Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7518927
osób.
Oni są z nami:
Rozmowa z Edwardem Oraczem


(Na zdjęciu Edward Oracz, zawody w Kutnie - rok 1968. Fot. prywatne archiwum).

Pod koniec lat 60 – tych Edward Oracz był jednym z najbardziej utalentowanych kulturystów w Polsce i czołowym zawodnikiem Łodzi.
Przed uprawianiem kulturystyki grał w piłkę nożną, trenował lekkoatletykę i podnoszenie ciężarów w łódzkiej „Gwardii” (w trójboju wagi półciężkiej uzyskał wynik 340 kg.). Kulturystykę zaczął uprawiać w 1965 roku w SKS „Społem” następnie w TKKF „Polesie” pod kierunkiem Antoniego Kołeckiego. Startował w zawodach lokalnych i ogólnopolskich (Łódź, Kutno, Wrocław, Radom, Sopot, Warszawa). Najlepszą lokatę IV zajął (kat. poniżej 173 cm wzrostu), w nieoficjalnych Mistrzostwach Polski w kulturystyce w Sopocie w 1969 roku.


W tym okresie Edward przy wzroście 171 cm ważył 73 kg. Obwód jego klatki piersiowej wynosił 125 cm, bicepsu 43 cm. Rekordy życiowe: wyciskanie w leżeniu -150 kg, przysiady -190 kg. Trenował 4-5 razy w tygodniu po 2 godz. Na jednym treningu wykonywał ok. 50 serii po 6-10 powtórzeń. Nigdy nie stosował środków dopingujących ani odżywek.

Kilka dni temu rozmawiałem z nim między innymi o Antonim Kołeckim z którym ćwiczył i startował w krajowych zawodach. Edward opowiedział o letnim obozie sportowym w Mielnie, na którym przebywali najlepsi kulturyści Łodzi, a kierował nimi Antek. Celem tego koleżeńskiego zgrupowania było przygotowywanie się do mistrzowskich zawodów w Sopocie.

Były tam spartańskie warunki. Spali pod namiotami w śpiworach ułożonych na piasku. Jedli to, co sami sobie przyrządzili. Ćwiczyli w trochę lepszych warunkach w dużym namiocie ratowników wodnych, ustawionym tuż przy plaży. Była tam sztanga i odważniki, ławeczka, i to musiało wystarczyć. Upał solidnie dawał się we znaki ,ale w przerwach między ćwiczeniami chłodzili się w morzu. Starczyło energii aby po wyjściu z wody na plaży wykonać kilka efektownych ćwiczeń gimnastycznych, koniecznie salto. W pływaniu i w robieniu „fikołków” rywalizowali z ratownikami, którzy byli w tym bardzo dobrzy, „Wytrenował” ich przecież szef ratowników dobrze znany Jerzy Baranowski. On jako pierwszy w Łodzi założył i prowadził kilka sekcji kulturystycznych, w tym „Społem”. Startował w pierwszych sopockich mistrzostwach. Obecnie mieszka we Wrocławiu.

Wspólne „treningi” były dla nich niczym zawody, każdy chciał uzyskać lepszy wynik, wygrać przed gromadzącymi się plażowiczkami w skąpych kostiumach. Przy takiej publiczności treningi na ogół kończył się dopracowywaniem układu pozowania, co wzbudzało aplauz widowni.

Prosto z Mielna pojechali do Sopotu, aby tam na kortach tenisowych, brać udział już w poważnej kulturystycznej rywalizacji. Kołecki wygrał, a Edward znalazł się w finale. Po zawodach był czas, aby pokazać się na sopockiej plaży. Gromada opalonych przystojniaków ładnie umięśnionych, wykonujących ćwiczenia gimnastyczne była znakomitą wizytówką ówczesnej kulturystyki. Te sopockie zawody, będące naturalną rewią siły i sprawności fizycznej Edward wspomina z nostalgią.

I tym Edward zakończył swoją wypowiedź, ale zapowiedział ze jeszcze opowie inne ciekawostki będące małymi elementami historii naszej kulturystyki.
Aut.Jan Włodarek, styczeń 2015 r.
Rej.822/PIONIERZY-59/2015.01.22/JWIP.PL
Aktualizacja 2015.04.08, godz.16:20Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Alfred Chodakowski (2005 r.)
Alfred Chodakowski (2005 r.)
SYLWETKI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE