Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
9982001
osób.
Oni s± z nami:
"Sistema" - Rosyjska sztuka walki wrêcz. Aut. Tomasz Rybarczyk


W 2013 roku do r±k polskiego czytelnika trafi³a ksi±¿ka „Wojskowa walka wrêcz” Aleksieja Kadocznikowa. Polska edycja i t³umaczenie zosta³a przygotowana przez Wydawnictwo JK Sp. z oo.
Publikacja w sposób zwiêz³y opisuje charakter rosyjskiej wojskowej walki wrêcz, jej elementy bazowe oraz podstawowe dla ka¿dej sztuki walki techniki uwalniania z uchwytów, obezw³adnienia przeciwnika, wytr±cenia z równowagi oraz rozbrajania przeciwnika wyposa¿onego w nó¿ lub pistolet.
Interesuj±ce jest, ¿e autor publikacji rozpatruje powy¿sze techniki w nawi±zaniu do biomechaniki cia³a oraz mechaniki cia³a sztywnego, które posiada stopnie swobody. Osoby znaj±ce podstawy fizyki mog± zapoznaæ siê ze wzorami, które opisuj± poszczególne fazy pozbawiania przeciwnika równowagi. W ksi±¿ce zamieszczono równie¿ rysunki i schematy pokazuj±ce kolejne etapy wykonywania technik walki wrêcz.

Dla osób znaj±cych jêzyk rosyjski polecam wydanie oryginalne z 2003 roku
„Специальный армейский рукопашный бой”.
Wydanie to zawiera wiêcej informacji i szczegó³ów o rosyjskiej sztuce walki wrêcz, a tak¿e opisuje metodologiê jej nauczania. Dodatkowo rozbudowane s± rozdzia³y traktuj±ce o biomechanice ludzkiego cia³a, a tak¿e o ergonomii walki ( czyli jak uzyskaæ maksymalny efekt dzia³ania przy minimalnych stratach energii).
Autor opisa³ równie¿ genezê rosyjskiej walki wrêcz od czasów, gdy cz³owiek nauczy³ siê pos³ugiwaæ narzêdziami do wspó³czesno¶ci. Oczywi¶cie skupi³ siê na historii armii rosyjskiej, poniewa¿ z jej do¶wiadczeñ bojowych wywodzi siê „sistiema”.

Szkoda, ¿e w polskim wydaniu ta czê¶æ ksi±¿ki zosta³a pominiêta. Mo¿emy na przyk³ad dowiedzieæ siê, ¿e ca³a historia nowoczesnej wojskowej walki wrêcz zaczê³a siê w XVI wieku od wynalezienia bagnetu. W tamtych czasach celno¶æ broni palnej nie by³a zadowalaj±ca i zawsze bitwy koñczy³y siê bezpo¶rednim starciem.
¯o³nierz musia³ nauczyæ siê technik, które pozwala³y mu pos³ugiwaæ siê strzelb± z bagnetem. Pó¼niej wraz z rozwojem broni, umiejêtno¶ci walki na bagnety zosta³y zmodyfikowane i przeniesione do walki wrêcz.

Ciekawostk± jest, ¿e obecnie na ka¿dym kursie „sistiemy” wykorzystuje siê do nauki technik samoobrony zwyczajny kij. Dziêki temu adept uczy siê szybko¶ci i lu¼nych szybkich ruchów,
ale geneza tego szkolenia wywodzi siê z do¶wiadczeñ historycznych, czego nie dowiemy siê z wydania polskiego.

Pominiêcie aspektu historycznego w wydaniu polskim nie pozwala czytelnikowi poczuæ ducha rosyjskiej sztuki walki i ca³ego systemu szkolenia . Niestety polskie wydanie zamyka poznanie tej sztuki walki do niezbêdnej analizy i porównañ technik, które mo¿emy równie¿ znale¼æ w systemach walki stosowanych przez elitarne jednostki wojsk i s³u¿b specjalnych w wielu pañstwach.



Czym zatem jest „sistiema”? . Sam autor ksi±¿ki sugeruje, ¿e nie jest to tylko sztuka walki dedykowana dla wojska i policji , ale równie¿ do osób cywilnych.
Nie jest to te¿ system walki sportowej. „Sistiema” wg profesora Rosyjskiej Akademii Nauk Przyrodniczych Aleksieja Kadocznikowa – to ca³y system przetrwania
w warunkach ekstremalnych.
Jest to zupe³nie inne podej¶cie do uprawiania sztuk walki ni¿ w tradycyjnych sportach si³owych, gdzie uczy siê wyprowadzania si³y z odpowiedniego napiêcia miê¶ni.
W „sistiemie” nale¿y pozbyæ siê tego napiêcia, wrêcz wyluzowaæ ca³y organizm oraz wykorzystaæ mechanikê pracy cia³a ( np. zmiana po³o¿enia ¶rodka ciê¿ko¶ci, odpowiedni obrót cia³em ) i przede wszystkim pracowaæ przy odpowiednim oddechu.
Pojawia siê tu pytanie: jakie ekstremalne warunki mo¿emy spotkaæ w naszym codziennym ¿yciu, w których mo¿emy pos³u¿yæ siê technikami „sistiemy” ( pomijaj±c oczywi¶cie sytuacje, w których jeste¶my zaatakowani, co jest statystycznie rzadkie, ale mo¿liwe).

Mo¿na wymieniæ ca³± listê takich wypadków:
- id±c ulic± potykasz siê i przewracasz – „sistiema” uczy przewrotów w ty³ i przód, które nie obci±¿aj± krêgos³upa oraz krêgów szyjnych, w czasie treningu rozlu¼nia siê napiêcie miê¶niowe, tak aby w podobnych sytuacjach nie dosz³o do zerwania po³±czeñ miê¶niowych i urazów ko¶ci ( polecam przy bólach krêgos³upa przy siedz±cym trybie ¿ycia)
- masz k³opoty z oddechem przy szybkim marszu lub biegu –„ sistiema” skupia siê na odpowiedniej regulacji oddechu przy wysi³ku – jest to podstawowe æwiczenie w tym systemie walki – zalecam dla osób maj±cych problem z astm± ).
- przechodz±c przez ulicê musisz przecisn±æ siê przez t³um – to jest równie¿ podstawowe æwiczenie „sistiemy” – za pomoc± odpowiednich lu¼nych ruchów cia³a mo¿esz swobodnie poruszaæ siê w t³umie.

Natomiast osoby, które interesuj± siê lub chc± zacz±æ uprawiaæ sporty walki mog± nauczyæ siê:
- odpowiedniego zej¶cia z linii uderzenia i kontrataku
- zwiêkszenia si³y uderzenia – jak uderzyæ silniej bez niepotrzebnego napinania
miê¶ni ( tzw. ergonomia walki)
- tzw. potrójnych uderzeñ ( „trojki”) – zestaw trzech ró¿nych uderzeñ
lub kopniêæ w punkty witalne
- oraz oczywi¶cie ca³ego repertuaru rzutów, d¼wigni, uderzeñ, kopniêæ.

Ksi±¿kê „ Wojskowa walka wrêcz” na pewno mo¿na traktowaæ jako podrêcznik ucz±cy podstaw rosyjskiej walki wrêcz. Jednocze¶nie ze wzglêdu na zawarte w nim informacje z zakresu mechaniki i biomechaniki poszerza wiedzê z zakresu sportów si³owych.
Ksi±¿kê ta polecam równie¿ dla osób uprawiaj±cych kulturystykê wg dzisiejszych standardów ( tzn. liczy siê tylko masa budowana dodatkowo za pomoc± chemii i jak najwiêksze napiêcie miê¶ni), którzy nie znaj± Polskiej Szko³y Kulturystyki stworzonej przez Stanis³awa Zakrzewskiego ( ¿y³ w latach 1907 -1972). Adepci tej szko³y oprócz æwiczeñ zwiêkszaj±cych si³ê i masê miê¶ni rozwijali ogóln± sprawno¶æ fizyczn± pamiêtaj±c o zasadzie „ Si³a, Sprawno¶æ, Piêkno”. Wykonuj±c æwiczenia si³owe np. wyciskanie sztangi lub æwicz±c miê¶nie brzucha stosowali odpowiednie oddychanie ( jak wa¿ny jest sposób oddychania w æwiczeniach si³owych mo¿na przeczytaæ w innych artyku³ach na tej stronie, tj. JWIP.PL). Podstaw± ka¿dej techniki obronnej i atakuj±cej w „sisitiemie” jest tak¿e odpowiedni oddech. Kurs „ Sisteimy” zaczyna siê od nauki poprawnego oddychania podczas æwiczeñ.

„Sistiema” w Polsce jest obecna od ponad dziesiêciu lat. W chwili obecnej zajêcia z tego systemu walki prowadzone s± w ramach Pszczyñskiej Akademii Sztuk Waki nazywanej Polsk± Sztuk± Walki ( polscy trenerzy uzyskali akredytacjê nauki „Sistiemy” od mistrzów rosyjskich).
Pocz±tki Akademii siêgaj± po³owy lat 50 XX w. Jej za³o¿ycielem jest Józef Brudny, który pierwsz± praktyczn± wiedzê z zakresu sztuk walki czerpa³ od komandosa z jednostki "Cichociemnych" ( tu nale¿y przypomnieæ, ¿e Stanis³aw Zakrzewski jest autorem pierwszych ksi±¿ek o kulturystyce wydanych w Polsce równie¿ w latach 60 XX w. W tym czasie na ³amach czasopisma „Sport dla wszystkich” zamieszcza³ artyku³y szkoleniowe z zakresu obronno¶ci ).
Nale¿y podkre¶liæ, ¿e Akademia nie zamyka siê w swoim szkoleniu w jednym stylu, ale stara siê czerpaæ z najlepszych do¶wiadczeñ innych systemów walki. Jednocze¶nie rezygnuje z przygotowania adeptów do rywalizacji czysto sportowej. Skupia siê przede wszystkim na realnej samoobronie. Szkolenia dostosowane s± do indywidulnych predyspozycji ka¿dego uczestnika zajêæ.
Wiêcej informacji o tej Akademii mo¿na znale¼æ na stronie: (www.pasw.waw.pl)

Warto zwróciæ uwagê na to, ¿e - Polska Sztuka Walki stworzona przez Józefa Brudnego bazuj±ca na do¶wiadczeniach polskiego komandosa z jednostki „Cichociemnych” i Rosyjska Sztuka Walki przedstawiona przez Aleksieja Kadocznikowa bazuj±ca na do¶wiadczeniach bojowych rosyjskiej armii oraz Polska Szko³a Kulturystki stworzona przez Stanis³awa Zakrzewskiego odrzucaj±c sztuczne (farmaceutyczne) wspomaganie organizmu przy rozwijaniu si³y i ogólnej sprawno¶ci fizycznej odpowiadaj± – ka¿da na swój sposób na has³o „ Si³a, Sprawno¶æ, Piêkno” propagowane przez redaktora Stanis³awa Zakrzewskiego.
Aut. Tomasz Rybarczyk , Warszawa styczeñ 2018.
Rej.882/RÓ¯NE -126/2018.01.11/JWIP.PL



Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Pokaz  miê¶ni i si³y, 1979 r.
Pokaz miê¶ni i si³y, 1979 r.
WITOLD MAJCHRZAK ( 1917 - 2009)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE