Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9281325
osób.
Oni są z nami:
„Lew rosyjski” i dr W. Krajewski. Autor: Stanisław Zakrzewski
„Lew rosyjski” – George Hachenchmidt i dr Władysław Krajewski

George Hackenschmidt urodził się 2 sierpnia 1878 roku. Był synem farbiarza z Dorpatu. Jego dziadek osiedlił się tu pól wieku wcześniej jako przybysz z Westfalii. Mały Georg już w szkole z zainteresowaniem uprawiał ćwiczenia gimnastyczne i w gimnastyce zdobywał też pierwsze nagrody. W 16 roku życia wstąpił do klubu kolarskiego.

Mając 17 lat uległ w fabryce wypadkowi, który wpłynął na dalsze koleje jego życia. U lekarza los go zetknął z dr Władysławem
Krajewskim*), fanatykiem ćwiczeń atletycznych. Krajewski przybył właśnie z Petersburga, gdzie urządził sobie we własnej willi piękną siłownie, wyposażoną w najnowocześniejszy sprzęt. Baczne oko doświadczonego lekarza i sportowca dojrzało w młodym człowieku materiał na mistrza. Krajewski przyjrzawszy się szczupłej, ale zgrabnej sylwetce młodego terminatora, doradził mu uprawianie ćwiczeń siłowych i zaprosił do Petersburga. „Hack” z zapałem przyjął zaproszenie.

W „szkole ćwiczeń atletycznych” dr Krajewskiego Hackenschmidt był najpilniejszym uczniem. Duża rozmaitość ćwiczeń i dobre odżywianie w krótkim czasie rozwinęły organizm „Hacka”. Gdy w sierpniu 1898 roku odbyły się w Wiedniu pierwsze międzynarodowe zawody atletów w podnoszeniu ciężarów i zapasach, Krajewski udał się tam z Hackenschmidtem. Ten – dzięki planowanemu półtorarocznemu treningowi – zmienił się nie do poznania! Najwybitniejszym ówczesnym „specom” zaimponował budową przypominającą grecki posągi i siłą. Dotąd sądzono, że herkulesową siłę może odznaczać się tylko człowiek o wielkiej masie ciała.. „Hack” był jaskrawym tego zaprzeczeniem. Przy wzroście 174,5 cm ważył 89 kg.

W podnoszeniu ciężarow „Hack” zajął w Wiedniu trzecie miejsce.
(Red: W wyciskaniu jednorącz z odchylaniem tyłowa uzyskał 10 kg, a w klasycznym 141 kg wycisnął dwukrotnie w górę. W konkursie zapaśniczym zwyciężył).

Na zakończenie zawodów dr Krajewski osobiście demonstrował 50 ćwiczeń swojej szkoły. Ze szczerym podziwem patrzono na człowieka, który w 57 roku życia mógł się pochlubić takim umięśnieniem i taką sprawnością...


*) Dr Władysław Krajewski - był założycielem słynnego „ Koła Miłośników Atletyki”. On również – jako pierwszy – opracował podstawowe zagadnienia teoretyczne podnoszenia ciężarów, był pierwszym trenerem w tej dziedzinie sportu i pierwszy zorganizował opiekę lekarską nad ćwiczącymi atletami. Z „Koła Krajewskiego” – jak popularnie nazywano petersburski klub – wywodziło się wielu najwybitniejszych zapaśników i atletów. Dzięki wspaniałym wynikom, jakie uzyskiwała „kuźnia sportowa dr Krajewskiego”, szybko znalazł wielu naśladowców. Jeszcze w 1885 roku powstał klub atletyczny w Moskwie, a niebawem filie „Koła Krajewskiego” zaczęły działać w kilku większych miastach ówczesnej Rosji, a także w Warszawie.
(Fragment z książki Stanisława Zakrzewskiego pt. „Z silnych – najsilniejsi”, Warszawa 1973, str. 19-20).
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Pamiątka z młodości, 1989 r.
Pamiątka z młodości, 1989 r.
GOŚCIE
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE