Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10454866
osób.
Oni s± z nami:
Trening obwodowy o charakterze aerobicznym


(Na zdjêciu: Edward Oracz - utalentowany ciê¿arowiec i kulturysta w latach 60 - tych. Trenowa³ czêsto metod± obwodow± pod kierunkiem Antoniego Ko³eckiego, k³ad±c akcent na sprawno¶æ fizyczn±. Fot. w³asno¶ci± E. Oracza).


Normalny trening kulturystyczny przebiega w ten sposób, ¿e wykonuje siê np. trzy æwiczenia na dan± grupê miê¶niow± i przechodzi siê do nastêpnego. Jest to typowy trening o charakterze anaerobicznym czyli beztlenowym, aczkolwiek przewijaj± siê w trakcie równie¿ elementy tlenowe. W takim treningu chodzi przede wszystkim o budowanie si³y i masy miê¶niowej oraz wytrzyma³o¶ci specjalnej. Natomiast celem zdobycia ogólnej sprawno¶ci i kondycji fizycznej nale¿y zastosowaæ trening obwodowy z obci±¿eniem ( tzw. aerobic weight). Rozwija on obok si³y i masy miê¶niowej oraz gibko¶ci równie¿ uk³ad sercowo – naczyniowy. Mo¿na w ten sposób trenowaæ indywidualnie i zespo³owo ( lub w parze, np. z partnerk±). Ten system treningu sprawno¶ciowego zalecamy szczególnie pocz±tkuj±cym, a tak¿e kulturystom zaawansowanym w pewnych okresach (np. latem).

W zale¿no¶ci od tego, co bêdziemy chcieli osi±gn±æ przez trening obwodowy, dobieramy odpowiednie æwiczenia na poszczególnych stacjach. Dla wyrobienia ogólnej sprawno¶ci i kondycji nale¿y przeplataæ æwiczenia, np. 2 typowe si³owe na rozwój miê¶ni i jedno sprawno¶ciowo – wytrzyma³o¶ciowe, skoczno¶ciowe lub gibko¶ciowe.

Ka¿dy trening obwodowy musi poprzedzaæ 10 – 15 minutowa rozgrzewka, sk³adaj±ca siê biegu w miejscu lub skakanki i statystycznych æwiczeñ rozci±gaj±cych wykonywanych w wolnym tempie. Jeszcze przed tym na sali, boisku lub polanie (w zale¿no¶ci od miejsca treningu)) ustawiamy na niezbêdne przyrz±dy i sprzêt, aby mo¿na by³o bez straty czasu przechodziæ od stacji do stacji.


Jak dobieraæ æwiczenia w treningu obwodowym?
- powinny byæ to æwiczenia proste ruchowo,
- wykonywaæ nale¿y je w do¶æ szybkim tempie, ale dok³adnie,
- stosowaæ nale¿y raczej niewielkie obci±¿enia (ciê¿ary),
Przeæwiczyæ nale¿y wszystkie podstawowe grupy miê¶niowe.

Æwiczyæ mo¿na w seriach na czas lub za³o¿on± liczbê powtórzeñ (np. 30 sek. Æwiczenia lub 15 powtórzeñ), przerwy miêdzy seriami 2-3 (stacjami do 1,5 min. Obwód przechodzimy 2- 3 razy, a wiêc wykonujemy po 2-3 serie poszczególnych æwiczeñ (zale¿y to od zaawansowania). Staramy siê skracaæ czas przej¶cia jednego obwodu. Je¶li np. czas wykonywania æwiczeñ w i rundzie plus rozgrzewka wyniós³ 16 min., to po tygodniu obwód ten nale¿y staraæ siê przeæwiczyæ w czasie 0 25 % krótszym czyli 12 min.
A oto przyk³adowy zestaw æwiczeñ w treningu obwodowym maj±cym na celu wyrobienie ogólnej sprawno¶ci i kondycji fizycznej ( poszczególne grupy kolejne æwiczymy z góry do do³u).
1. Æwiczenia rozci±gaj±ce (sk³ony tu³owia w staniu rozkroku, boczne)
2. Skakanka przez 2 min.
3.Wyciskanie sztangi lub sztangielek ( ew. odwa¿ników kulowych) z klatki piersiowej w staniu – 12x
4. Unoszenie ramion bokiem w górê ze sztangielkami w opadzie przodem - 12x
5. Bieg w miejscu przez 1-2 min.
6. Wyciskanie sztangi, lub sztangielek w le¿eniu ty³em na poziomej ³awce - 12x
7. W opadzie przodem podci±ganie jednor±cz sztangielki (odwa¿nika) do barku (drugie ramiê podparte o ³awkê) - 12x
8. Skakanka przez 12 min.
9. Uginanie ramion ze sztangielkami w staniu (na biceps) - 12x
10. Wyciskanie francuskie ze sztang± albo pompki na porêczach przy¶ciennych - 12x
11. Sk³ony tu³owia w przód z le¿enia ty³em, nogi lekko ugiête w kolanach - 12x
12. Podskoki obunó¿ w miejscu z wyrzutem ramion w górê i wyciêciem tu³owia -1min.

Je¶li bêdziemy chcieli zwiêkszyæ nasza wydolno¶æ serconaczyniow±, to radzimy wykonywaæ ka¿de æwiczenie z obci±¿eniem przez 20 sek. W szybkim tempie, przerwa 40 sekund, znów 20 sek. seria itd. Natomiast dla uzyskania wiêkszych efektów miê¶niowych wykonujemy serie w 10 -15 powtórzeniach w wolniejszym tempie z wiêkszym nieco obci±¿eniem.

Æwiczenia rozci±gaj±ce w rozgrzewce nale¿y wykonywaæ w ten sposób, ¿e np. po sk³onie tu³owia w przód chwytami rêkami za kostki i tak napiêtej pozycji pozostajemy przez 5 - 10 sek.
Trening obwodowy o charakterze aerobicznym znakomicie wp³ywa równie¿ na uzyskanie tzw. Definicji ( rze¼by) miê¶ni.

Kulturystykê czêsto traktuje siê, co jest nieporozumieniem, jako wy³±cznie system æwiczeñ rozwijaj±cych masê miê¶niow±.
Oczywi¶cie, w tradycyjnym wydaniu anaerobowym tak faktycznie w ma³ym stopniu zaanga¿owany jest uk³ad sercowo – naczyniowy, praca odbywa siê od g³ównie na d³ugu tlenowym. Jednak trening kulturystyczny, traktowany równie¿ jako pewien sposób na ogóln± silê, sprawno¶æ i kondycje, daje stosunkowo najszybsze i najbardziej widoczne efekty. St±d wiele osób ³±czy np. jogging czy jazdê na rowerze w³a¶nie z arobicznym treningiem obwodowym z obci±¿eniem.
Aut. Henryk Jasiak

JWiP.PL.
Artyku³ powy¿szy jest czê¶ci± obszernego opracowania z zakresu metodyki treningu pt. „Kulturystyka, jako system sprawno¶ci”, które ukaza³o siê w 1984 roku w miesiêczniku TKKF „Si³a sprawno¶æ, piêkno”. Jego tre¶æ nie straci³a na warto¶ci. To, co przedstawi³ Henryk Jasiak (1936 - 2008), znakomity propagator æwiczeñ si³owych w Polsce, od lat jest potwierdzane w poradnikach dla kulturystów æwicz±cych dla zdrowia i dla przyjemno¶ci, wydawanych w krajach europejskich. Jedn± z ostatnich tego typu pozycji stanowi poradnik Beara Gryllsa pt. „Trenuj dla siebie”, który jest ju¿ w naszych ksiêgarniach. Wyczyny sprawno¶ciowe autora tej ksi±¿ki mo¿na aktualnie zobaczyæ na kanale TV „+Planet”. Dziêki æwiczeniom wykonywanym w systemie zbli¿onym do tego który przedstawi³ Henryk Jasiak osi±gn±³ wysok± sprawno¶æ fizyczn± i nadal j± utrzymuje.
Aby uzyskaæ takie efekty trzeba byæ jednak zdrowym!
(J.W. marzec 2015 r.).
Rej.826./TRENING - 87/2015.04.02/JWIP.PL
Aktualizacja: 2015.10.15, godz.18:45



Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Gdañsk 1963
Gdañsk 1963
Stanis³aw Zakrzewski (1907 - 1972)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE