Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10032922
osób.
Oni s± z nami:
O pi³ce no¿nej

50 lat temu „Sport dla Wszystkich” przedstawi³ czytelnikom artyku³: „Po sukcesy w pi³ce no¿nej”, w którym odnotowa³ wypowiedzi ówczesnych najwybitniejszych znawców pi³ki no¿nej.
Poni¿ej przypominamy je, poniewa¿, tak jak obecnie, poziom naszej pi³ki no¿nej by³ wielce niezadawalaj±cy, s³aba by³a reprezentacja, sukcesy sporadyczne, najlepsze dru¿yny klubowe przegrywa³y w konfrontacji z zachodnimi klubami. Spo³eczeñstwo i w³adze sportowe chcia³y, aby ten stan zmieniæ na lepsze.
Trzeba obiektywnie stwierdziæ, ¿e wówczas by³o o wiele trudniej ni¿ obecnie szybko wyj¶æ z kryzysu w tej dyscyplinie sportu. Mniejsze by³ ¶rodki finansowe, mniej stadionów i boisk, zawodnicy grali tylko w polskich klubach za marne pieni±dze, nie by³o wielkich pieniêdzy dla trenerów i zwi±zkowych dzia³aczy itd.


Wówczas, tak jak obecnie, zastanawiano siê, co nale¿a³oby zrobiæ, aby poprawiæ poziom pi³ki no¿nej. 50 lat temu najwybitniejsi znawcy pi³ki no¿nej mieli realn± receptê, jak nasz± najpopularniejsz± dyscyplinê sportow± podnie¶æ na wy¿szy poziom. Trzeba przyznaæ, ¿e ich recepta w du¿ej czê¶ci sprawdzi³a siê w pó¼niejszych latach, w okresie ¶wietno¶ci „Or³ów Górskiego”. Nasta³ okres sukcesów reprezentacji i dru¿yn klubowych. W pa¼dzierniku 1973 roku reprezentacja Polski wyeliminowa³a Angliê, pojecha³a na mistrzostwa ¶wiata w Niemczech zachodnich i zajê³a trzecie miejsce. W Polsce by³o wówczas mnóstwo pi³karzy na europejskim, a nawet ¶wiatowym poziomie, dru¿yny klubowe by³y bardzo mocne. Nie podwa¿alne jest to, ¿e sukcesy polskiego pi³karstwa bez Kazimierza Górskiego – najlepszego trenera w historii polskiej pi³ki no¿nej – nie by³yby mo¿liwe.

Przez ostatnie lata w naszej pi³ce no¿nej jest stagnacja na poziomie „miernego kopania”, a od ponad piêciu lat czêsto obserwujemy kompromituj±ce mecze w wykonaniu naszych najlepszych dru¿yn klubowych. Jaka liga, taka reprezentacja narodowa, w której prawie wszyscy zawodnicy na co dzieñ wystêpuj± w zagranicznych klubach. I to zadziwiaj±ca sytuacja. Obecnie poziom gry naszej reprezentacji mo¿e odzwierciedlaæ ranking FIFA, w którym polska pi³ka no¿na jest na 79 miejscu na ¶wiecie.
To dobra okazja, aby przypomnieæ artyku³: „Po sukcesy w pi³ce no¿nej”.
J.W. grudzieñ 2013 r.


Oto pytania na które w 1963 roku odpowiedzieli redakcji „SdW” znawcy polskiej pi³ki no¿nej:
1. Co trzeba zrobiæ, aby pi³ka no¿na, najpopularniejsza dyscyplina w kraju, dorówna³a dyscyplinom odnosz±cym najwiêksze sukcesy?
2. Jakie rady i wskazówki da³by Pan m³odzie¿y, która pragnie dobrze graæ w pi³kê no¿n±?
3. Jak Pan sobie wyobra¿a sukcesy naszej reprezentacji w 1968 roku, gdy zostan± spe³nione warunki podane w punkcie pierwszym?

Pose³ Wit Hanke – prezes PZPN
Ad.1. Polacy wed³ug mnie zdradzaj± du¿y pi³karski talent. M³odzie¿ o0dnosi sukcesy, jest gro¼na dla najlepszych, ale nie podnosi pó¼niej swoich umiejêtno¶ci, nie mo¿na przebyæ bariery, dziel±cej j± od poziomu dobrej klasy europejskiej. Aby t± barierê przebyæ, nale¿y:
- zwiêkszyæ kadrê instruktorsko – trenerska ( 2 tys., to za ma³o na æwieræmilionow± rzesze zawodników;
- zapewniæ prawid³ow± selekcjê talentów pi³karskich, utworzyæ m³odzie¿y mo¿liwo¶æ w³asnego awansu – najbardziej utalentowana m³odzie¿ „wykrusza siê” w ni¿szych klasach w bezpardonowej walce o punkty;
- zapewniæ trenerom decyduj±cy g³os w sprawach szkoleniowych. O sk³adzie zespo³u, taktyce gry itp. nie mog± decydowaæ w³adze klubu czy tez sami pi³karze. Trener winien pracowaæ z jednym zespo³em minimum 2-3 lata;
- wymagaæ od trenerów, aby traktowali pracê z zawodnikami jako swoj± g³ówne i jedyne zajêcie:-
Ad.2. Kto chce zostaæ dobrym pi³karazem, musi jak najczê¶ciej bawiæ siê pi³k± poznaæ arkana ¿onglowania, musi zmuszaæ pi³kê, aby mu by³a pos³uszna. Powinien podpatrywaæ elementy techniczne u dobrych graczy i opanowywaæ. Wed³ug mnie , podstawy nale¿y poznaæ ju¿ w 6 klasie, by w 14 roku ¿ycia byæ ju¿ dobrze zaawansowanym graczem.
Ad.3. Wierzê, ¿e dzieki8 m³odzie¿y, bêdziemy odnosiæ w przysz³o¶ci sukcesy. Nasze plany nie obejmuj± 1968 roku. Spodziewam siê, i¿ w latach 1963 – 64 nasi pi³karze dostan± siê wy¿ej ni¿ w rejony ¶redniego poziomu fotbolu europejskiego.

Dyrektor Tomasz Lempart – Sekretarz Generalny PKOL.
Ad.1. Od pi³ki no¿nej, gry u nas najpopularniejszej, rozpoczyna swa karierê wiêkszo¶æ sportowców. Ale3 pi³ka no¿na mo¿e utraciæ swa popularno¶æ, je¿eli nasi gracze nie bêd± odnosiæ miêdzynarodowych sukcesów. Pi³ce no¿nej potrzebne jest w tej chwili:
- zagwarantowanie kierunków szkoleniowych i umiejêtno¶ci tworzenia zgranego kolektywu. Pi³karze za du¿o graj±, a za ma³o czasu maj± na podniesienie swoich kwalifikacji. Sezon jest zbyt d³ugi i jego podzia³ nie pozostawia czasu nad prace nad polepszeniem poziomu technicznego, ani na zgraniem dru¿yny, taktyka, kolektywno¶ci±;
- okres zimowy, który powinien sk³adaæ siê z okresu roztrenowania i okresu przygotowawczego, jest za krotki (sezon koñczy siê w ostatnich dniach listopada, a zaczyna siê w marcu). „M³ócka” ligowa, która z pewnych wzglêdów jest potrzebna, nie daje mo¿liwo¶ci pracy nad zawodnikami
Ad.2. M³odzie¿y zaleci³bym dwie rzeczy: a) pracê nad wszechstronnym rozwojem z pamiêci± o tym, ¿e gry nale¿y siê uczyæ nie tylko kopi±c pi³kê – ale przez dodatkowe uprawianie innych dyscyplin, zw³aszcza lekkiej atletyki; b) wpajanie od najm³odszych lat lat zasad kolektywnej gry i umiejêtno¶ci tworzenia zgranego zespo³u, nie tylko na boisku, ale i poza nim.
Ad.3. Trudno mówiæ o sukcesach, bo droga jest ¿mudna. Nie wiem tez, jakie w tym okresie uczyni± postêpy inne zespo³y. W ka¿dym razie mo¿na liczyæ na , ¿e znajdziemy siê w czo³ówce europejskiej. Zwyciêstwa bêd± w du¿ym stopniu zale¿a³y od atmosfery w dru¿ynie.

Tadeusz Fory¶ - trener
Ad.1. Podnoszenie poziomu polskiej pi³ki no¿nej mo¿liwe jest przy zapewnieniu nastêpuj±cych warunków:
- pi³ka no¿na byæ obowi±zkow± gra w szko³ach;
- wy¿sze sportowe uczelnie (WSWF, AWF), powinny rozszerzyæ program nauczania pi³ki no¿nej na wszystkich studentów (niezale¿nie od specjalizacji);
- powinno powstaæ w kraju jak najwiêcej tzw. ma³ych boisk –odpowiedników dawnych placyków, na których grywano w „szmaciankê”;
- nale¿y stworzyæ 5 - 6 bardzo silnych dru¿yn ligowych, zw³aszcza przez typowanie do nich prawdziwych talentów m³odzie¿owych;
- nale¿y poprawiæ pracê wychowawcz± w klubach, zw³aszcza z m³odzie¿±.
Ad.2. M³odzie¿ powinna codziennie bawiæ siê pi³k± – wszêdzie gdzie tylko pozwalaj± na to warunki. Do 14 lat nale¿y podpatrywaæ technikê i taktykê do¶wiadczonych graczy, próbowaæ obserwowaæ ich zagrania w sposób jak najbardziej naturalny, Dopiero od 14 nale¿y szukaæ „pomocy „ w klubach. M³odzie¿ powinna sama organizowaæ sobie jak najwiêcej rozgrywek (o mistrzostwo podwórka, szko³y, ulicy itp.).
Ad.3. Pi³ka no¿na mo¿e dorównaæ najsilniejszym naszym dyscyplinom jednaki nie wcze¶niej ni¿ w 1968 roku. Obecnie nie pozwala na to zbyt w±ska czo³owka, brak rezerw.

Wies³aw Motyczyñski – Komisja M³odzie¿owa PZPN
Ad. 1. Obecny stan mo¿na poprawiæ przez:
- lepiej prowadzon± selekcjê;
_ poprawienie poziomu gry zawodników dru¿yny m³odzie¿owej (18 -22 lata). Juniorzy graj± b. dobrze, ale ich wej¶cie do dru¿yny reprezentacyjnej, jak i do dru¿yn ligowych, jest zbyt powolne;
- wy³awianie prze kluby rzeczywistych talentow pi³karskich;
- kluby musz± przeprowadzaæ czê¶ciej wymianê zawodników – co roku powinny wymieniaæ 2 graczy.
Ad.2. Przede wszystkim trzeba gor±co kochaæ tê dyscyplinê, podtpatrywaæ najlepszych graczy, staraæ siê opanowywaæ zaobserwowane na boisku sytuacje i zagrania techniczne. Ch³opcy musz± mniej czasu po¶wiêcaæ samej grze – wiêcej elementom technicznym. Jest rzecz± charakterystyczny, ¿e na ¦l±sku ka¿dy placyk czy skrawek terenu oblegany jest przez m³odzie¿, niekoniecznie graj±c± „na dwie bramki”- po prostu najm³odsi ¦l±zacypotrafi± zorganizowaæ sobie ró¿ne konkursy: kto wiêcej razy podbijê pi³kê noga, g³ow± itp. Nic dziwnego ze ¶l±scy zawodnicy s± najlepiej wyszkoleni technicznie.
Do klubów nale¿y przyjmowaæ ch³opców w wieku 12 – 13 lat.
Ad.3. Na pewno siêgniemy po najwy¿sze sukcesy. Nie jest prawd±, ¿e nasi rodacy nie s± uzdolnieni do tej dyscypliny.

Redaktor Tadeusz Maliszewski („Sport”)
Ad.1. Wprowadzenie polskiej pi³ki no¿nej „na szersze wody” mo¿liwe jest –wed³ug mnie – przez spe³nieniu nastêpuj±cych postulatów:
- uzgodnienie interesów poszczególnych okrêgów, województw, klubów itd.z interesami PZPN;
- poprawienie pracy organizacyjnej w klubach oraz zapewnienie kontroli tej pracy;
- oparcie treningu na najnowocze¶niejszych wzorach. Sprowadzenia do kraju przyrz±dów, nieodzownych dzisiejszej pracy szkoleniowej;
- stworzenie przynajmniej 4 bardzo silnych klubów;
- oparcie gry reprezentacji nie tylko na krótkich podaniach – uczyæ m³odzie¿ tak¿e d³ugich, precyzyjnych podan oraz prawid³owej gry g³owa.
Ad.2. M³odzie¿ nie mo¿e siê ograniczaæ do samej gry. Dzi¶ potrzebne jest bardzo wszechstronne przygotowanie. Oczywi¶cie nie nale¿y zaniedbywaæ pracy z pi³k±. Du¿o czasu musz± po¶wiêcaæ m³odzi ch³opcy na „ma³ej grze” – na podwórkach, placykach, trawnikach. szkolnych boiskach itp.
Ad.3. Sukcesy s± mo¿liwe, ale przy spe³nieniu jeszcze kilku warunków. Po pierwsze musz± siê znale¼æ rzeczywiste talenty. Po drugie – sukcesy zale¿± od tego, jaki postêp zanotuj± najlepsze zespo³y europejskie. Musimy bowiem w stosunku do nich wykonaæ do roku 1968 podwójn± pracê.

JWIP.PL. Nie da siê ukryæ ,¿e w ówczesnej naszej pi³ce no¿nej wykonano „podwójn± pracê”. Jej wynik przyczyni³ siê do uzyskania upragnionych sukcesów.
Czytaj±c ten artyku³ mo¿na odnie¶æ wra¿enie, ze obecnie znane „pi³karskie gadaj±ce g³owy” mówi± podobnie , co zrobiæ, aby poprawiæ poziom naszej pi³ki. To mo¿e dobrze wró¿y, np. za 10 lat doczekamy siê powtórki - medalu na mistrzostwach ¶wiata.
Rej. 761./RÓZNE -108/2013.12.07/ JWIP.PL
Aktualizacja 2014.03.02, godz.21:50


Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Dekoracja w "GP"Ustka, 2009 r.
Dekoracja w "GP"Ustka, 2009 r.
BOGDAN KASZUBA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE