w zawodach, pod mniej lub bardziej skuteczna kontrolą antydopingową i lekarska, jest ledwie tysiąc. Ćwiczących regularnie, tzw. pakerów kilkanaście tysięcy.
– To najczęściej pracownicy ochrony, bramkarze dyskotek, wielu gangsterów. W ich środowisku panuje kult siły, wagi i grubości karku – mówi Filleborn, sam były kulturysta, dziś właściciel siłowni.
- Wiem, że jednego dnia pakerzy potrafią zaaplikować sobie nawet 15 różnych substancji hormonalnych – twierdzi. –I nikt nie wie, co dzieje się z ich systemem hormonalnym, psychiką. Nawet oni sami. Nikt tego nie kontroluje. Nie maja badań, bo nie startują.

Czy pan kiedykolwiek używał czegoś takiego?
- Pan się spodziewa szczerej odpowiedzi? Jestem prezesem Związku!


Marek K. nie jest prezesem. Jest informatykiem, pracuje w Sosnowcu. Przez trzy lata brał sterydy. Najpierw doustnie, potem w formie zastrzyków.
- Ćwiczyłem w trzech różnych siłowniach. Kiedy zaczynałem, było kilku takich, którzy nie brali. Potem brali wszyscy. Są ułatwienia. Zawsze się znajdzie ktoś na siłowni, kto cię namówi, doradzi, a potem odpłatnie zrobi zastrzyk.
Paker musi wydać miesięcznie 250 – 450 zł na farmakologię. Kuracja sterydowa kosztuje od 6,5 tys. zł.

Legalnie można kupić w Polsce sterydy tylko na recepty, w aptekach. – Pokątny handel sterydami jest karalny – mówi mecenas Lew Mirski. Ale zażywanie nie jest prawnie zabronione!

Według Filleborna 90 procent farmakologii w polskich siłowniach to „podroby”. – Nie wiem, gdzie produkowane. Czy w Polsce? Wiem tylko, że fabryka we Francji dawno przestała produkować lek, któr4y widzę często u pakerów. Żadne laboratorium nie zapakuje fiołki z mucha w środku lub włosem. A takie widziałem.

- Wiadomo, że każdy bierze. Ćwiczę od trzech lat i nie spotkałem jeszcze takiego, któremu zaszkodziło. Brałem już kilkunastokrotnie większe dawki niż zalecane w książkach medycznych – chwali się 18 – letni Dominik.
Dominik uczy się ,,pakowania,, dzięki dostępnemu w Empikach magazynowi „Muscle”,. Ma ekskluzywną okładkę i pełno w nim porad. „Czy zastanawiałeś się..., - odpowiada czytelnikowi magazyn na pytanie, czy brać – „dlaczego tylu starych kulturystów, którzy brali sterydy przed 30 lat, wygląda tak młodo? Mają włosy na głowie i płodzą dzieci jak ogiery. A według książek powinni umrzeć”.

Pracownik Empiku: - Większość kupujących to ludzie w wieku 18 - 27 lat. Ale wielu tylko ogląda. Nie stać ich na kupno.
Autor:. Radosław Leniarski, 2001 r.

DLA GAZETY: ZBIGNIEW RUSIN dyrektor Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej
Skutki stosowania sterydów: przedwczesne zamknięcie nasady kości długich, czyli zahamowanie wzrostu (u nastolatków); zwiększenie prawdopodobieństwa problem krążeniowych; ginekomastia, maskulinizacja, czyli wystąpienie drugorzędnych cech płciowych żeńskich u mężczyzn (rozrost gruczołów piersiowych) a męskich u kobiet (zarost); zmiany ciśnienia krwi i jej składu chemicznego; prawdopodobnie zmniejszanie się jąder; zakłócenie równowagi hormonalnej, co może prowadzić do nieodwracalnej niepłodności; zakłócenia w funkcjonowaniu wątroby. Możliwość zatrucia; wzrost agresywności.

JWIP.PL. Kontynuacje tego co radził „Muscle” i wywiad z pakerem, postaramy się przypomnieć w naszym dziale „STERYDY”.
12 lat upłynęło od ukazania się tych artykułów w „Gazecie Wyborczej” , ale temat jest wciąż aktualny i poważny. Maniaków wspomagania się anabolikami i faszerowania się innymi farmaceutykami nie brakuje. Obecnie w siłowniach na pewno jest więcej osób ćwiczących dla zdrowia, unikających stosowania środków dopingujących organizm do budowania mięśni. Można zaobserwować, że wyrośnięte dzieciaki mają dziś większą świadomość konsekwencji dla ich zdrowia w przypadku spożywania „wspomagaczy”, ale to nie zmienia faktu, że w dalszym ciągu w niektórych siłowniach pakerzy podtrzymują modę nie tylko na sterydy.

Nie ma już polskiej edycji amerykańskiego „Muscle”, padła , co naturalni kulturyści przyjęli z zadowoleniem. Od kilku lat jest niestety na rynku inny tytuł, krzewiący budowanie masy mięśniowej na sposób amerykańskich super mięśniaków. Prezes naszych kulturystów, dobrze trzyma się stołka ( z kilkumiesięczną przerwą) i chyba wie więcej niż kiedyś. Są nowi pakerzy. Popularny jest testosteron, a dla tych z „kasą” hormon wzrostu i insulina.
Znaczna większość pakerów z 2001 roku ma jeszcze trochę włosów na głowie, ale już nie ćwiczą, kuleje zdrowie. Patrząc na nich trudno sobie wyobrazić, że byli „napakowani”.
22 maja 2013 r.
Rej.721/STERYDY - 46/2013.05.22/ JWIP.PL
Aktualizacja:2013.07.24, godz. 09:35


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Tomek z odważnikiem
Tomek z odważnikiem
WALDEK, TOMEK, PAWEŁ z Warszawy
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE