Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
10190876
osób.
Oni są z nami:
Waldemar Wojciech Bednarski nie żyje

11 sierpnia 2016 roku w Puławach zmarł Waldemar Wojciech Bednarski, wybitny pedagog, ceniony historyk, autor wielu książek i publikacji naukowych o historii Lubelszczyzny i Podlasia. Opublikował również kilka książek: wspomnień o swojej młodości w Tomaszowie Lubelskim, Lublinie i Puławach. Historia była jego zawodem i pasją.

W młodości był sportowcem, uprawiał: gimnastykę, boks, tenis stołowy, podnoszenie ciężarów i kulturystykę, grał w piłkę nożną. W Polsce należał do jednych z pierwszych kulturystów i instruktorów w tej dziedzinie sportu. Przez wiele lat był również trenerem – wychowawcą młodzieży. Jego podopieczni osiągali sukcesy w krajowej rywalizacji, między nimi Mirosław Prandota, atleta, obecnie dziennikarz publikujący w warszawskim magazynie dla kulturystów.
Ćwiczył przez całe życie, w ostatnich latach mimo choroby starał się dbać o kondycję fizyczną. W domu wykonywał ćwiczenia gimnastyczne, ćwiczył hantlami, rozciągał sprężyny i dużo spacerował. Przejawiał także aktywność na witrynie internetowej JWIP publikując artykuły o swojej sportowej młodości.

Urodził się 25 grudnia 1932 roku w Tomaszowie Lubelskim, w którym ukończył szkolę ogólnokształcącą. W 1952 roku został powołany do zasadniczej służby wojskowej w Marynarce Wojennej. Wzorowo wykonywał swoje obowiązki i wyczynowo trenował gimnastykę sportową oraz podnoszenie ciężarów. Po powrocie do Tomaszowa Lub. trenował i uczył młodzież uprawiania sportu m.in. w klubie „Tomasovia”. Ukończył studia historyczne w Lublinie, później doktoryzował się na podstawie rozprawy „Rola wojskowa ziem południowo – wschodnich Królestwa Polskiego w powstaniu listopadowym 1830/31”.

W czasie długoletniej kariery zawodowej pełnił różne funkcje kierownicze. M.in. kierował Powiatowym Komitetem Kultury Fizycznej i Turystyki oraz Wydziałem Kultury. Był dyrektorem Domów Kultury w Tomaszowie Lub. i Zamościu, nauczycielem w Liceum im. Adama Jerzego Ks. Czartoryskiego w Puławach, adiunktem w Instytucie Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie - Oddz. w Lublinie. Od 1970 roku mieszkał w Puławach.

Działał aktywnie w Tomaszowskim Towarzystwie Regionalnym im. dr Janusza Petera oraz Towarzystwie Przyjaciół Puław. Będąc na emeryturze nie zaprzestał działalności społecznej. Dalej pisał i publikował książki, artykuły naukowe i publicystyczne. Jego ostatnia książka pt. „Upływa szybko życie, jak potok płynie czas” jest podsumowaniem Jego twórczego i i ciekawego życia.

Dwa lata temu w wywiadzie udzielonym JWIP.PL w przesłaniu do młodzieży uprawiającej kulturystykę powiedział: „Do życia tak, jak do treningu sportowego. należy podchodzić radośnie i z mądrością a jednocześnie poważnie, starając się uczciwie i sumienie funkcjonować wśród społeczeństwa”. Tym się zawsze kierował”.
Za całokształt działalności dydaktyczno - wychowawczej oraz publicystycznej został odznaczony m.in. „Złotym Krzyżem Zasługi”, „Medalem Komisji Edukacji Narodowej”. Za społeczną prace sportowo – trenerską otrzymał tytuł „Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej”.

Od kilku miesięcy Waldemar chorował. W dniu 11 sierpnia 2016 r. tak jak codziennie wybrał się na spacer. Był to ostatni spacer w Jego życiu, nagle na zawsze przekroczył Niebiańską Kurtynę. Kilka dni wcześniej umawialiśmy się na wspólny wyjazd do Wrocławia.

Waldemar Wojciech Bednarski był dobrym człowiekiem, serdecznym kolegą i przyjacielem. Na zawsze pozostanie w pamięci. Nie zapomnę naszych spotkań, rozmów o Jego planach naukowych, sporcie i zamiarze naszych wspólnych wypadów turystycznych.
Jan WłodarekLink wywiadu z W. Bednarskim
http://www.jwip.pl/readarticle.php?article_id=1504
Rej.865./Pionierzy - 68/2016.09.25/JWIP.PL

Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Jerzy Pachocki (2005 r.)
Jerzy Pachocki (2005 r.)
SYLWETKI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE