Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9849467
osób.
Oni są z nami:
Litwini pamiętają! Autor:Ignacy Poniatowa


45 lat temu Litewscy kulturyści nawiązali kontakt sportowy z polskimi kulturystami i właśnie dlatego w dniu 25 maja 2013 r., w Kownie odbędzie się uroczyste spotkanie władz związku litewskiej federacji kulturystyki z weteranami (organizatorami, instruktorami i zawodnikami) tego sportu, którzy uczestniczyli w rywalizacji z naszymi zawodnikami w roku 1968 i w następnych latach. Ze strony polskiej zostali zaproszeni honorowi goście: Jan Włodarek, były zawodnik, działacz społeczny, kolega litewskich pasjonatów ćwiczeń siłowych oraz mecenas Antoni Zakrzewski - syn Twórcy Polskiej Szkoły Kulturystyki.

Organizatorzy spotkania Ramutis Kairaitis prezydent Litewskie Federacji Kulturystyki oraz Arunas Petraitis - sekretarz Federacji - przywiązują dużą wagę do historycznej daty 24 - 25 lutego 1968 roku, nawiązującej do serdecznych kontaktów sportowych z polskimi kulturystami - starannie przygotowali program tego spotkania. W historii litewskiej kulturystyki, jest to data szczególnie ważna, gdyż w tym dniu litewscy kulturyści pierwszy raz startowali w zagranicznych zawodach. Przyjechali do Warszawy i rywalizowali z reprezentacją „Herkulesa”.

To uroczyste spotkanie zostało poprzedzone informacjami w kulturystycznej prasie, a na stronie internetowej federacji kulturystyki jest obszerny artykuł Arunasa Petraitisa - honorowego członka Zespołu JWIP.PL. Przygotowano okolicznościowe medale i plakietki. ją tutaj prezentujemy. Spotkanie odbędzie tuż po zakończeniu mistrzostw Litwy w kulturystyce (w tym weteranów). Jest również planowany mecz Litwa – Polska. Nasz kraj będą reprezentować: Kamila Pietrzyk, Kinga Szwed, Wojciech Pieczała, Krzysztof Rodkiewicz, kierownik zespołu Arkadiusz Leszczyński oraz trener – Bartłomiej Szymański.

W dniach 24 lutego 1968 roku na sali ćwiczeń warszawskiego „Herkulesa”, a dzień później w auli widowiskowej Warszawskich Zakładów Optycznych doszło do historycznego meczu. Trzech kulturystów z Kowna, występujących pod nazwą drużyny „Dąb”: Klement Alsauskas ( 27l.), Alegidas Samojałskas (21 l.) oraz Kazis Żusinas (22l.) zmierzyło się z warszawiakami: Wiesławem Szydłowskim, Andrzejem Laskowskim i Zbigniewem Bielińskim. W wyciskaniu leżąc ,wnos sztangi przy ścianie - (ćwiczenie na biceps) oraz ocenie sylwetki (postawy) i pozowania. W wyciskaniu leżąc najlepszy wynik uzyskał Samojałskas -147,5 kg. O 5 kg mniej wycisnęło: dwaj pozostali Litwini oraz Szydłowski. W konkurencjach estetycznych szczególnie pozowaniu Polacy pokazali klasę. Wielobój wygrali drużynowo, a indywidualnie zwyciężył W. Szydłowski, przed A.Laskowskim, Z. Bielińskim, A. Samojauskasem, K. Żusinasem i K. Alsauskasem.

Trenerzy ekipy litewskiej Juoz Jusevicus oraz z Zamieras Witajstas zapowiedzieli rewanż. Doszło do tego 18 - 19 kwietnia w Kownie. To również historyczna data, gdyż były to pierwsze międzynarodowe zawody kulturystyczne na ziemi litewskiej i pierwsze w dawnym ZSRR. Liczna reprezentacja „ Herkulesa” była jedyną zagraniczną drużyną, ale zjawiły się bardzo silne reprezentacje miast radzieckich (Moskwa, Tiumieni, Archangielsk, Leningrad, Wilno, Omsk, Ryga, Tallin itd.), Zawodnicy Herkulesa poznali „siłę” radzieckich atletów, ale i lepiej wypadli w ocenie sylwetki i pozowaniu.

