Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10454911
osób.
Oni s± z nami:
Jak chroniæ serce...

Serce, jak ka¿dy narz±d ludzkiego cia³a, jest zaopatrywane w tlen i substancje od¿ywcze przez krew p³yn±c± w naczyniach krwiono¶nych. Te „sercowe” têtnice nazywamy wieñcowymi. S± bardzo cienkie, w najszerszym miejscu maja ¶rednicê 4-7 mm. ka¿da wiêc, nawet niewielkie zwê¿enie, najczê¶ciej spowodowane mia¿d¿yc±, sprawia, ¿e do serca dop³ywa mniej krwi ni¿ one potrzebuje. Wywo³uje to uczucie dyskomfortu, a nawet ból w klatce piersiowej – najczêstszy objaw choroby wieñcowej, zwanej równie¿ dusznic± bolesn±, d³awic± lub astm± sercow±. Jest bardzo charakterystyczny, czêsto promieniuje w kierunku lewej rêki lub szyi, towarzyszy wysi³kowi i stresowi, a po odpoczynku ustêpuje.

Ryzyko choroby wieñcowej znacznie zwiêksza tzw. nadci¶nienie, czyli wystêpowanie podwy¿szonych warto¶ci ci¶nienia têtniczego krwi – ponad 140/90 nmHg. Typowym objawem nadci¶nienia jest ból g³owy, g³ownie okolicy potylicznej, do innych nalez± zawroty, szum w uszach, krwawienie z nosa. Jednak w pocz±tkowym okresie choroba ta nie powoduje, niestety ¿adnych dolegliwo¶ci, a powinna byæ leczona ju¿ jako bezobjawowa. W przeciwnym razie mog± wyst±piæ powa¿ne powik³ania: nie tylko zwiêksza siê ryzyko zawa³u serca, ale równie¿ wylewu, cukrzycy i wielu innych. Trzeba wiêc prosiæ wiec swojego lekarza o pomiar ci¶nienia przy ka¿dej wizycie, natomiast do jednorazowego wyniku podchodziæ z dystansem: nie jest miarodajny, gdy¿ zale¿y od pory dnia, aktywno¶ci fizycznej, stanu emocjonalnego.

Znaczny wp³yw na rozwój choroby wieñcowej maj± te¿ cukrzyca, podwy¿szony poziom cholesterolu we krwi, oty³o¶æ, niew³a¶ciwe od¿ywianie, palenie papierosów. Niewiele z nas zdaje sobie sprawê, jak bardzo tryb ¿ycia wi±¿e siê z rozwojem nadci¶nienia têtniczego i choroby wieñcowej. Czy mo¿na zatem ich unikn±æ? Odpowied¼ jest jedna: trzeba próbowaæ!

Nale¿y przestrzegaæ diety bez t³uszczów zwierzêcych (cholesterol), u¿ywaæ ro¶linnych „smarowide³”, je¶æ wiêcej pokarmów zawieraj±cych b³onnik: kaszy, otrêbów, ry¿u, p³atków owsianych, owoców, warzyw, po¶ród których najwiêkszym wrogiem cholesterolu jest czosnek. Natomiast nale¿y unikaæ nadmiaru soli kuchennej, maksymalnie mo¿na spo¿ywaæ do 6 gramów dziennie.

Chroniæ serce. Nie wolno paliæ! Trzeba te¿ zrzuciæ zbêdne kilogramy i regularnie uprawiaæ sport. Najlepiej æwiczyæ 3 razy w tygodniu po 30 – 60 minut, nie zapominaj±c równie¿ o spacerze, bieganiu, je¼dzie na rowerze. Nie powinno siê nadu¿ywaæ alkoholu, którego zbyt du¿a ilo¶ci obci±¿aj± serce, nie musimy jednak rezygnowaæ z niego ca³kowicie. Kobieta mo¿e sobie pozwoliæ na ma³± lampkê wina lub kieliszeczek, (ale tylko jeden) czego¶ mocniejszego dziennie, mê¿czyzna na porcjê 1,5 – 2 razy wiêksz±. No i na koniec – bardzo wa¿na jest umiejêtno¶æ panowania nad stresem, warto, wiêc nauczyæ siê technik relaksacyjnych
Stosowanie powy¿szych zaleceñ pomo¿e utrzymaæ organizm w znakomitej formie i, co za tym idzie, nie dopu¶ciæ do rozwiniêcia siê wielu chorób. Nie tylko nadci¶nienia i choroby wieñcowej.
Autor: Agnieszka Turczynowicz – Rot , lekarz medycyny
(Kobieta – Fakt” nr 34, wrzesieñ 2006 r.) .
Rej.577/Medycyna -46/JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.07.04, godz. 08:45

Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Mecz juniorów, 1973 r.
Mecz juniorów, 1973 r.
w toku modyfikacji. TKKF "B£YSKAWICA" DO PO£OWY LAT 70.
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE