Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7520493
osób.
Oni są z nami:
Pamięć o Stanisławie Zakrzewskim

57 lat temu magister Stanisław Zakrzewski – dziennikarz sportowy, organizator polskiego sportu, wprowadził do kraju system ćwiczeń siłowych, nazwany przez siebie kulturystyką, a później znany jako „polska szkoła kulturystyki”. Stanisław Zakrzewski nie żałował czasu i wysiłku, aby organizować i popularyzować swój sport, między innymi z pomocą czasopisma „Sport dla Wszystkich”, którego przez wiele lat był redaktorem naczelnym.

Jego praca dawała Mu satysfakcję; z miesiąca na miesiąc przybywało tysiące entuzjastów kulturystyki, głównie młodzieży. Nowa dyscyplina o charakterze rekreacyjno-sportowym stała się jedną z form naszej kultury fizycznej.

Była to trudna droga z przeszkodami do sukcesu, jeśli uwzględnimy realia tamtego czasu.

Mało kto jednak dziś wie, że Stanisław Zakrzewski w młodości uprawiał kilka dyscyplin sportowych i jednocześnie był sportowym publicystą. Miał szeroką wiedzę o sporcie, pogłębianą w tym zakresie bieżącym studiowaniem literatury zagranicznej. Lubił pisać o lekkiej atletyce i boksie. Jego artykuły często zawierały uniwersalne przesłanie do sportowców i trenerów głoszące, że wszechstronność fizyczna jest podstawą sukcesów w wielu dyscyplinach. Dużą uwagę przykładał do wychowania młodzieży przez sport.

Należy podkreślić, że podejmował trudne i kontrowersyjne tematy wykazując się odwagą. Tego typu publicystykę można śmiało obecnie przypominać, gdyż interpretacja ówczesnych problemów w sporcie wytrzymała próbę czasu.

Na stronie JWIP.PL, przy dość skromnych technicznych warunkach, staramy się - jako jedyni w kraju - przypominać artykuły Magistra Stanisława Zakrzewskiego – Ojca Polskiej Kulturystyki.

Miesiąc maj jest szczególny pod tym względem, gdyż to w dniu 5 maja 1907 roku w Gnieźnie urodził się Stanisław Zakrzewki.

Z tej okazji przypominamy Jego artykuł pt., „Kto zasługuje na miano prawdziwego sportowca?”, który ukazał się w „Tygodniku Sportowym”, dodatku do „Gazety Bydgoskiej”, w 1934 r.

W tym artykule jest ważne określenie sportu, które Stanisław Zakrzewski 23 lata później wcielił do programu Polskiej Szkoły Kulturystyki :
„Sport ma być przede wszystkim środkiem do zdrowia, do spotęgowania swojej sprawności, do doskonałości i radosnego życia. Radość wynika z obcowania z pięknem przyrody, z ruchu, z współzawodnictwa, z możliwości wyładowania nadmiaru energii, z oderwania się od monotonii codziennego życia. W takiej atmosferze wyrasta sportowiec pełen entuzjazmu do życia, a za tym idzie, pełen zapału do pracy”.

Teraz prezentujemy pierwszą część tego artykułu, pozostałe trzy części niebawem, sukcesywnie.
Aut. Jan Włodarek, maj 2014 r.

Rej.790./Historia -67/2014.05.12/JWIP.PL
Aktualizacja 2014.07.06, godz. 20:58

Artykuł "Kto zasługuje na prawdziwego sportowca? ( cztery części)" jest w dziale "HISTORIA".


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
 43  lata Antej, 2011 r.
43 lata Antej, 2011 r.
JEWGIENIJ KOŁTUN, ROSJA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE