Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9292450
osób.
Oni są z nami:
12 lat temu. Przerażająca informacja o "koksiarstwie"

Przedstawiamy kilka fragmentów z obszernego artykułu Sławomira Kabata pt. „Kulturystyka na obcasach”, który ukazał się w „Expressie Bydgoskim” w dniu 17 marca 2003 r. Dotyczy on listu Andrzeja Maciejewskiego – zasłużonego organizatora polskiej kulturystyki i fitness, skierowanego do Polskiego Związku Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego. List został również przesłany do byłych już instytucji państwowych: Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu oraz Polskiej Konfederacji Sportu, zaś kopie artykułu Maciejewski przekazał m.in. Janowi Włodarkowi.
W artykule tym Maciejewski przedstawia powód rezygnacji z prac w zarządzie PZK,FiTS. Jest w pełni zasadny, bo przecież nie każdy pasjonat kulturystyki czy fitness ma akceptować trendy federacji kulturystycznej, które nie w pełni są związane ze zdrowiem ćwiczących.


Wymieniony artykuł daje prawdziwy obraz ówczesnej kulturystyki wyczynowej, kojarzonej z niedozwolonym dopingiem. W krajowych kolorowych pismach dla kulturystów - od wielu lat - unika się podawania informacji o naszych zawodnikach złapanych na dopingu. Wydaje się, że to temat ściśle chroniony przed czytelnikami. Dziwne, bo lista tych, których złapano na stosowaniu dopingu jest długa. Można dodać do niej również kilku instruktorów oraz trenera kadry narodowej, który kilka lat później był jednym z bohaterów największej afery „koksiarskiej” w historii polskiej kulturystyki. Ujawnienie przez Andrzeja Maciejewskiego, że 80 proc medalistów w mistrzostwach świata seniorów w Kairze w 2002 było na „koksie” i odebrano im medale, jest wyjątkiem w kulturystycznej prasie. Normalnie jest w Litewskim Związku Kulturystyki, bo na jego intrenetowej stronie można zobaczyć wykaz nazwisk zawodników, którzy zostali złapani na dopingu. Jest ich dużo mniej, niż w sprawozdaniach naszej komisji antydopingowej Ministerstwa Sportu.

A oto zapowiedziane fragmenty z w/w artykułu:
„30 listopada 2002 roku prezes Kujawsko – Pomorskiego Związku Kulturystyki, Fitness i TS Andrzej Maciejewski złożył pismo o rezygnacji z działalności w polskim związku, z siedzibą w Warszawie, z którym był związany od początku jego istnienia. W 1989 roku był jednym z założycieli PZKiTS, piastując początkowo funkcję wiceprzewodniczącego komisji rewizyjnej, a później jej przewodniczącego. Gdy tylko International Federation of Body Buildes – IFBB. (Światowa Federacja Budowania Ciała) włączyła fitness do swoich struktur starała się propagować tę nową dyscyplinę sportu. W dwóch kadencjach: w latach 1996 – 1998 i 2001 – 2002 był wiceprzewodniczącym PZK,FiTS ds. fitness. Andrzej Maciejewski posiada uprawnienia sędziego międzynarodowego w kulturystyce i fitness. Używając różnych form propagował nową dyscyplinę.(…)

W uzasadnieniu swojej decyzji wysłanej do związku Andrzej Maciejewski napisał: „(…) Moja rezygnacja z działalności społecznej w PZKFiTS przyspieszyły oficjalne, przerażające dane dotyczące wpadek dopingowych na ostatnich Mistrzostwach Świata w kulturystyce mężczyzn, które odbyły się w październiku 2002 roku w Kairze. Otóż na 18 medalistów ( w 6 kategoriach wagowych pozytywne wyniki zanotowano aż u 14 zawodników – co stanowi blisko 8o proc. Medalistów!! Tak wielkiego międzynarodowego skandalu dopingowego dotąd w historii sportu jeszcze nie było. Wśród zdyskwalifikowanych był także, niestety najlepszy polski kulturysta – Mariusz Strzeliński. Przypomnę iż na ubiegłorocznych mistrzostwach zdyskwalifikowano innego czołowego polskiego kulturystę – Piotra Głuchowskiego, który otrzymał karę dwuletniej dyskwalifikacji (do 25.11. 2003 r.).

(…) Nie mogę pogodzić się z faktem coraz większego nacisku na muskulaturę i rzeźbę ciała u zawodniczek (…). Kompletnie nieprzemyślanym krokiem było wprowadzenie do programu mistrzostw kraju w kategorii juniorek i juniorek młodszych fitness sylwetkowego. Oznacza to bowiem iż młoda, kilkunastoletnie dziewczynki oceniane są wyłącznie pod względem umięśnienia i rozwoju muskulatury, a to stanowi ogromne niebezpieczeństwo dla ich zdrowia”.

Jest zrozumiałe, że różnica poglądów i kontrowersje między A. Maciejewskim a prezesem polskiego związku oraz trenerami kadry narodowej sprawiły, ze zrezygnował z członkowstwa w Zarządzie PZK,FiTS. Po latach oceniając tę sprawę można powiedzieć, że rezygnacja Maciejewskiego była jakby zapowiedzią przegranej walki z dopingiem w polskiej kulturystyce, m.in. przez władzę związku.
J.W. Listopad 2014
Rej.812/STERYDY - 48/2014.11.30/ JWIP.PL
Aktualizacja 2015.02.11, godz. 11:25


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Tiumien, 2004 r.
Tiumien, 2004 r.
JEWGIENIJ KOŁTUN, ROSJA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE