Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10044151
osób.
Oni s± z nami:
Ratuj siê, kto mo¿e
Ratuj siê (cz. VI)

Wiadomo, ¿e jakiekolwiek wywody na temat ubocznego dzia³ania sterydów nie trafia do przekonania ludziom, którzy za wszelk± cenê chc± jak najszybciej osi±gn±æ wymarzony wynik. Do nich, wiêc kierujê „pierwsz± pomoc” pod postaci± wskazówek, co nale¿y robiæ, aby mimo wszystko unikn±æ komplikacji i nie tylko. Podstawowym obowi±zkiem s± okresowe badania laboratoryjne. Oto obszary, które powinny pozostawaæ pod permanentn± kontrol±.

I. Serce
Ci¶nienie krwi mierzymy, co miesi±c, poniewa¿ sterydy powoduj± zatrzymanie wody w organizmie i z zwi±zku z tym mog± doprowadziæ nawet do wewnêtrznych obrzêków. Je¶li oka¿e siê, ¿e ci¶nienie rozkurczowe pozostaje w granicach setki, a skurczowe przekracza 150, to oznacza, ¿e jest niedobrze. Norma kliniczna wynosi 125/80.

Cholesterol badamy co trzy miesi±ce poniewa¿ sterydy mog± podnosiæ jego poziom i wp³ywaæ niekorzystnie na jego proporcje. Je¿eli wynik przekracza 260, HDL jest niski (np. oko³o 10 mg/100ml, a powinno byæ sze¶æ razy tyle),za¶ LDL wysokie – miêæ powody do obaw. Norma dla cholesterolu:150 – 200.

W ¿adnym wypadku nie radzê przyjmowaæ hormonu wzrostu, mimo potê¿nej reklamy, jaka mu towarzyszy. Mo¿e on, bowiem spowodowaæ pogrubienie ¶cian miê¶nia sercowego, na skutek, czego zwiêksza siê zapotrzebowanie na tlen. Niedotlenienie za¶ zwiêksza chorobê wieñcow±!

II.W±troba
Aminotransfery (transminazy) badamy co dwa lub trzy miesi±ce, w zale¿no¶ci od poziomu dawkowania anabolików. Wzrost aktywno¶ci enzymów bêdzie ¶wiadczy³ o uszkodzeniu komórek. Spadek aktywno¶ci esterazy chlionowej jest symptomem uszkodzenia w±troby, a wzrost aktywno¶ci fostatazy zasadowej informuje o zagro¿eniu ¿ó³taczk± zastoinow±.

Poziom bilirubiny (jeden z g³ównych barwników ¿ó³ciowych) badamy we krwi i w moczu co trzy miesi±ce. Od poziomu bilirubiny zale¿y, bowiem, czy zachorujemy np. na ¿ó³taczkê.

III. Nerki
Sterydy mog± je uszkodziæ, a leczenie jest o wiele trudniejsze, ni¿ w przypadku w±troby. Co trzy miesi±ce nale¿y siê do gabinetu USG na kontrolê.

IV. Pêcherzyk ¿ó³ciowy
USG jak wy¿ej. Pêcherzyk reaguje na anaboliki tak, jak na ¼le skomponowan± dietê. Mo¿emy wiec oczekiwaæ tworzenia siê kamieni ¿ó³ciowych.

V. Prostata
To ju¿ obowi±zkowy sprawdzian dla czterdziestolatków, bo leczenie jest wyj±tkowo ¿mudne. Co pó³ roku kontrola w gabinecie USG. Je¿eli w nocy oddajemy mocz czê¶ciej ni¿ dwa razy, warto kontrolowaæ ten gruczo³ czê¶ciej.

VI. Zmiany osobowo¶ci
Je¿eli koledzy mówi± nam, ¿e stali¶my siê g³o¶ni, agresywni, dra¿liwi i niespokojni, zacznijmy sk³adaæ co pó³ roku wizytê psychologowi klinicznemu. Zawsze temu samemu, aby daæ sobie szanse najlepszych porównañ w stosunku do minionego okresu.

Wyniki badañ mog± byæ negatywne (czyli korzystne dla badanego) do pewnego czasu. Gdy jednak po kolejnych badaniach oka¿e siê, ¿e gdzie¶ nast±pi³y zaburzenia, nale¿y natychmiast przerwaæ „kuracjê” sterydow± i zaj±æ siê leczeniem chorego organu. Po wyleczeniu mamy jedno wyj¶cie odstawiæ sterydy, odczekaæ i pó¼niej podj±æ æwiczenia tworz±c tylko naturalne „nieprzemijaj±ce” miê¶nie.
Aautor: Dr M.G.
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Verona, 1974 r.
Verona, 1974 r.
WITOLD MAJCHRZAK ( 1917 - 2009)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE