Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10034221
osób.
Oni s± z nami:
Kulturystyczna przygoda nietypowego kulturysty. Aut. Piotr S³awuta

(Na zdjêciu autor)

Zacz±³em æwiczyæ w wieku 14 lat; co by³o bezpo¶redni± przyczyn± rozpoczêcia treningu si³owego ju¿ nie pamiêtam. Pamiêtam za to, ¿e na pytanie rodziców, co chcê dostaæ na urodziny, odpowiedzia³em, ¿e hantle. By³a to para kupionych w sklepie sportowym 2 kg ciê¿arków firmy „Polsport”, wówczas jedynej w Polsce zajmuj±cej siê produkcj± sprzêtu na potrzeby kultury fizycznej. Hantle mimo tego, ¿e wykonane prymitywnie – drut zbrojeniowy oblany cementem i granatowym plastikiem, z czasem zacz±³ ob³aziæ - przetrwa³y, u¿ywam je do tej pory podczas æwiczeñ bokserskich.

Pierwszym instruktorem by³ mój tata, który æwiczy³ kulturystykê jako m³ody ch³opak bez sprzêtu, czytaj±c artyku³y Stanis³awa Zakrzewskiego w miesiêczniku „Sport dla Wszystkich” (do tej pory Steve Reeves jest jego idolem) i podnosz±c, to wcale nie ¿art, dwa ¿elazka z duszami, podkradane ciotce. Dodam jeszcze, ¿e pó¼niej pracuj±c jako wychowawca w zak³adzie poprawczym zetkn±³ siê z instruktorem, który prowadzi³ zajêcia z kulturystyki i boksu, bêd±ce elementem resocjalizacji m³odzie¿y i æwiczy³ na dostêpnym tam typowym sprzêcie. Resztê wiedzy naby³em studiuj±c ksi±¿kê pt. ,,Kulturystyka”, któr± jakim¶ cudem kupi³a mi mama, to by³a niesamowita motywacja!!! Kiepskiej jako¶ci czarno-bia³e zdjêcia, z wyra¼nym ziarnem, pokazywa³y æwicz±cych tytanów z lat 70 i 80 - tych. Na koñcu by³a prezentacja fotografii najlepszych kulturystów z krajów socjalistycznych i reszty ¶wiata.


Chyba nie muszê opisywaæ wra¿enia, jakie na m³odym ch³opaku wywar³y sylwetki: Miros³awa Daszkiewicza, Pawe³a Przedlackiego, Sergio Oliva, Arnolda Schwarzeneggera (wtedy jeszcze nie wiedzia³em, ¿e nie wszyscy idole s± idealni i, ¿e bez pomocy spo¿ywanych tzw. dopinguj±cych ¶rodków nie mo¿na uzyskaæ tak umiê¶nionych sylwetek) i Franka Zane’a, który pozosta³ moim idolem ju¿ na zawsze.

W miejscu mego zamieszkania by³ jeden kiosk „Ruchu” i trafi³ tam jakim¶ cudem jeden egzemplarz ,,Magazynu Kulturystycznego Jacek’’ wydawanego przez Jacka Jab³oñskiego, który natychmiast kupi³em. Do tej pory fundamentem mojej wiedzy o kulturystyce s± te dwie wymienione pozycje literatury i tata. Uwa¿am, ¿e to wystarczy, bo w zalewie literatury kolorowej dotycz±cej sportów si³owych i wszelkich mo¿liwych sposobów treningu wci±¿ pojawiaj± siê te same æwiczenia, które s± mi znane od lat, ale faktycznie pokazane ³adnie, na g³adkim papierze i w¶ciekle kolorowe.

Hantle ju¿ mia³em; co¶, co przy ogromnie dobrej woli mo¿na nazwaæ sztang± i ³aweczk± skonstruowa³em sam przy pomocy dwóch rur ¿eliwnych, które pierwotnie s³u¿y³y do podpierania malin, zwi±zanych grubym drutem. Problem z tym ,,gryfem’’ polega³ na tym, ¿e by³ on tak szeroki, ¿e nie by³em w stanie zamkn±æ na nim d³oni, ³aweczkê stanowi³a deska oparta na dwóch po³ówkach roz³upanego pieñka, za to rêkawiczki do æwiczeñ mia³em fantastyczne, prawdziwe robocze wykoñczone irch± od spodu. Najbardziej dumny by³em z urz±dzenia treningowego w³asnego pomys³u, by³ to pustak (m³odszym wyja¶niam, ¿e z tego budowa³o siê kiedy¶ domy), przez który przewleczony by³ ³añcuch nabyty w sklepie dla rolników. Przez ogniwa przek³ada³em stalow± rurkê i stoj±c na pieñku trenowa³em bicepsy, pamiêtaj±c by ³okcie trzymaæ blisko cia³a.

Tak, prze³om lat 80/90 w maleñkim miasteczku wymaga³ od entuzjasty kulturystyki sporo pomys³owo¶ci, ale æwiczy³o siê, a¿ mi³o. Trening moim ,,specjalistycznym’’ sprzêtem uzupe³nia³o r±banie drewna, noszenie wiader z wod± w wyprostowanych rêkach (na boki i przed sob±) przy okazji podlewania ogrodu, podci±ganie siê na ga³êziach starego orzecha i boks, którego jestem fanatycznym wielbicielem.

W mojej szkole otwarto mini-si³owniê wiosn± roku 1992, gdy by³em ju¿ w maturalnej klasie, wiêc nie zd±¿y³em z niej skorzystaæ. Potem, na studiach, by³o ju¿ z górki: w piwnicy akademika „Centaur” we Wroc³awiu by³ olimpijski gryf, talerze, profesjonalna ³awka, modlitewnik, ³amany gryf i starsi koledzy, którzy ju¿ æwiczyli.

Wypada³oby napisaæ, ¿e dopiero na studiach zacz±³em æwiczyæ naprawdê; ale naprawdê ju¿ æwiczy³em, gdy mia³em 14 lat, to wtedy æwiczenia si³owe wesz³y mi w krew. Wci±¿ æwiczê i WIEM, ¿e bêdê æwiczy³ ciê¿arami d³ugo, mo¿e nawet tak d³ugo, jak legendarny Witold Majchrzak z Bydgoszczy. Uwa¿am, ¿e rozwój umys³owy i aktywno¶æ fizyczna s± ze sob± zwi±zane jak bajkowy Ja¶ z Ma³gosi± i nie ma ¿adnego powodu, by ktokolwiek mia³ miê¶nie jak przegni³e nitki.

Mój trening jest nietypowy, mo¿na powiedzieæ autorski, co wynika z faktu, ¿e:
- pewne æwiczenia lubiê, a innych nie,
- rozwój du¿ej masy miê¶niowej uwa¿am za niepotrzebny,
- kluczowy jest dla mnie rozwój szybko¶ci, si³y dynamicznej i czasu reakcji, co wynika z zami³owania do boksu i szermierki ciê¿k± broni±.

Mój tydzieñ treningowy wygl±da obecnie nastêpuj±co:
Poniedzia³ek: Bieg na dystansie 10 km (ok. 1godz.) i æwiczenie bicepsów
1) unoszenie sztangielek chwytem m³otkowym 4 serie po 8-10 powtórzeñ;
2) unoszenie sztangielek z obrotem nadgarstka 4 serie po 8-10 powt.;
3) uginanie ramion ze sztang± ³aman± 4 serie po 8-10 powt.
Wieczorem brzuch – spiêcia z trzymanym przy g³owie talerzem sztangi 4 serie po 50, 60, 70 i 80 powt.
Wtorek: Bieg na dystansie 10 km (ok. 1godz. i triceps z grzbietem
1) wyciskanie sztangi kratownicowej zza g³owy chwytem m³otkowym 4 serie po 12-16 powtórzeñ + 3 serie wyciskania francuskiego odwa¿ników kulowych do upadku miê¶ni;
2) wyciskanie sztangi kratownicowej zza g³owy d³onie ustawione pod k±tem rozwartym + 3 serie wyciskania francuskiego odwa¿ników kulowych do upadku miê¶ni;
3) wyciskanie francuskie sztangielki zza g³owy + 3 serie wyciskania francuskiego odwa¿ników kulowych do upadku miê¶ni.
Wieczorem: pompki szwedzkie 4 serie po 70 powtórzeñ, w przerwach miêdzy seriami brzuch – spiêcia z trzymanym przy g³owie talerzem sztangi 4 serie po 50, 60, 70 i 80 powt.
¦roda: Bieg na dystansie 10 km (ok. 1 godz. i barki z klatk± piersiow±
1) wyciskanie sztangielek 4 serie po 10-12 powtórzeñ + 3 serie wyciskania odwa¿ników kulowych do upadku miê¶ni;
2) æwiczenia z odwa¿nikami kulowymi: wyciskanie, wyciskanie odwrotne jednor±cz i obur±cz, podci±ganie wzd³u¿ tu³owia 4 serie ka¿dego æwiczenia, seria do upadku miê¶ni;
3) kolejne wyciskanie sztangielek 4 serie po 10-12 powtórzeñ + 3 serie wyciskania odwa¿ników kulowych do upadku miê¶ni.
Wieczorem podci±ganie na dr±¿ku 4 serie po 17-18 powtórzeñ + brzuch miêdzy seriami
Czwartek Bieg na dystansie 16 km i opisane æwiczenia poniedzia³kowe
Pi±tek Bieg na dystansie 16 km i opisane æwiczenia wtorkowe
Sobota. Specjalistyczne æwiczenia szermiercze + p³ywanie
Niedziela Specjalistyczne æwiczenia bokserskie.

Je¶li chodzi o szczegó³y, to wstajê o 5-tej rano i idê biegaæ, natomiast przerwy miedzy poszczególnymi seriami to maksymalnie 2 min. Oczywi¶cie tak wygl±da idealny tydzieñ, ale czasami, jak ka¿demu pracuj±cemu normalnie cz³owiekowi, co¶ wypadnie, czasami te¿ szermierka i boks zamieniaj± siê dniami. Ka¿dy z ³atwo¶ci± zauwa¿y³ brak typowych æwiczeñ klatki piersiowej i grzbietu, które s± æwiczone wy³±cznie ciê¿arem cia³a. Wynika to z faktu, ¿e du¿a masa cia³a przeszkadza mi w treningu aerobowym, który uwa¿am za kluczowy. Æwiczê sam, na w³asnym, gromadzonym latami sprzêcie.

Uwa¿am, ¿e moja metoda treningowa jest w³a¶ciwa, choæ absolutnie niezgodna z metodyk± treningu si³owego opisywanego w kolorowych periodykach. Swoje przekonanie opieram na fakcie, ¿e maj±c 40 lat biegam 10 - 16 km dziennie, boksujê na pe³nym tempie 4 rundy, przep³ywam 30 metrów pod wod± na jednym oddechu. Dlatego uwa¿am siê za kulturystê, choæ nie mam imponuj±cej masy miê¶niowej i ani trochê nie przypominam niegrzecznego, czêsto wrêcz chamskiego m³odziana w dresie, ze sportow± torb± na ramieniu, popijaj±cego wci±¿ wodê mineraln± z du¿ej plastikowej butelki, by napompowaæ miê¶nie uprawiane na kreatynowym nawozie. Dla mnie trening jest przyjemno¶ci±, a rozrost tkanki miê¶niowej jest wtórny, ja po prostu uwielbiam æwiczyæ.

Z uporem godnym lepszej sprawy walczê, jak mogê, ze stosowaniem suplementacji i sterydów. Z powodów zawodowych mam ci±g³y kontakt z m³odzieñcami w wieku 20 - 24 lat, którzy dla du¿ej masy miê¶niowej gotowi po¶wiêciæ w³asne zdrowie i którym staram siê wyperswadowaæ sztuczne wspomaganie hipertrofii miê¶ni, u¿ywaj±c zawsze tych samych argumentów:

1) Cz³owiek powinien æwiczyæ, by byæ silny i sprawny. Sprawno¶æ fizyczna rozumiana jako mo¿liwo¶æ biegania, p³ywania, jazdy na rowerze, ³a¿enia po drzewach, jest niedostêpna dla osobników o sylwetce ludzika, który jest logo firmy produkuj±cej opony.
2) Wspomaganie siê suplementami i sterydami jest bezcelowe dla kogo¶, kto nie chce zostaæ wyczynowcem lub zawodowym kulturyst±, co pomijaj±c ju¿ aspekty zdrowotne jest w Polsce raczej kiepskim zawodem, bez przysz³o¶ci.
3) Efekt sztucznego napompowania miê¶ni utrzymuje siê nieop³acalnie krótko w aspekcie d³ugo¶ci ¿ycia osobnika rodzaju ludzkiego. M³odzi ludzie zaczynaj±c æwiczyæ w wieku lat 16-nastu, nie my¶l± o tym, co bêdzie za 15, 20, czy 25 lat, a wystarczy zobaczyæ zdjêcia Franka Zane’a w wieku 60 lat i porównaæ ze sflacza³± obecne sylwetk± Arnolda Schwarzeneggera.
4) Cz³owiek staje siê niewolnikiem treningu, suplementów, a niektórzy ¶rodków dopinguj±cych i sposobu od¿ywiania, a co to za ¿ycie bez czekolady, piwa i wyj¶cia z si³owni; od czasu do czasu mo¿na przecie¿ biegaæ, czy np. graæ z kolegami w pi³kê siatkow±, no¿n± itd.?
5) Kulturystyka dla mnie to przede wszystkim SYMETRIA SYLWETKI, styl ¿ycia i zdrowa przygoda na d³ugie lata.
6) Czy jest mo¿liwe, by w ci±gu kilkunastu lat wymy¶lono æwiczenia, nieznane wcze¶niej, dziêki którym kultury¶ci wa¿± powy¿ej 130 kg, podczas gdy Steves Reeves, czy 20 lat pó¼niej Frank Zane wa¿yli poni¿ej 100 kg?
7) Polecam portal i forum JWiP.PL
8) Kobietom bardziej podobaj± siê tygrysy, a nie s³onie .

Zawsze imponowali mi ludzie, którzy potrafili pogodziæ uprawianie sportu z normalnym ¿yciem. Warto tu zacytowaæ Bia³ego Anio³a, dyskobola Edmunda Pi±tkowskiego, rekordzistê ¶wiata, mistrza Europy i mi³o¶nika jazzu, który stwierdzi³, ¿e ,,sport powinien byæ po prostu marginesem ¿yciowym’’. Wzorem do na¶ladowania w szermierce by³ (i jest nadal) Wojciech Zab³ocki, który wyniki sportowe na najwy¿szym ¶wiatowym poziomie pogodzi³ ze studiowaniem architektury (ukoñczy³ z wyró¿nieniem) i prac± naukow±. (Niewiele osób wie, ¿e przyja¼ni³ siê z legendarnym i wszechstronnym kulturyst± Marianem Ross±, a za wzór sportowca uwa¿a³ wspomnianego wy¿ej Edmunda Pi±tkowskiego). Kazimierz Pa¼dzior - reprezentant Polski w boksie, pó¼niej ekonomista i trener, w rok po wygranej olimpiadzie rzuci³ sport, by studiowaæ i oczywi¶cie Frank Zane, obecnie dyskretnie umiê¶niony intelektualista o idealnej symetrii sylwetki.

Autor: Piotr S³awuta, maj 2013.Wroc³aw
JWIP.PL: Autor artyku³u jest doktorem nauk weterynaryjnych, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Katedry i Kliniki Chorób Wewnêtrznych Uniwersytetu Przyrodniczego we Wroc³awiu; jest cenionym i znanym lekarzem zwierz±t.
Rej.724./ SYLWETKI - 61 / 2013.05.27/ JWIP.PL
Aktualizacja 2013.10.21, godz.13.10



Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Przemys³aw Budziszewski na mecie
Przemys³aw Budziszewski na mecie
SYLWETKI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE