Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
10136365
osób.
Oni są z nami:
Każda metoda dobra, ale... Autor: T.
Każda metoda treningowa może być skuteczna, lecz nie dla wszystkich.
Skuteczność wiąże się z właściwym wyborem, to jest odpowiednio do wieku, stopnia zaawansowania fizycznego, okresu treningu, celu, jaki się chcę osiągnąć itp. To zależność elementarna, którą jednak nie wszyscy znają lub przestrzegają.

Wielu ćwiczących często zadaje pytanie, dlaczego nie robię postępów mimo intensywnego treningu i co mam brać? To przejaw analfabetyzmu lub wynik porad instruktorów z przypadku.
Przyczyny niepowodzeń są proste lub wielce złożone np. wynikające z powiązań np. nieodpowiedniego treningu /metody/, predyspozycji, ogólnych warunków bytowych itp.

Na początek zastanówmy się nad rolą jaką w treningu odgrywa układ krążenia, transportujący krew w naszym organizmie.
Wiadomo / dla tych co mają doświadczenie w sporcie wyczynowym/ ze dobrze rozwinięty i sprawnie funkcjonujący układ krążenia i połączenia mięśniowo –stawowe stanowią główną podstawę sukcesu nie tylko w kulturystyce.

Słabo rozwinięty układ krążenia, to jednocześnie obciążenia do maksimum swoich możliwości w trakcie intensywnego treningu. Mięśnie i ścięgna są napięte w największej skali możliwości danego osobnika i tym samym podatne na występowanie mikrourazów i kontuzji. Przedłużanie tego stanu, to brak postępów i pewne kontuzje.

Aby uniknąć takiej sytuacji trzeba przygotować organizm do znacznego wysiłku i nadmiernych obciążeń. Sposobów jest wiele, np. prosty, bo elementarny:
Przy wykonywaniu wielu powtórzeń w serii rozwijamy dodatkowo małe naczynia krwionośne (kapilary). Większa ilość naczyń krwionośnych w mięśniach pozwala na zwiększenie wymiany energii i produktów /tzw. odpadowych/ przez układ krążenia m.in. pozwala skracać czas odnowy organizmu po intensywnym treningu. Dla osobników o słabiutkich układach krążenia „eksperci metodyki” zalecają prawie ciągłą regeneracje. Ćwicz i wypoczywaj!

Proszę zwrócić uwagę,że kulturysta o wydajnym układzie sercowo – naczyniowym, wzmocnionym przez wcześniej uprawiane sporty o charakterze wytrzymałościowym ma większą szańce sprostać ciężkiemu treningowi, zaś ten który tylko ćwiczy aby mieć większe mięśnie, w dłuższym przedziale czasowym uzyskuje mniejsze rezultaty lub rezygnuje z powody niepowodzeń treningowych.
Do sportów znakomicie kształtujących układ krążenia, wydolność, czyli kondycje fizyczną zaliczam : bieganie w terenie, jazdę na rowerze, gry zespołowe itp.

Dbajmy o serce i nasze stawy, zwiekszajmy sprawność naszej głównej i najważniejszej maszynerii, bowiem lepiej być zdrowym i bardziej wydajnym. /2006 r./. Autor: T.
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Gracja,2008 r.
Gracja,2008 r.
BOGDAN KASZUBA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE