Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10039146
osób.
Oni s± z nami:
Anna Sygnecka lubi zrazy i pokazy

(Na zdjêciu Anna Nickel , rok 1989. Wówczas mia³a nazwisko Sygnecka, fot. z arch. Jana W³odarka).

Rok 1988
Niewielkie Mr±gowo, piêkne miasteczko po³o¿one nad równie piêknym jeziorem w sercu Mazur, mog³o siê do tej pory pochwaliæ ca³± plejad± dobrych ¿eglarzy i bojerowców, którzy zdobywali nawet tytu³y mistrzostw Polski. W innych dyscyplinach jest raczej ubogo. Albo by³o, bowiem kulturystka Anna Sygnecka ma wszelkie szanse, aby przebiæ s³aw± swoich kolegów spod ¿agli.

Ta niezbyt wysoka, proporcjonalnie zbudowana 22 – latka przebojem wdar³a siê do dziewcz±t, które zdecydowa³y siê robiæ karierê sportow± w tak m³odej dyscyplinie, jak± jest kulturystyka. Ma ju¿ swój na swoim koncie tytu³ mistrzyni Polski w kategorii powy¿ej 57 kg oraz wicemistrzyni w kategorii open, sukces odniesiony za granic±, kilka zwyciêstw w zawodach krajowych (reprezentowa³a Ludowe Zespo³y Sportowe – przyp. jw.). Skromna, nawet wrêcz nie¶mia³a nie robi wcale wra¿enia „muskularnej” kulturystki, a tym bardziej jednej z popularniejszych osób w Mr±gowie. Pracuje, prowadzi normalne ¿ycie rodzinne, w wolnym czasie æwiczy. Ambicji jej nie brakuje wyznaczy³a sobie za cel zdobycie dalszych tytu³ów mistrzyni Polski i przynajmniej udzia³ w mistrzostwach Europy. Jak na prawdziw± amatorkê, która nie korzysta z stypendium, obozów treningowych i innych udogodnieñ, to naprawdê imponuj±ce zamierzenia.


Przez kilka godzin towarzyszyli¶my Annie Sygneckiej w jej codziennych zajêciach. Byli¶my razem w pracy, w domu i o¶rodku æwiczeñ. Pobyt w³a¶nie w tych miejscach ca³kowicie niemal wype³ni³ jej czas. Dlatego rozmawiaj±c z ni± mniej pytali¶my o metody treningowe na sylwetkê, a wiêcej o jej osobiste zainteresowania i pogl±dy.

- S³ysza³em, ¿e czêsto musisz ju¿ o godzinie czwartej rano byæ w pracy. Jak to godzisz z treningami, które przecie¿ na tym poziomie zabieraj± trochê czasu i wymagaj± du¿ej energii?
-Tak siê sk³ada, ¿e pracujê na ró¿ne zmiany i jako¶ siê do tego przyzwyczai³am. W Okrêgowej Spó³dzielni Mleczarskiej pe³niê funkcjê laborantki, prowadzê badania chemiczne i organoleptyczne produktów mleczarskich. Praca jest zgodna z moim wykszta³ceniem, skoñczy³am bowiem szko³ê mleczarsk± w Mr±gowie. Je¶li chodzi o trening mamy salê do æwiczeñ w Miejskim Domu Kultury do dyspozycji przez ca³y dzieñ.

- A jak to siê sta³o, ¿e w³a¶nie zainteresowa³a¶ siê kulturystyk± dyscyplin± niezbyt przecie¿ popularn± w Mr±gowie. Czy przedtem równie¿ uprawia³a¶ jaki¶ sport?
- Oczywi¶cie, w szkolê gra³am w koszykówkê i to podobno ca³kiem nie¼le jak na moje warunki fizyczne. Poza tym uzyskiwa³am dobre wyniki w strzelaniu z karabinka sportowego, by³a nawet zakwalifikowana do kadry wojewódzkiej w tej dyscyplinie. Jednak po ukoñczeniu szko³y te emocje sportowe na pewien czas mnie opu¶ci³y, zainteresowa³am siê dopiero kulturystyk±, któr± w naszym mie¶cie od lat propagowa³ pan Czes³aw Kociubski. Przyznam siê te¿, ¿e chcia³am nieco schudn±æ, nabraæ tzw. figury, a us³ysza³am, ¿e mo¿na to w³a¶nie osi±gn±æ przez æwiczenia z obci±¿eniem. I w ten sposób zg³osi³am siê do o¶rodka mr±gowskiego LZS.

- Jakie by³y efekty æwiczenia sztangielkami?
- Dobre i szybkie, bo ju¿ po 3 miesi±cach æwiczeñ straci³am na wadze, poczu³am siê lepiej i bardziej pewnie siebie. Nie my¶la³am jednak jeszcze przed d³ugi czas o uprawianiu kulturystyki sportowej, wystêpach na zawodach. Po prostu æwiczy³am rekreacyjnie, dla zdrowia i dobrej sylwetki.

- Kiedy poczu³a¶ „powo³anie” i wst±pi³a¶ w szranki sportowego wspó³zawodnictwa, które przecie¿ w Polsce ma bardzo krótki rodowód?
- W 1984 roku mój trener zabra³ mnie na mistrzostwa Polski w kulturystyce, które rozgrywane by³y w Bydgoszczy. Pojecha³am, bo chcia³am zobaczyæ konkurs par mieszanych, które by³y po raz pierwszy rozgrywane w Polsce. Zobaczy³am dziewczêta na scenie, które tak samo jak ja æwiczy³y, ale zdecydowa³y siê wystartowaæ. Stwierdzi³am, ¿e moja sylwetka tak wiele siê nie ró¿ni± i to mnie chyba zachêci³o, aby spróbowaæ swoich si³ w zawodach. Do startów zachêca³ mnie równie¿ instruktor.

- Kiedy by³ debiut? Jak siê na pocz±tku czu³a¶ na scenie wobec publiczno¶ci, w wiêkszo¶ci mêskiej, w tym kusym kostiumie? Nie wstydzi³a¶ siê eksponowaæ swojej figury?
- Zaczê³o siê skromnie, bo od startu w takich wewnêtrznych zawadach w Mr±gowie, na których obecni byli tylko koledzy i kole¿anki z Sali æwiczeñ. Prawdziwy debiut by³ podczas mistrzostw Polski w Legnicy w 1986 roku, kiedy po raz pierwszy rozegrany zosta³ konkurs indywidualny kobiet w dwóch kategoriach wagowych. Zajê³am wówczas IV miejsce w wadze powy¿ej 52 kg. Mog³am porównaæ siê z kole¿ankami, które d³u¿ej æwiczy³y, mia³y wiêksze do¶wiadczenie. Ten start podniós³ mnie na duchu, po prostu stwierdzi³am, ¿e mam pewne szanse i warto dalej próbowaæ.

- Próbowa³a¶ skutecznie, bo w ubieg³ym roku zdoby³a¶ mistrzostwo Polski w swojej wadze, wygra³a¶ zawody o puchar „Diany” w Czechos³owacji, zdoby³a¶ II miejsce na miêdzynarodowym Grand Prix £odzi. Jakie dalsze plany sportowe?
- Przygotowujê siê obecnie do mistrzostw Polski. Je¶li dobrze wypadnê, ja i moje kole¿anki, to byæ mo¿e w tym roku kobieca reprezentacja kraju pojedzie na mistrzostwa Europy kulturystek – amatorek. To jest moje najbli¿sze marzenie.

- Wróæmy do bardziej przyziemnych spraw. Czy ciê¿ki trening kulturystyczny sprawia Ci przyjemno¶æ, przynosi satysfakcje?
- Satysfakcjê na pewno, a przyjemno¶æ ma ró¿ne barwy. Zawsze lubi³am ruch, wysi³ek fizyczny, æwiczenia. Przyzwyczaia³am siê do tego, sta³o siê to ju¿ moim nawykiem. Przez systematyczny trening nabra³am wytrwa³o¶ci, w jakim¶ stopniu ukszta³towa³am swój charakter. Przyznaje jednak szczerze, ¿e w okresie tzw. Treningu na rze¼bê przed zawodami czasem jest do¶æ ciê¿ko. Trzeba wówczas znacznie ograniczyæ spo¿ycie kalorii, ostro æwiczyæ i wszystko to jako¶ znosiæ wierz±c w sukces. Czasami s± takie dni, ¿e nie jest to za bardzo przyjemne.

- Powiedz, jak na Twoje sukcesy patrz± kole¿anki, jak± masz opiniê w swoim zak³adzie pracy?
- Jeszcze wiele dziewcz±t jest przekonanych, ¿e æwicz±c kulturystykê wyrobi± sobie wielkie bicepsy, stan± siê „ch³opakami”, strac± powodzenie. Ta mentalno¶æ siê stopniowo zmienia, ale w Mr±gowie trwa to nieco d³u¿ej ni¿ w du¿ych o¶rodkach miejskich, w których coraz wiêcej dziewczyn trafia na sale treningowe. W moim zak³adzie po zdobyciu mistrzostwa Polski zgotowano mi niezwykle serdeczne przyjêcie, dosta³am nawet nagrodê pieniê¿n±, a kole¿anki czêsto wspominaj± mnie kartkami na miêso. Wiadomo, ostro æwicz±c trzeba te¿ ostro je¶æ.

- A propos jedzenia. Co najbardziej lubisz, czy sama potrafisz gotowaæ i czy robisz to w domu?
- Pracujê w takim zak³adzie, ¿e mogê, w dowolnych ilo¶ciach spo¿ywaæ przetwory mleczne. Jednak ich nie uwielbiam. Lubiê przede wszystkim potrawy gotowane, a chyba najbardziej flaki wo³owe i zraz wo³owy. Potrafiê robiæ w kuchni wszystko, gorzej jest tylko z przygotowaniem ciast. W domu, gdzie mieszkam z rodzicami, czêsto ja przyrz±dzam obiady i to mi sprawia du¿a przyjemno¶æ.

- A Twoje hobby, zainteresowania pozasportowe?
- Mówi±c szczerze, nie mam na nie wiele czasu. Lubiê chodziæ do dyskoteki, ogl±daæ filmy czasem przeczytaæ ciekaw± ksi±¿kê. Staram siê, aby nie ¿yæ wy³±cznie w nieco wizowanym ¶wiecie sportu.

Dziêkujemy za rozmowê, ¿yczymy przetrwania okresu treningu na rze¼bê i sukcesów sportowych w tym roku.

Rozmawia³ Henryk Jasiak,
marzec 1988r. („Wiadomo¶ci Sportowe” - tygodnik Rady G³ównej Zrzeszenia LZS).

JWIP.PL. Anna Sygnecka, obecnie ma nazwisko Nickel; mieszka w Niemczech od 1991 roku. Pracuje w charakterze trenera w Fitness Studio.
W drugiej po³owie lat 80-tych by³a reprezentantk± Ludowych Zespo³ów Sportowych. Jest mistrzyni± Polski w kulturystyce w kat. powy¿ej 57 kg. (Bia³ystok – 1987r. oraz Be³chatów – 1988 r.).
Mistrzyni LZS, zwyciê¿czyni ogólnopolskich i zagranicznych zawodów. Startowa³a w barwach LZS Mr±gowo.
Z Ann± utrzymujemy kontakt. Ci±g dalszy Jej sportowej przygody przedstawimy w formie rozmowy jesieni± na JWIP.PL.
J.W. czerwiec 2014 r.
Rej,797/WYWIADY -36/2014.06.06/JWIP.PL
Aktualizacja 2014.10.13., godz. 22:30




Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
W kuluarach MP 2009, Ostro³êka
W kuluarach MP 2009, Ostro³êka
BOGDAN KASZUBA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE