Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7077225
osób.
Oni są z nami:
Waldemar Wojciech Bednarski nie żyje

11 sierpnia 2016 roku w Puławach zmarł Waldemar Wojciech Bednarski, wybitny pedagog, ceniony historyk, autor wielu książek i publikacji naukowych o historii Lubelszczyzny i Podlasia. Opublikował również kilka książek: wspomnień o swojej młodości w Tomaszowie Lubelskim, Lublinie i Puławach. Historia była jego zawodem i pasją.

W młodości był sportowcem, uprawiał: gimnastykę, boks, tenis stołowy, podnoszenie ciężarów i kulturystykę, grał w piłkę nożną. W Polsce należał do jednych z pierwszych kulturystów i instruktorów w tej dziedzinie sportu. Przez wiele lat był również trenerem – wychowawcą młodzieży. Jego podopieczni osiągali sukcesy w krajowej rywalizacji, między nimi Mirosław Prandota, atleta, obecnie dziennikarz publikujący w warszawskim magazynie dla kulturystów.
Ćwiczył przez całe życie, w ostatnich latach mimo choroby starał się dbać o kondycję fizyczną. W domu wykonywał ćwiczenia gimnastyczne, ćwiczył hantlami, rozciągał sprężyny i dużo spacerował. Przejawiał także aktywność na witrynie internetowej JWIP publikując artykuły o swojej sportowej młodości.

Urodził się 25 grudnia 1932 roku w Tomaszowie Lubelskim, w którym ukończył szkolę ogólnokształcącą. W 1952 roku został powołany do zasadniczej służby wojskowej w Marynarce Wojennej. Wzorowo wykonywał swoje obowiązki i wyczynowo trenował gimnastykę sportową oraz podnoszenie ciężarów. Po powrocie do Tomaszowa Lub. trenował i uczył młodzież uprawiania sportu m.in. w klubie „Tomasovia”. Ukończył studia historyczne w Lublinie, później doktoryzował się na podstawie rozprawy „Rola wojskowa ziem południowo – wschodnich Królestwa Polskiego w powstaniu listopadowym 1830/31”.

W czasie długoletniej kariery zawodowej pełnił różne funkcje kierownicze. M.in. kierował Powiatowym Komitetem Kultury Fizycznej i Turystyki oraz Wydziałem Kultury. Był dyrektorem Domów Kultury w Tomaszowie Lub. i Zamościu, nauczycielem w Liceum im. Adama Jerzego Ks. Czartoryskiego w Puławach, adiunktem w Instytucie Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie - Oddz. w Lublinie. Od 1970 roku mieszkał w Puławach.

Działał aktywnie w Tomaszowskim Towarzystwie Regionalnym im. dr Janusza Petera oraz Towarzystwie Przyjaciół Puław. Będąc na emeryturze nie zaprzestał działalności społecznej. Dalej pisał i publikował książki, artykuły naukowe i publicystyczne. Jego ostatnia książka pt. „Upływa szybko życie, jak potok płynie czas” jest podsumowaniem Jego twórczego i i ciekawego życia.

Dwa lata temu w wywiadzie udzielonym JWIP.PL w przesłaniu do młodzieży uprawiającej kulturystykę powiedział: „Do życia tak, jak do treningu sportowego. należy podchodzić radośnie i z mądrością a jednocześnie poważnie, starając się uczciwie i sumienie funkcjonować wśród społeczeństwa”. Tym się zawsze kierował”.
Za całokształt działalności dydaktyczno - wychowawczej oraz publicystycznej został odznaczony m.in. „Złotym Krzyżem Zasługi”, „Medalem Komisji Edukacji Narodowej”. Za społeczną prace sportowo – trenerską otrzymał tytuł „Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej”.

Od kilku miesięcy Waldemar chorował. W dniu 11 sierpnia 2016 r. tak jak codziennie wybrał się na spacer. Był to ostatni spacer w Jego życiu, nagle na zawsze przekroczył Niebiańską Kurtynę. Kilka dni wcześniej umawialiśmy się na wspólny wyjazd do Wrocławia.

Waldemar Wojciech Bednarski był dobrym człowiekiem, serdecznym kolegą i przyjacielem. Na zawsze pozostanie w pamięci. Nie zapomnę naszych spotkań, rozmów o Jego planach naukowych, sporcie i zamiarze naszych wspólnych wypadów turystycznych.
Jan WłodarekLink wywiadu z W. Bednarskim
http://www.jwip.pl/readarticle.php?article_id=1504
Rej.865./Pionierzy - 68/2016.09.25/JWIP.PL

Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Flesz
Egipt - Pustynia Wschodnia (Arabska) - dolina Nilu
Egipt - Pustynia Wschodnia (Arabska) - dolina Nilu
DARIUSZ PACAK PODRÓŻE KSZTAŁCĄ
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE