Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
10184743
osób.
Oni są z nami:
Przypomnienie Teodora Stekkera - zapomnianego zapaśnika

( Foto: logo Stowarzyszenia Nasza Kuklówka).

Tej jesieni z inicjatywy Stowarzyszenia Nasza Kuklówka we wsi Józefa Chełmońskiego zostanie odsłonięty obelisk (kamień) upamiętniający Teodora Sztekkera – zapomnianego zawodowego atletę, zapaśnika, który w latach 1923 -1937 odniósł sportowe sukcesy na światowych arenach. Na tę okoliczność jest przygotowywana publikacja w formie broszury przypominająca jego sukcesy. Zawiera ona dużo szczegółów z kariery sportowej Sztekkera oraz w załącznikach – dotychczas nieznane artykuły. Na uroczystość odsłonięcia obelisku zaproszeni są przedstawiciele władz samorządowych okolicznych powiatów, Polskiego Związku Zapaśniczego, Podnoszenia Ciężarów, różnych instytucji, firm oraz mediów, w tym zajmujących się kulturystyką.
Stowarzyszenie Nasza Kuklówka już teraz zaprasza na uroczystość wszystkich entuzjastów ćwiczeń siłowych. Termin jej niebawem będzie podany do publicznej wiadomości również na naszym portalu.
Niżej prezentujemy fragment tekstu z rękopisu, który ukaże się we wspomnianej broszurze o T. Sztekkerze.
J.W., wrzesień 2015

JAK ODKRYLIŚMY TEODORA SZTEKKERA W KUKLÓWCE?

Pewnego dnia 2013 roku sołtys/1,rada sołecka/2 i radny/3 postanowili nazwać ulice w swojej wsi/4. Naturalnym wyborem stały się tytuły obrazów Józefa Chełmońskiego/5, który mieszkał i tworzył w Kuklówce przez ostatnich 26 lat życia. Udaliśmy się na konsultacje do prawnuka malarza, Pana Stanisława Austa/6. Wtedy pojawiło się nazwisko Sztekkera, który, zakupiwszy majątek Chawłowo, odwiedzał po sąsiedzku Państwa Austów w ich dworku w Kuklówce.
Członkowie działającego we wsi Stowarzyszenia Nasza Kuklówka postanowili odszukać informacje na temat słynnego w latach 20-tych i 30-tych XX wieku zapaśnika. Wiesław Duda/7 zaprowadził nas na teren dawnego majątku Mistrza i pokazał ogromne świerki, dwa stawy i pozostałości bramy wjazdowej do majątku. Szukając informacji o Sztekkerze, Wiesław Zakrzewski/8 trafił na stronę www.jwip.pl, gdzie Pan Jan Włodarek/9 umieścił tekst o zapaśniku. Nawiązaliśmy kontakt bezpośredni.
Stowarzyszenie postanowiło przywrócić pamięć o Teodorze Sztekkerze w naszym regionie. Dzięki uporowi Wiesława Zakrzewskiego został ufundowany kamień upamiętniający Mistrza, a grupę świerków uznano za pomnik przyrody. Tutaj należą się podziękowania za współpracę także Panu Jacentemu Suzdorfowi oraz Radzie Miasta i Gminy Grodzisk Mazowiecki/10.
Poprosiliśmy również Pana Tadeusza Murzyna, piszącego książkę o Teodorze Sztekkerze, aby uwzględnił w niej nowe bardziej szczegółowe informacje zawarte w ostatnio otrzymanych archiwalnych materiałach, m.in. z artykułu Wandy Melcer - żony T. Sztekkera.

Nasze dokonanie przypominające mistrza zapasów mile zaskoczyły i bardzo ucieszyły Pana Andrzeja Głaza, Sekretarza Generalnego Polskiego Związku Zapaśniczego.

Publikacja książki jest wynikiem społecznego działania członków Stowarzyszenia Nasza Kuklówka. Za to składam im serdecznie wielkie podziękowanie.
Joanna Zawadzka-Mróz
Prezes Stowarzyszenia Nasza Kuklówka/11
Sierpień 2015 r.


1. Marzena Bednarska, sołtys wsi Kuklówka Zarzeczna w latach 2010 – 2014, członek założyciel Stowarzyszenia Nasza Kuklówka.
2. Rada Sołecka wsi Kuklówka Zarzeczna w latach 2010 – 2014 w składzie: Joanna Zawadzka-Mróz, Monika Niemirska, Wiesław Duda, członkowie założyciele Stowarzyszenia Nasza Kuklówka.
3. Jacenty Suzdorf, wiceprzewodniczący Rady Gminy Radziejowice w latach 2010 – 2014, przedsiębiorca, założyciel prywatnego Muzeum maszyn rolniczych i sprzętów wykorzystywanych w gospodarstwie domowym, członek założyciel Stowarzyszenia Nasza Kuklówka.
4. Kuklówka Zarzeczna, wieś położona w gminie Radziejowice, w powiecie żyrardowskim
5. Józef Chełmoński (1849-1914), polski malarz, czołowy reprezentant realizmu. Mieszkał w Kuklówce w latach 1888 – 1914. Tu namalował słynny obraz „Bociany”.
6. Stanisław Aust, prawnuk J. Chełmońskiego, absolwent SSGW, prowadzi gospodarstwo rolne. Przewodniczący Rady Gminy Radziejowice w latach1999 - 2007, członek założyciel Stowarzyszenia Nasza Kuklówka.
7. Wiesław Duda, członek Rady Sołeckiej w latach 2010 – 2014, członek założyciel Stowarzyszenia Nasza Kuklówka.
8. Wiesław Zakrzewski, oficer WP, członek założyciel i sekretarz Stowarzyszenia Nasza Kuklówka.
9. Jan Włodarek, legenda polskiej kulturystyki. W latach 1965 –1971 był najsilniejszym polskim kulturystą, zwycięzcą ogólnopolskich i międzynarodowych zawodów, m.in. dwukrotnie w mistrzostwach w Sopocie 1966, 1970. W latach 1976 -1981 był szefem polskich kulturystów.
10. Uchwała Rady Miejskiej w Grodzisku Mazowieckim NR 162/2015 z dnia 29 kwietnia 2015 r. w sprawie ustanowienia grupy świerków pomnikiem przyrody.
11. Stowarzyszenie Nasza Kuklówka zarejestrowano w 2010 r. Działa na rzecz społeczności lokalnej. www.kuklowka.info.pl

Rej.838./Sylwetki - /2015.09.05/JWI.PL
Aktualizacja 2015.10.15, godz. 19:00
IMPREZA UPAMIĘTNIAJĄCA TEODORA STEKKERA
Z A P R O S Z E N I E


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Pierwsze zawody, 1963 r.
Pierwsze zawody, 1963 r.
STANISŁAW PTASZYŃSKI (1942 - 2019)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE