(Fot. Ludwik Lis, 2013 r.)
Na temat rozwijania masy miê¶niowej przez kulturystów pisze siê do¶æ wiele, ale nadal jeszcze ten problem nie dla wszystkich jest jasny i zrozumia³y. Trzeba wiedzieæ, ¿e masa miê¶niowa to wcale nie to samo, co si³a absolutna lub moc. Wszystkie te elementy nie id± w parze. Rozwój masy miê¶niowej dla pe³nego ukszta³towania sylwetki wymaga innego treningu ni¿. Np. w podnoszeniu ciê¿arów, aczkolwiek w obu przypadkach u¿ywa siê do æwiczeñ podstawowych i do¶æ du¿ych obci±¿eñ.
Wiadomo, ¿e sztangi¶ci i specjali¶ci trójboju si³owego nigdy nie dorównuj± w rozwoju masy miê¶niowej (m. kl. piersiowej, ramion) kulturystom (z wyj±tkiem lat 60 –tych i wcze¶niejszych – przyp. red.). Tzw. si³owcy robi± mniejsz± liczbê æwiczeñ stosuj± mniej powtórzeñ w seriach. Ich celem jest g³ównie maksymalny rozwój si³y miêsni nóg, grzbietu i ramion. Kultury¶ci æwicz± w sposób bardziej urozmaicony, robi± wiêcej ró¿nych æwiczeñ, serii i powtórzeñ w celu nadania miê¶niom odpowiednich kszta³tów i masy. W podnoszeniu ciê¿arów i trójboju si³owym chodzi przede wszystkim o du¿e ciê¿ary i maksymalne kszta³towanie po³±czeñ nerwowo – miê¶niowych, a nie o masê i kszta³t miêsni.
Podstawowe zasady dla rozwoju masy miê¶niowej:
- tzw. prze³adowanie miêsni w celu zmuszenia ich do rozwoju,
- progresja obci±¿eñ (trening piramidalny w niektórych æwiczeniach),
- zmienna liczba powtórzeñ w seriach ( trening holistyczny),
- trening podzielony.
Regu³y powy¿sze stosuje siê w zale¿no¶ci od stopnia zaawansowania.
Pocz±tkuj±cy w okresie pierwszych 2 lat treningu powinien stosowaæ g³ownie æwiczenia podstawowe na du¿e grupy miê¶niowe (np. wyciskanie sztangi w le¿eniu. Jedyn± zasad± powinno byæ prze³adowanie miêsni, a wiêc stopniowe zwiêkszanie ciê¿arów, liczby serii, skracanie przerw wypoczynkowych. Powinno siê æwiczyæ 3 razy w tygodniu na wszystkie podstawowe grupy miê¶niowe, ale czysto technicznie, bez ruchów wymuszonych itp. W tym okresie i tak postêpy w przyro¶cie miêsni masy s± szybkie i znacz±ce. Przeciêtnie 10 powtórzeñ w seriach, po 2-3 powtórzenia na podstawowe, du¿e grupy, do¶æ d³ugie przerwy wypoczynkowe (ok. 2 minut), aby mieæ czas na regeneracje si³.
Szczebel ¶redniego zaawansowania.. Najwiêkszy b³±d jaki robi± æwicz±cy w tym okresie, to zbytnie forsowanie organizmu i sk³onno¶æ do przetrenowania. Wynika to z tego, ¿e stosuje siê zwykle trening podzielony, zwykle 4 – dniowy. Tak intensywny trening wymaga ju¿ specjalnej diety uzupe³nianej witaminami (…)
¦redniozaawansowani mog± w³±czaæ w niektórych seriach ruchy wymuszone, system piramidalny i holistyczny. Program powinien siê zmieniaæ co pewien czas, np. co 2 miesi±c…
Autor: Henryk Jasiak
JWIP.PL. Powy¿szy tekst jest fragmentem z cyklu artyku³ów red. Henryka Jasiaka (1936 -2008), pt. „Trening si³y i sprawno¶ci”, który na prze³omie lat 80/90 ukazywa³y siê w tygodniku: „Wiadomo¶ci Sportowe”. Przypominamy go poniewa¿ jest aktualny, a przy tymi ³atwy w praktycznym zastosowaniu w treningu kulturystycznym.
W tym miejscu równie¿ nale¿y przypomnieæ, ¿e w latach 60 – tych „Polska Szko³a Kulturystyki” propagowana przez red. Stanis³awa Zakrzewskiego, zak³ada³a, ¿e kulturysta, to nie tylko osobnik ³adnie zbudowany, ale równie¿ silny i sprawny fizycznie. By³y to zdrowe regu³y, d³ugoletniego kszta³towania cia³a i rozwijania cech motorycznych æwicz±cego. To by³a trudniejsza - ni¿ dzi¶ - droga do celu, poniewa¿ nie przewidywa³a trucia organizmu wspomagaczami i farmaceutycznymi „cudenkami” na szybki przyrost tkanki miê¶niowej i si³y.
Rej.808./TRENING -86/2014.10.21/JWIP.PL
Aktualizacja 2015.01.16, godz. 21:25
|