- Zawody rozegrano w trzech kategoriach seniorów i juniorów. A. Laskowski był pierwszy, W. Szydłowski i B.Paprot zajęli drugie miejsce, Z. Bieliński i junior W. Biodrowski – trzecie (…) Impreza była znakomicie zorganizowana, sława o litewskiej gościnności została potwierdzona z nadwyżką"… - napisał Jerzy Szuszko .*

W dniach 27 - 28 lipca tego samego eoku młodzi litewscy zawodnicy z Kowna zjawili się w Sopocie, wystąpili poza konkursem w IX Mistrzostwach Polski w Kulturystyce. Sajuz Krupnikas i Longinus Danielewiczus pokazali dobre pozowanie ,a trzeci z Litwinów Alegidaś Samojauskas w wyciskaniu leżąc ustanowił rekord Litwy wynikiem - 160 kg.

W marcu następnego roku kulturyści warszawskiej „Błyskawicy” (m.in.: Jan Włodarek i Sławomir Filipowicz) spotkali się z litewskimi kulturystami w II Atletycznym Syberyjskim Konkursie w Tiumen. Jan Włodarek wygrał wówczas z L. Pivoriunasem.
Od tej pory dzięki Janowi Włodarkowi, prywatnie korespondującym z kolegami z Litwy, zawodnicy z Kowna i Wilna często przyjeżdżali do warszawskiej „Błyskawicy”. Do udziału w międzynarodowych zawodach „Warszawa 69” zaproszono 9 - cio osobową ekipę z Kowna oraz Jewgienij Kołtuna wraz z zawodnikiem z Tiumenu. (Syberia Zach.). Toczono zaciętą walkę demonstrując wysoki poziom wytrenowania. W kategorii juniorów trzy pierwsze miejsca zajęli Litwini: W. Alubawiczius, T.Rynkiewiczus, T.Bałasiwiczus, a w wyższych juniorach. R.Kestiutis zajął 3 miejsce. Do pasjonującej rywalizacji doszło w kategorii. wyższych seniorów. Leonas Povoriunas miał dwóch bardzo mocnych rywali. Przegrał tylko z Janem Włodarkiem wagą ciała, pokonując jednego z najlepszych polskich kulturystów Antoniego Kołeckiego tylko o 0,5. pkt.

W lutym 1970 roku zawodnicy Warszawy startowali w Kownie , zaś kulturyści i działacze Litwy na czele z J. Vuseviiciusem kilka razy prywatnie przyjeżdżali do „Błyskawicy”.

Następny ożywiony okres kontaktów miał miejsce, kiedy to od 1987 roku Jan Włodarek został przewodniczącym Centralnej Komisji Kulturystyki przy Radzie Głównej Ludowych Zespołów Sportowych w Warszawie. Drużynę litewskich kulturystów zaproszono na Międzynarodowe Mistrzostwa LZS (Nałeczów), „Herkules Wsi” (Lubin) Międzynarodowe Zawody o Puchar Przewodniczącego LZS ( Olsztyn). W tych ostatnich zawodach kierownikiem reprezentacji litewskiej był Arunas Petraitis, obecnie sekretarz Federacji Litewskiej.

W Polsce o tym ważnym wydarzenia dla kulturystyki litewskiej i nie mniejszym dla naszej brak odpowiednich informacji. Jedynie w „Oficjalnym Portalu Kulturystycznym KIF”, kilka dni temu ukazał się krótki tekścik, że a w nim: „25 maja, przy okazji Mistrzostw Litwy w Kulturystyce i Fitness, Litewska Federacja CHCE uczcić 45-lecie kontaktów Litwa – Polska”. Natomiast na stronie internetowej Polskiego Związku Kulturystyki,FiTS w kalendarzu imprez na 2013 rok podano, że taki mecz się odbędzie w maju. W naszych magazynach dla kulturystów, znanych z ładnych kolorowych reklam, brak jakiekolwiek wzmianki, ze Litwa „chce” upamiętnić uroczyście wydarzenie, które na stałe weszło do kart historii kulturystyki obu państw.

Autor: Ignacy Poniatowa, maj 2013 r.
/* „Sport dla Wszystkich” z 19 maja 1968 r.
Rej.723./Historia -58/ 2013.05.22/ JWIP.PL
Aktualizacja: 2013.07.24, godz. 09:40



Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Podsumowanie sezonu, 1968 r.
Podsumowanie sezonu, 1968 r.
STANISŁAW PTASZYŃSKI (1942 - 2019)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Jeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE