Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7236882
osób.
Oni są z nami:
O dobrodziejstwach tkanki tłuszczowej. Aut.Piotr Sławuta

Praktycznie wszyscy ćwiczący uważają tkankę tłuszczową za balast, którego trzeba się jak najszybciej pozbyć. To z gruntu błędne przekonanie, oraz głupstwa jakie przeczytałem ostatnio w jednym z magazynów kulturystycznych skłoniły mnie do przedstawienia Szanownym Kolegom garści faktów dotyczących WAT, czyli żółtej tkanki tłuszczowej. Trudno jest ustalić z uwagi na bardzo duże rozbieżności idealny procent tłuszczu w organizmie zdrowego człowieka. Przyjąć można jednak, że u płci męskiej wynosi on pomiędzy 15 a 20%. Tkanka tłuszczowa żółta nie jest już postrzegana wyłącznie jako magazyn i źródło energii, ale uważa się ją także za gruczoł wytwarzający hormony i biologicznie czynne substancje zwane adipokinami.

Badania nad wydzielniczą rolą tkanki tłuszczowej rozpoczęły się w 1994 r po odkryciu leptyny- hormonu produkowanego przez dojrzałe komórki tłuszczowe. Leptyna ( z gr leptos – chudy, szczupły) czasami nazywana hormonem sytości, reguluje utrzymanie masy ciała. Bierze ona udział w regulacji pobierania pokarmu poprzez działanie na podwzgórze, gdzie hamuje wydzielanie białek które pobudzają apetyt. Leptyna hamuje również tworzenie się tkanki tłuszczowej i rozkłada kwasy tłuszczowe. Głównymi czynnikami wpływającymi na uwalnianie tego hormonu jest masa tkanki tłuszczowej i wielkość jej komórek. Praktycznie więc u osobników otyłych jej stężenie w osoczu jest wyższe, ale pojawia się leptynooporność, co oznacza, że organizm na nią nie reaguje i nawet podanie leptyny ,,z zewnątrz’’ (były takie próby leczenia otyłości) nie zmniejsza masy ciała. Biosynteza leptyny jest pobudzana przez insulinę, glukozę, dużą ilość tłuszczów i węglowodanów w diecie, oraz regularne posiłki. Uwalnianie hormonu hamują stres i niska temperatura. Wiadomo również, że u człowieka uwalnianie leptyny podlega rytmowi dobowemu i jest niskie w ciągu dnia, a rośnie w nocy Oprócz leptyny do adipokin, należą: adiponektyna, rezystyna, apelina i wisfatyna.

Adiponektyna jest hormonem wydzielanym przez komórki tłuszczowe o działaniu przeciwcukrzycowym, przeciwzapalnym i przeciwmiażdżycowym. Odgrywa ona bardzo ważną rolę w metabolizmnie tłuszczów i węglowodanów. Sekrecja hormonu rośnie wraz z obniżeniem masy ciała, a zmniejsza się w przypadku otyłości. Adiponektyna zwiększa insulinowrażliwość tkanek, stymuluje wychwyt glukozy przez mięśnie, hamuje glukoneogenezę, obniża stężenie wolnych kwasów tłuszczowych. Podobnie przeciwcukrzycowo działa również wisfatyna i apelina.

Rezystyna to peptyd produkowany przez komórki tłuszczowe wywierający działanie przeciwne do adiponektyny i wisfatyny. Fizjologiczną rolą rezystyny jest podtrzymywanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi podczas głodu, a efektem działania jest powstawanie nadmiernej ilości białej tkanki tłuszczowej.

Reasumując stwierdzić można, że posiadanie tkanki tłuszczowej w odpowiedniej ilości przynosi zdecydowanie więcej korzyści niż szkód, ponieważ cukrzyca typu II, czyli ta związana z wiekiem i żywieniem jest plagą naszych czasów. Pamiętać tylko należy o regularnych posiłkach- ze względu na produkcję leptyny i o tym by sadełka nie było zbyt dużo.
Autor Piotr Slawuta

Rej.844./ Medycyna -58 /2015.12.30/JWIP.PL
Aktualizacja: 2016.02.10, godz. 21:00


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
45 lat Antjei 2012
45 lat Antjei 2012
JEWGIENIJ KOŁTUN, ROSJA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE