Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7923903
osób.
Oni są z nami:
Ewa Bondar – mistrzyni (1990 r.) . Autor: Henryk Jasiak
Dziewczęta garną się coraz bardziej masowo do uprawiania kulturystyki z różnych względów. Głównie jednak dlatego, ze chcą mieć zgrabne figury i pozbyć się „nadwyżki” w niektórych częściach ciała, nadwagi.

Tak było również w przypadku Ewy Bonder, dzisiaj najlepszej polskiej kulturystki. Ważąc 59 kg. Miała wrażenie, że jest po prostu za gruba. Koleżanka, której mąż ćwiczył kulturystykę w TKKF „Zachęta” w Białymstoku, namówił ją do treningu. Zdecydowała się na ten krok, ćwiczyła bardzo intensywnie, głownie na nogi, talię i brzuch. Już po kilku miesiącach ważyła tylko ok. 50 kg. Te szybkie postępy w kształtowaniu figury, a także poczucie coraz lepszej sprawności fizycznej, pewności siebie skłoniły ją do dalszego uprawiania kulturystyki, już pod kątem startów w zawodach.

Przyczynił się zapewne do tego również Artur Sidoruk, jej kolega (przyszły mąż) z Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, który już wówczas odnosił sukcesy w kategorii juniorów. Oboje postanowili spróbować sił w konkurencji par mieszanych, które w 1986 roku po raz pierwszy rozegrano w Polsce.
Białostocka para od 4 lat jest bezkonkurencyjna w kraju, 4 razy pod rząd zdobywała mistrzostwo Polski, wygrała również międzynarodowe zawody w Sofii.
Ewa nie rezygnuje również z sukcesów indywidualnych roku. W 1986, kiedy po raz pierwszy rozegrano mistrzostwa Polski kobiet, pewnie wygrała kategorię powyżej 52 kg. Sukces ten powtórzyła w następnych latach 1987 –1989.
Ewa w okresie blisko 5- letniego, regularnego treningu z obciążeniem nic nie straciła z dziewczęcego uroku, ma proporcjonalną i smukłą sylwetkę, ładnie, ale po kobiecemu zarysowane mięśnie. Przeczy, więc teoriom, że kulturystka prowadzi do wynaturzenia kobiecej sylwetki, nadaje jej wygląd „atlety” w spódnicy.
Nawet kulturystka uprawiana wyczynowo, a więc dość intensywnie, nie jest w stanie odebrać dziewczętom uroku kobiecości. Ćwiczenia z obciążeniem uprawiane rekreacyjnie, dla sylwetki są najlepszym antidotum na pozbycie się kompleksów na tle wyglądu.
Ewa Bondar dala przykład. Namawiamy dziewczęta, aby poszły jej śladem. Zdrowie, sprawność fizyczna i kształtny wygląd – murowane. /„WS”-1990 r./.
Autor: Henryk Jasiak
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Uczestnicy  spotkania
Uczestnicy spotkania
JUBILEUSZ "BŁYSKAWICY"
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE