Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7512482
osób.
Oni są z nami:
Sterydy i agresja.
Odkryto w jaki sposób sterydy anaboliczne sprzyjają agresji
Hormony z grupy steroidów anabolicznych, które sprzyjają rozrostowi mięśni, zwiększają agresywność chłopców przez wpływ na poziom serotoniny w mózgu - donosi pismo "Pharmacology, Biochemistry and Behavior".
W wielu krajach jeden na dziesięciu dorastających chłopców przyznaje się do zażywania steroidów anabolicznych, hormonów które mają zwiększyć masę mięśniową i tężyznę fizyczną.
Długotrwałe zażywanie hormonów w okresie dojrzewania sprzyja nie tylko zmianom zachowania, jak nasilone przejawy agresji, ale też uszkodzeniu wątroby, zaburzeniu wzrostu i rozwoju oraz zaburzeniom seksualnym.
Zespół pod kierunkiem prof. Richarda Melloni z Northeastern University prowadził badania nad wpływem długotrwałego zażywania anabolików na układ nerwowy i zmiany zachowania u dorastających samców chomika syryjskego.
Samce jednej z linii hodowlanych tego gatunku są doskonałym modelem do takich badań, gdyż w okresie dojrzewania przejawiają naturalną agresję związaną z terytorializmem, a mechanizm jej powstawania ma podobne neurologiczne podłoże jak u chłopców w okresie dojrzewania.
W pierwszym doświadczeniu badacze przez miesiąc podawali młodym samcom wysokie dawki anabolików. Odpowiada to pięcioletniemu okresowi zażywania tych hormonów przez dorastającego chłopca.
Jak w wielu wcześniejszych eksperymentach, zwierzęta, którym podawano hormony miały dużo wyższy poziom agresji niż samce z grupy kontrolnej.
W drugiej serii doświadczeń, grupie samców, która otrzymywała anaboliki, badacze podawali P... - lek antydepresyjny, oparty na fluoksetynie. Jego działanie, w dużym uproszczeniu, polega na zwiększaniu poziomu serotoniny, związku który pośredniczy w komunikacji między neuronami w obszarach mózgu odpowiedzialnych m.in. za emocje, np. agresji.
Okazało się, że P... znacznie łagodził agresywne zachowania u zwierząt.
Aby sprawdzić wpływ anabolików na rozwijający się układ nerwowy dorastających samców przeprowadzono badania mikroskopowe na fragmentach pobranych z mózgów.
Zaobserwowano, że te samce, którym podawano hormony miały znacznie obniżony poziom serotoniny w obszarach odpowiedzialnych za powstawanie zachowań agresywnych.
Jak komentują badacze, długotrwałe zażywanie anabolików w okresie dojrzewania sprzyja prawdopodobnie obniżeniu poziomu serotoniny w podwzgórzu, obszarze mózgu związanym z agresją. Przypuszczają też, że dzięki temu tendencje do przejawiania zachowań agresywnych mogą trwać jeszcze długo po odstawieniu hormonów, gdy masa mięśniowa już spada.
"W okresie dojrzewania obszary mózgu, w których produkowana jest serotonina stale się kształtują, a zażywanie anabolików w tym krytycznym okresie może mieć długotrwałe skutki neurologiczne" - komentuje prof. Melloni.
Obecnie badacze chcą sprawdzić czy anaboliki powodują trwałe zmiany poziomu serotoniny w rozwijającym się mózgu, tak że ich skutki można obserwować w okresie dojrzałości, czy też są one odwracalne.
Autor: Informacja agencyjna Warszawa (PAP) .
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Słupsk 2011
Słupsk 2011
BOGDAN KASZUBA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Jeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE