Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9854180
osób.
Oni są z nami:
Ewa Bondar – mistrzyni (1990 r.) . Autor: Henryk Jasiak
Dziewczęta garną się coraz bardziej masowo do uprawiania kulturystyki z różnych względów. Głównie jednak dlatego, ze chcą mieć zgrabne figury i pozbyć się „nadwyżki” w niektórych częściach ciała, nadwagi.

Tak było również w przypadku Ewy Bonder, dzisiaj najlepszej polskiej kulturystki. Ważąc 59 kg. Miała wrażenie, że jest po prostu za gruba. Koleżanka, której mąż ćwiczył kulturystykę w TKKF „Zachęta” w Białymstoku, namówił ją do treningu. Zdecydowała się na ten krok, ćwiczyła bardzo intensywnie, głownie na nogi, talię i brzuch. Już po kilku miesiącach ważyła tylko ok. 50 kg. Te szybkie postępy w kształtowaniu figury, a także poczucie coraz lepszej sprawności fizycznej, pewności siebie skłoniły ją do dalszego uprawiania kulturystyki, już pod kątem startów w zawodach.

Przyczynił się zapewne do tego również Artur Sidoruk, jej kolega (przyszły mąż) z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, który już wówczas odnosił sukcesy w kategorii juniorów. Oboje postanowili spróbować sił w konkurencji par mieszanych, które w 1986 roku po raz pierwszy rozegrano w Polsce.
Białostocka para od 4 lat jest bezkonkurencyjna w kraju, 4 razy pod rząd zdobywała mistrzostwo Polski, wygrała również międzynarodowe zawody w Sofii.
Ewa nie rezygnuje również z sukcesów indywidualnych roku. W 1986, kiedy po raz pierwszy rozegrano mistrzostwa Polski kobiet, pewnie wygrała kategorię powyżej 52 kg. Sukces ten powtórzyła w następnych latach 1987 –1989.
Ewa w okresie blisko 5- letniego, regularnego treningu z obciążeniem nic nie straciła z dziewczęcego uroku, ma proporcjonalną i smukłą sylwetkę, ładnie, ale po kobiecemu zarysowane mięśnie. Przeczy, więc teoriom, że kulturystka prowadzi do wynaturzenia kobiecej sylwetki, nadaje jej wygląd „atlety” w spódnicy.
Nawet kulturystka uprawiana wyczynowo, a więc dość intensywnie, nie jest w stanie odebrać dziewczętom uroku kobiecości. Ćwiczenia z obciążeniem uprawiane rekreacyjnie, dla sylwetki są najlepszym antidotum na pozbycie się kompleksów na tle wyglądu.
Ewa Bondar dala przykład. Namawiamy dziewczęta, aby poszły jej śladem. Zdrowie, sprawność fizyczna i kształtny wygląd – murowane. /„WS”-1990 r./.
Autor: Henryk Jasiak
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Trening w domu, 2005 r.
Trening w domu, 2005 r.
SŁAWOMIR - THOMAS FILIPOWICZ
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE