Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
6812248
osób.
Oni są z nami:
Zmarł Jerzy Pachocki, jeden z pierwszych polskich czołowych kulturystów. Aut. Jan Włodarek


5 października 2017 r., odszedł Jerzy Pachocki, postać ważna zwłaszcza dla naszej kulturystyki. Przez kolegów zwany był „Sarmatą”. Informacje o śmierci Jurka podała nam Jego córka Agata.


Znałem Go dobrze, poznałem Go w lipcu 1965 roku w Sopocie na mistrzowskich zawodach kulturystycznych.
Jurek mieszkał Warszawie na Woli, gdzie odbył gruntowne studia inżynieryjne, w czasie których wyczynowo uprawiał sport. Początkowo piłkę nożną, wioślarstwo, kolarstwo, po kilku latach przerzucił się na podnoszenie ciężarów i kulturystykę. Te dyscypliny uprawiał amatorsko pod kierunkiem Mirosława Wozniaka – znakomitego trenera i wychowawcę młodzieży. Miał szczególnie talent do kulturystyki, szybko robił postępy. Startował w ogólnopolskich i mistrzowskich zawodach, plasując się w czołówce. Jego zdjęcia ukazywały się w czasopiśmie „Sport dla Wszystkich”. Pogłębiał wiedzę z zakresu ćwiczeń siłowych i chętnie dzielił się nią z innymi. Wielokrotnie byłem świadkiem, jak młodzież lub starci od niego znani wówczas kulturyści korzystali z jego rad.


(Jerzy Pachocki przed mistrzowskimi zawodami w Sopocie w 1964 r.)

Zainteresował się nim teatr. Przystojny, ładnie zbudowany rokował duże nadzieje, Występował w warszawskim teatrze, po czym wyjechał do Anglii, aby doskonalić warsztat aktorski. Tam również ćwiczył siłowo. Po powrocie do kraju, wypadek przekreślił jego ambitne plany. Leczenie skutków urazu a głównie rehabilitacja trwała latami. Do kulturystyki powrócił po 36 latach od wypadku, mając 62 lata. Regularnie ćwicząc w warszawskiej „Syrence” szybko wracał do sprawności fizycznej, wzmocnił się fizycznie i powrócił do ładnej sylwetki. Przestrzegał zasad treningu i rad redaktora Stanisława Zakrzewskiego – Twórcy Polskiej Kulturystyki, które zawarte są w jego książkach i licznych artykułach z lat 60 –tych ubiegłego wieku.

Jurek był dobrym, lubianym, bezkonfliktowym, pomocnym człowiekiem. Kochał sport, a treningi kulturystyczne stanowiły Jego radość życia , którą wraz z metodyką treningu przekazał między innymi swojemu wnukowi Wojciechowi, mieszkającemu w Chicago, który kultywuje te przesłania regularnie wykonując ćwiczenia siłowe.

Po kilkunastu latach skutki wypadku zaczęły powracać, atakując jego organizm. Nie mógł ćwiczyć, a jego stań zdrowia się pogarszał. Podjął walkę, która była jednak ponad jego siły, powoli odchodził od nas. Będąc w szpitalu odszedł cicho i spokojnie. Miał 78 lat. Pochowany został 11-go października na Cmentarzu Północnym na Wolce Węglowej w Warszawie.

Będzie brakowało „Sarmaty”, a zwłaszcza naszych wspólnych treningów i rozmów o kulturystyce.
Jan Włodarek, październik 2017r.

O Jurku Pachockim wcześniej pisałem na JWIP.Pl. Proszę przeczytać m.in. artykuły: - „Powrót po 36 latach" (dział wywiady), - „Pierwszy w Polsce klub dla kulturystów” (dział ośrodki).
J.W.


Rej.880/Pionierzy -70/2017.10.08/JWIP.PL
Aktualizacja 2018.08.12, godz.13:20
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
 ME. Leningrad, 1990
ME. Leningrad, 1990
JAK TO BYŁO KIEDYŚ...
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE