Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9292543
osób.
Oni są z nami:
Sterydy i agresja.
Odkryto w jaki sposób sterydy anaboliczne sprzyjają agresji
Hormony z grupy steroidów anabolicznych, które sprzyjają rozrostowi mięśni, zwiększają agresywność chłopców przez wpływ na poziom serotoniny w mózgu - donosi pismo "Pharmacology, Biochemistry and Behavior".
W wielu krajach jeden na dziesięciu dorastających chłopców przyznaje się do zażywania steroidów anabolicznych, hormonów które mają zwiększyć masę mięśniową i tężyznę fizyczną.
Długotrwałe zażywanie hormonów w okresie dojrzewania sprzyja nie tylko zmianom zachowania, jak nasilone przejawy agresji, ale też uszkodzeniu wątroby, zaburzeniu wzrostu i rozwoju oraz zaburzeniom seksualnym.
Zespół pod kierunkiem prof. Richarda Melloni z Northeastern University prowadził badania nad wpływem długotrwałego zażywania anabolików na układ nerwowy i zmiany zachowania u dorastających samców chomika syryjskego.
Samce jednej z linii hodowlanych tego gatunku są doskonałym modelem do takich badań, gdyż w okresie dojrzewania przejawiają naturalną agresję związaną z terytorializmem, a mechanizm jej powstawania ma podobne neurologiczne podłoże jak u chłopców w okresie dojrzewania.
W pierwszym doświadczeniu badacze przez miesiąc podawali młodym samcom wysokie dawki anabolików. Odpowiada to pięcioletniemu okresowi zażywania tych hormonów przez dorastającego chłopca.
Jak w wielu wcześniejszych eksperymentach, zwierzęta, którym podawano hormony miały dużo wyższy poziom agresji niż samce z grupy kontrolnej.
W drugiej serii doświadczeń, grupie samców, która otrzymywała anaboliki, badacze podawali P... - lek antydepresyjny, oparty na fluoksetynie. Jego działanie, w dużym uproszczeniu, polega na zwiększaniu poziomu serotoniny, związku który pośredniczy w komunikacji między neuronami w obszarach mózgu odpowiedzialnych m.in. za emocje, np. agresji.
Okazało się, że P... znacznie łagodził agresywne zachowania u zwierząt.
Aby sprawdzić wpływ anabolików na rozwijający się układ nerwowy dorastających samców przeprowadzono badania mikroskopowe na fragmentach pobranych z mózgów.
Zaobserwowano, że te samce, którym podawano hormony miały znacznie obniżony poziom serotoniny w obszarach odpowiedzialnych za powstawanie zachowań agresywnych.
Jak komentują badacze, długotrwałe zażywanie anabolików w okresie dojrzewania sprzyja prawdopodobnie obniżeniu poziomu serotoniny w podwzgórzu, obszarze mózgu związanym z agresją. Przypuszczają też, że dzięki temu tendencje do przejawiania zachowań agresywnych mogą trwać jeszcze długo po odstawieniu hormonów, gdy masa mięśniowa już spada.
"W okresie dojrzewania obszary mózgu, w których produkowana jest serotonina stale się kształtują, a zażywanie anabolików w tym krytycznym okresie może mieć długotrwałe skutki neurologiczne" - komentuje prof. Melloni.
Obecnie badacze chcą sprawdzić czy anaboliki powodują trwałe zmiany poziomu serotoniny w rozwijającym się mózgu, tak że ich skutki można obserwować w okresie dojrzałości, czy też są one odwracalne.
Autor: Informacja agencyjna Warszawa (PAP) .
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Julia Uszakowa, 2011
Julia Uszakowa, 2011
J. KOŁTUN Z DZIEWCZĘTAMI, ROSJA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE