Drzemie w nas ogromne si³a, np. w d³oni. W 1973 roku ukaza³ siê ciekawy artyku³ pt. „Mechanika karate” opublikowany w „Przegl±dzie Technicznym”. Autora artyku³u (S.Z.) zainteresowa³o, jak kruch±, miêkk± i unerwion± d³oni± mo¿na rozbijaæ grube deski i betonowe ceg³y.
„Jak to siê dzieje, ¿e d³oñ nie zostaje zmia¿d¿ona podczas uderzenia? Odpowied¼ le¿y po czê¶ci w fakcie, ¿e ko¶æ jest znacznie wytrzymalsza ni¿ beton. Próbka betonu o kszta³cie i wielko¶ci ko¶ci by³aby zmia¿d¿ona znacznie mniejsz± si³±. Wytrzyma³o¶æ na rozerwanie ko¶ci jest np. 40 razy wiêksza ni¿ beton. Ko¶æ o ¶rednicy 2 cm i d³ugo¶ci 6 cm podparta na koñcach wytrzymuje uderzenie 25000 niutonów. Si³a ta jest osiemnastokrotnie wiêksza ni¿ si³a wywierana na próbkê betonow± w czasie uderzenia karateki. Rêka mo¿e wytrzymaæ si³y znacznie wiêksze ni¿ 25000 niutonów, z jeszcze innego wzglêdu: nie jest to pojedyncza ko¶æ, lecz ca³a siatka ko¶ci po³±czonych ze sob± elastycznymi tkankami. Okazuje siê na przyk³ad, ¿e przy bocznym uderzeni stop±, ko¶æ stopy mo¿e wytrzymaæ si³ê 2000 razy wiêksz± ni¿ próbka betonu”.
Wiadomo, ¿e konstrukcja cz³owieka przygotowana jest do radzenia sobie -z udzia³em miê¶ni - z du¿ymi ciê¿arami. Dziêki systematycznym treningom stajemy siê silniejszym. Pamiêtajmy ¿eby przy tym nie manipulowaæ organizmem, stosuj±c farmaceutyczne ¶rodki dopinguj±ce.
Wybra³: I.P.
Rej.778.Medycyna -55/2014.04.04/JWIP.PL
Aktualizacja 2014.04.19, godz.22:59
|