Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9141593
osób.
Oni są z nami:
Puchar Ziemi Śląskiej (1983 r.). Autor: Henryk Jasiak
Była to bodaj pierwsza w Polsce impreza kulturystyczna, na której kilku zawodników miało do wygrania wysoką stawkę. Tę stawkę stanowił wyjazd na mistrzostwa Europy amatorów IFBB do Malmoe (Szwecja), gdyż zawody w Katowicach potraktowano jako oficjalne eliminacje do tego ważnego startu. Stąd też i poziom Pucharu był wyjątkowo wysoki. Dodatkowym wabikiem, głównie dla publiczności, był start czołowych kulturystów CSRS, Węgier i NRD.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami Centralnej Komisji kulturystyki ZG TKKF czwórka najlepszych miała zostać wyłoniona w konkursie open, do którego dopuszczono pierwszych trzech kulturystów (wyłącznie Polaków) z każdej kategorii wagowej. Tak więc występy w kategoriach były tylko jakby przygrywką do zasadniczego konkursu, który w dodatku po raz pierwszy w Polsce sędziowano na miejsca, a nie na punkty za proporcje, umięśnienie i pozowanie.

Sędziowie mieli sporo kłopoty z wytypowaniem czwórki najlepszych, bo poziom był bardzo wyrównany. W efekcie w open zwyciężył Paweł Filborn z TKKF Błyskawica Warszawa – suma miejsc 13, przed Januszem Wochem (TKKF Tridon Lubin) –14, Pawłem Przedlackim (TKKF Herkules Warszawa) –15, Waldemarem Nolem (TKKF Tytan Ostrołęka) –30. Marianem Wysockim i Henrykiem Ososińskim (TKKF Wypoczynek Świętochłowice i Olimp Katowice) obaj po 45 miejsc, ale więcej lepszych miejsc otrzymał Wysocki. Ponieważ z tej szóstki aż 3 zawodników startowało w kategorii powyżej 90 kg, a startować w ME może tylko 2 z każdego państwa, Na wyjazd do Malmoe zakwalifikowali się: Filleborn, Woch, Przedlacki i Wysocki.

W poszczególnych kategoriach zwyciężyli:
do 70 kg – Marian Wysocki, do 80 kg Josef Filip (CSRS),
do 90 kg – Paweł Fileborn, powyżej 90 kg – Janusz Woch.

Organizator katowickiej imprezy, Ognisko „Olimp” dobrze rozreklamowało występy najlepszych kulturystów Polski, bowiem mała sala słynnego „Spodka” przez dwa dni nabita była publicznością mimo dość wysokich cen biletów.
Autor: Henryk Jasiak

**

Debiut naszych reprezentantów na mistrzostwach Europy nie był w pełni udany. W poszczególnych kategoriach:
 do 70 kg - Marian Wysocki X miejsce,
 do 9o - Paweł Filleborn – XII m.,
 Powyżej 90 kg: Paweł Przedlacki XI m., Waldemar Nol XIV m.
Kierownikiem ekipy był Henryk Jasiak.
(J.W.)


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Obraz
Obraz
GALERIA PRAC WOJTKA SIUDMAKA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE