PO¯EGNANIE
Marian Rossa odszed³ od nas 13 grudnia 2014r. po ciê¿kiej chorobie w wieku 77 lat. Powoli odchodz± pionierzy polskiej kulturystyki, a Marian ju¿ za ¿ycia zapisa³ chlubn± stronê w historii sportu. By³ wielkim pasjonatem æwiczeñ si³owych i spo³ecznym ich propagatorem.
Nigdy nie zapomnê, naszych wspólnych treningów i rozmów o sporcie.
¯egnaj Druhu! Bêdzie Ciê brakowa³o!
Mariana Rossê pozna³em na sali æwiczeñ kulturystycznych Ogniska TKKT „Syrenka”. W 1962 roku „Syrenka„ otrzyma³a po O¶rodku Przygotowañ Olimpijskich du¿± salê w podziemiach Hali Mirowskiej, w centrum stolicy. Wówczas to Marian obj±³ po Józku Radziwi³³ce stanowisko instruktora sekcji kulturystycznej i przez kilka lat wraz z Henrykiem Jasiakiem znanym ju¿ trenerem æwiczeñ si³owych doprowadzi³ do sukcesów zawodników amatorów „Syrenki” do poziomu najlepszych w kraju.
Marian by³ cz³owiekiem skromnym i ma³omównym, przy tym ¿yczliwy i przyjazny æwicz±cym. Mia³ du¿± wiedzê z zakresu æwiczeñ si³owych, któr± chêtnie dzieli³ siê z m³odzie¿±. Traktowa³ j± po ojcowsku, cierpliwie t³umacz±c zawi³o¶ci æwiczeñ i metod treningowych. Ja ¶wie¿o po kursie instruktorskim w Poznaniu. nie odstêpowa³em go na krok. On wykonywa³ seriê jakiego¶ æwiczenia, ja go na¶ladowa³em, wykonuj±c to co i On. Mój mistrz pocz±tkowo nie by³ zadowolony z mojego treningu. Gdy zauwa¿y³, ¿e czyniê szybkie postêpy, sta³em siê Jego partnerem w treningu na kilka lat.
Po jakim czasie przy³±czy³ siê do nas Marek Perepeczko i inni. To co wyprawiali¶my na treningach, dzi¶ wspó³czesnych ekspertów od kulturystyki mo¿e wprowadzaæ w os³upienie. Czy obecnie przyjdzie im do g³owy, aby trening zaczynaæ od trzech atletycznych æwiczeñ: wyciskania sztangi stoj±c, wyciskania le¿±c, a na koñcu wykonaæ kilka serii zarzucanie sztangi na klatkê piersiow±, na proste nogi. Obecnie trudno znale¼æ na si³owni osobnika, który miê¶nie ramion rozwija tylko dwoma æwiczeniami: wyciskaniem sztangi na sko¶nej ³awce, w w±skim uchwycie na przemian z prac± bicepsów ze sztangielkami. Ka¿de z tych æwiczeñ wykonywali¶my z du¿ym ciê¿arem.
Marian du¿e znaczenie przyk³ada³ do æwiczeñ uzupe³niaj±cych w terenie. Nieraz Mu w tym towarzyszy³em na treningach sekcji miotaczy warszawskiej „Skry”. On rzuca³ dyskiem, a ja próbowa³em praktycznie poznaæ technikê rzutu m³otem. Chcia³ mnie przekszta³ciæ w mistrza lekkie atletyki – bez powodzenia.
By³y okresy, ¿e Marian jednocze¶nie uprawia³ kilka dyscyplin sportowych i æwiczy³ po osiem godzin dziennie, a kontuzje cia³a Go omija³y; nie stosowa³ ¶rodków dopinguj±cych.
Wyniki tej ciê¿kiej pracy w Jego przypadku by³y rewelacyjne. Ja równie¿ by³em bardzo zadowolony, bo w kilku si³owych konkurencjach pokona³em swojego nauczyciela. O osi±gniêciach sportowych Mariana pisa³ redaktor Stanis³aw Zakrzewski – twórca polskiej kulturystyki, dziennikarze Henryk Jasiak, i Miros³aw Prandota. Ja równie¿ napisa³em kilka artykulików o Jego wyczynach.
O tym jak trenowaæ Marian Rossa mo¿na siê dowiedzieæ z du¿ego artyku³ pt. „Z do¶wiadczeñ Mariana Rossy” który ukaza³ siê na ³amach „Sportu dla Wszystkich” w 1962 r. Stanowi³ on przez kilkana¶cie lat przewodnik w treningu kulturystycznym m³odych entuzjastów æwiczeñ kulturystycznych.
Zostanie pochowany na sto³ecznych Pow±zkach. Dok³adn± datê niebawem podamy.
Jan W³odarek, 15 grudnia 2014 r. Zdjêcie: Ryszard Michaj³ow
Na stronie JWIP.PL mo¿na przeczytaæ o Marianie nastêpuj±ce artyku³y:
- „Z do¶wiadczeñ Mariana Rosy”, trzy czê¶ci (w dziale : „trening”).
- „Marian Rossa – talent niewykorzystany”. Aut. Henryk Jasiak ( w dz. „historia”).
- „Marian Rossa zaproszony do USA” (w dz. „historia”).
- „Marian Rossa opowiada o Danielu Olbrychskim”. Aut. Jan W³odarek (w dz. „wywiady”).
- „Mariana Rossy sposób na bicepsy” (w dz. „Jan W³odarek”).
- "Sopockie refleksje 1960 -1970" ( w dz. Jan W³odarek).
- "Rozmowa z Marianem Ross±" (1999 r.). Aut. Miros³aw Prandota ( strona g³ówna).
W dniu 22 grudnia, godz. 10.00 odbêdzie siê pogrzeb na Cmentarzu Wojskowym, ul. Pow±zkowska.
Rej.815./Pionierzy -58/jwip.pl
Aktualizacja 2014.12.22, godz.23:00
|