Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7373275
osób.
Oni są z nami:
Problem dojrzałych mężczyzn. Aut. Michał Szymański, dr. n. med., urolog

LEKARZ RADZI

Zapalenie gruczołu krokowego (prostaty) jest dosyć częstym schorzeniem mężczyzn, najczęściej występującym między 35. a 50. rokiem życia. Stanowi dosyć niejednolitą grupę stanów patologicznych o różnej etiologii i różnych objawach.
Możemy je podzielić pod względem etiologii na zapalenie bakteryjne i niebakteryjne, a pod względem przebiegu na ostre i przewlekłe. Szczególną postacią choroby jest tzw. prostatodynia – bóle stercza pochodzenia niezapalnego.

OBJAWY

Ponad połowa chorych na zapalenie gruczołu krokowego ma zapalenie niebakteryjne o charakterze przewlekłym. Towarzyszą mu niecharakterystyczne objawy. Pacjenci najczęściej zgłaszają dolegliwości bólowe podbrzusza, krocza, odbytu, moszny, ud. Mogą im towarzyszyć dolegliwości mikcyjne w postaci częstomoczu, bolesnych mikcji i osłabionego strumienia moczu. U części pacjentów dochodzi do zaburzeń erekcji i ejakulacji – bolesnego i lub przedwczesnego wytrysku. Może się również pojawić skąpa wydzielina śluzowa z cewki moczowej.

Zapalenie bakteryjne gruczołu krokowego, na które zapada ok. 30% chorych, najczęściej spowodowane jest zakażeniem na drodze wstępującej, z dróg moczowych, lub – zdecydowanie rzadziej – drogą krwiopochodną z odległych ognisk zapalnych. Czynnikiem etiologicznym są bakterie, zazwyczaj Gram-ujemne, z rodzaju Escherichia coli, Proteus, Klebsiella, Enterobacter.

Choroba w swojej ostrej postaci ma nagły początek, charakteryzuje się wysoką gorączką oraz silnymi bólami krocza, podbrzusza, jak również znacznie nasilonymi dolegliwościami mikcyjnymi w postaci częstych, bolesnych parć na mocz z pieczeniem w trakcie mikcji. W badaniu fizykalnym stercz jest powiększony, obrzęknięty, bolesny. Niekiedy obrzęk stercza może prowadzić do całkowitego zatrzymania moczu. Innymi powikłaniami są ropień stercza i zapalenie najądrza.

Postać przewlekła bakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego jest niekiedy zejściem i następstwem zapalenia ostrego, jednakże najczęściej dochodzi do niego w wyniku zaburzeń oddawania moczu w postaci przeszkody w cewce moczowej lub urologicznych zabiegów przezcewkowych – zakażony mocz przedostaje się z cewki w głąb kanalików prostaty, powodując jej zapalenie. Objawy są podobne jak przy zapaleniu niebakteryjnym, jednakże częściej dochodzi do epizodów nasilenia dolegliwości. W badaniu prostata jest umiarkowanie tkliwa, rozpulchniona, o nierównej powierzchni ze zwapnieniami i zwłóknieniami. Potwierdzeniem etiologii bakteryjnej jest wyhodowanie drobnoustrojów z wydzieliny stercza.

TERAPIA
Leczenie każdej z opisanych postaci zapalenia gruczołu krokowego jest zadaniem trudnym z uwagi na to, że niewiele chemioterapeutyków dociera do tkanki stercza. W przypadku niebakteryjnego zapalenia ich stosowanie zazwyczaj nie przynosi spodziewanych efektów w postaci ustąpienia dolegliwości. Dodatkowo schorzenie to charakteryzuje się dużą skłonnością do nawrotów.

W przypadku ostrego, bakteryjnego zapalenia prostaty podaje się dożylnie antybiotyki o szerokim spektrum działania w stosunku do pałeczek Gram-ujemnych, a następnie kontynuuje się terapię przez kilka tygodni lekami doustnymi. Leczenie postaci przewlekłej zapalenia bakteryjnego polega na zastosowaniu leku, który wyeliminuje drobnoustroje powodujące zapalenie oraz osiągnie odpowiednio wysokie stężenie w tkance gruczołu. Kurację utrzymuje się co najmniej przez 4–6 tygodni.

Leczenie postaci niebakteryjnej, najczęstszej, opiera się na określonych zaleceniach dietetyczno – higienicznych (unikanie przechłodzenia, alkoholu, ostrych potraw, abstynencja płciowa) oraz stosowanie zabiegów fizykoterapeutycznych (masaż stercza, przegrzewanie stercza) i dodatkowo podawanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a w przypadku dolegliwości mikcyjnych – antycholinergików i alfa – brokerów.

Aut. Michał Szymański, dr n. med., urolog

JWIP.PL. Dziękujemy Autorowi za udostępnienie tego artykułu.
Ukazał się w kwartalniku „ Zdrowie Pacjenta” nr 3 (50)2017 r. Celem tego periodyku - wydawanego od lipca 2007 r. - jest promowanie zdrowia i informowanie pacjentów o usługach świadczonych przez SPZZLO Warszawa – Żoliborz.
Rej.883/ MEDYCYNA – 63/2018.04.18 /JWIP.PL


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Przed Grobem Nieznanego Żołnierza, 2009 r.
Przed Grobem Nieznanego Żołnierza, 2009 r.
BOGDAN KASZUBA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE