Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10043313
osób.
Oni s± z nami:
Zbigniew Cybulski o sporcie w ¿yciu i filmie

Wprowadzenie JWIP.PL.

Zbigniew Cybulski aktor filmowy, uwa¿any za jednego z najwybitniejszych w polskim kinie w okresie powojennym.
Jest legend± swojego pokolenia, porównywany do Jamesa Deana amerykañskiego aktora, który po swojej przedwczesnej ¶mierci sta³ siê ikon± amerykañskiej i europejskiej popkultury.

Cybulski zagra³ w wielu wybitnych filmach m.in. w „Popiele i diamencie” Andrzeja Wajdy. Zgin±³ 8 stycznia 1967 r. wskakuj±c do poci±gu na wroc³awskim dworcu. Mia³ 39 lat. Panuje przekonanie, ¿e do dzi¶ nie pojawi³ siê równie utalentowany artysta.

Przypominamy wypowied¼ Aktora o sporcie w jego ¿yciu, która zosta³a odnotowana w 1966 r., na ³amach „Sportu dla Wszystkich”.
Proszê zwróciæ uwagê, ¿e wówczas du¿± rolê przywi±zywano do sprawno¶ci fizycznej. Cybulski oraz jego koledzy ze Szko³y Teatralnej mogli siê pochwaliæ zdobyciem odznaki „Sprawny do Pracy i Obrony”, ustanowionej w 1950 roku dla podkre¶lenia powa¿nej roli wychowania fizycznego w podnoszeniu stanu zdrowotno¶ci oraz zapewnienia wszechstronnego rozwoju fizycznego m³odzie¿y.
M³odzie¿ow± odznakê SPO zdobywali w latach 60 – tych równie¿ kultury¶ci

J.W. wrzesieñ 2013 r.

ZBIGNIEW CYBULSKI O SPORCIE W ¯YCIU I FILMIE. ROZMAWIA£ M.Z
ROK 1966.

Sport szed³ za mna krok a krok, od pierwszych lekcji wf w szkole w Dzier¿onowie. Wkrótce, porwany jego urokiem, znalaz³em siê w Harcerskim Klubie Sportowym, gdzie uprawia³em narciarstwo, lekk± atletykê i kolarstwo. Przyszed³ pierwszy sukces :zwyciêstwo w wojewódzkich mistrzostwach miêdzyszkolnych w slalomie w Szklarskiej Porêbie.


Moj± sportow± pasjê rozwin±³em jednak w pe³ni dopiero, gdy znalaz³em siê w Wy¿szej Szkole Teatralnej w Krakowie. Na sport wykorzystywa³em dos³ownie ka¿d± woln± chwilê. Oprócz dotychczas uprawianych dyscyplin zainteresowa³em siê siê szermierka. Trenowali¶my j± nieraz wieczorami a nawet noc±, zaea¿eni zapa³em naszego trenera, by³ego reprezentanta Polski, Si³tana. Pozostanie on dla mnie wzorem bezinteresownego wychowawczy oddanego bez reszty swojej pracy. By³ nie rylko naszym opiekunem sportowym. Wiedzieli¶my, ¿e mo¿na zwróciæ siê do niego z ka¿d± spraw±, z ka¿d± trudno¶ci±.

Szermierka sz³a mi nie¼le. W akademickim turnie4ju szermierczym zdoby³em czwarte miejsce. Warto dodaæ, ¿e na o¶miu finalistow a¿ piêciu reprezentowa³o nasz± szko³ê.
W naszej Szkole Reatralnej sport pocz±tkowo w³a¶ciwie nie istnia³. By³em jednym z organizatorów ¿ycia sportowego. Po roku ju¿ 90 proc. studentów zdoby³o odznaki SPO (Sprawny do Pracy i Obrony) a nasze najmocniejsze sekcje: szermierka, lekkoatletyczna i narciarska – sta³y na bardzo dobrym poziomie. Wygrywali¶my mecze lekkoatletyczne z Akademi± Górniczo – Hutnicz± i Uniwersytetem Jagielloñskim, mimo ¿e ca³a nasza uczelnia liczy³a tylko ok. 90 studentów.

Startowa³em w biegach ¶rednich i d³ugich. Pozosta³o mi z tych czasów wiele dyplomów zdobytych na zawodach akademickich. Trzykrotnie startowa³em w Akademickich Mistrzostwach Polski: we Wroc³awiu, w Warszawie i w Krakowie.
Odnosili¶my sukcesy tak¿e w narciarstwie. Dru¿yna naszej szko³y dwukrotnie zwyciê¿y³a w ogólnopolskich akademickich rajdach narciarskich. By³em kierownikiem zespo³u, w obu tych ciê¿kich imprezach. Rajdy trwa³y po po czrery – piêæ dni i noc±, nieoznakowanymi trasami, pozbawionymi schronisk. Warto równie¿ podkre¶liæ, ¿e szko³a nasza wyst±pi³a z inicjatywa zorganizowania studium wojskowego przy szko³ach teatralnych. Uwa¿ali¶my ¿e s³u¿ba wojskowa pomo¿e nam w uzyskaniu tak niezbêdnej w zawodzie aktor orskim sprawno¶ci fizycznej. Byli¶my wszyscy wysportowani i zrêczni, tote¿ absolwentów naszej Szko³y chêtnie anga¿owano do ról filmowych zwi±zanych z trudnymi ewolucjami sportowymi. Wiem z w³asnego do¶wiadczenia, ¿e niejednej sceny nie móg³bym zagraæ, gdyby nie sprawno¶æ sportowa zdobyta w m³odo¶ci.
W jednej ze scen filmu „Trzy starty” musia³em padaæ z rowerem na jezdni z twardej kostki. Ujêcie powtarzali¶my kilka razy, a¿ wreszcie musiano mnie odwie¼æ na Pogotowie. Scena jednak zosta³a nakrêcona.

Scenariusz „Wraków” zmusza³ mnie do wskakiwania w pa¼dzierniku do morza w swetrze i spodniach, do przep³yniêcia oko³o trzydziestu Mertów i wdrapaniu siê po drabince sznurowej na wysok± burtê statku. Przy czwartej powtórce tylko przytomno¶æ umys³u elektryka z Wytwórni Filmów Fabularnych uratowa³a mnie od utoniêcia we wzburzonym morzu.
Niemi³a przygoda zdarzy³a mi siê podczas zdjêæ do „pamiêtnika znalezionego w Saragosie”. Koñ, na którym jecha³em, potkn±³ siê galopuj±c z góry i przewtóci³. Tylko pêkniêciu poptengu uratowa³o mnie od pogruchotania ko¶ci. Warto dodaæ, ¿e konie u¿ywane w Polsce do ujêæ filmowych nie s± specjalnie tresowane tak w innych ktajach. P³osz± siê ³atwo w blasku reflektorów, boja siê terkotu kamery, nie s± przyzwyczajone do czarpaków, szpady, która uderza je po bokach, i ludzi przebranych w historyczne kostiumy. Nie trzeba wyja¶niaæ, jak bardzo utrudnia to pracê aktorów i re¿ysera.
Najwiêkszym chba moim sukcesem filmowo – sportowym by³a scena do filmu „Mi³o¶æ dwudziestolatków”, w której musia³em skakaæ z wysoko¶ci pierwszego piêtra na lód w wybiegu dla nied¼wiedzi. Nie by³o ³atwe ani bezpieczne, mimo to wykona³em ten skok a¿ trzy razy, na szczê¶cie bez wypadku. O trudno¶ci tej sceny ¶wiadczy fakt, ¿e specjalnie sprowadzono dublera – cyrkowca, ale nie zgodzi³em siê by mnie zast±pi³. ¯y³ka sportowca wziê³a górê…
Rozmawia³: M.Z, 1966 r.
Rej.744/WYWIADY - 33/2013.09.14/JWIP.PL
Aktualizacja 2013.11.09, godz.20:34


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Jerzy Burchart (2007 r.)
Jerzy Burchart (2007 r.)
SYLWETKI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE