Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
10191112
osób.
Oni są z nami:
„Lew rosyjski” i dr W. Krajewski. Autor: Stanisław Zakrzewski
„Lew rosyjski” – George Hachenchmidt i dr Władysław Krajewski

George Hackenschmidt urodził się 2 sierpnia 1878 roku. Był synem farbiarza z Dorpatu. Jego dziadek osiedlił się tu pól wieku wcześniej jako przybysz z Westfalii. Mały Georg już w szkole z zainteresowaniem uprawiał ćwiczenia gimnastyczne i w gimnastyce zdobywał też pierwsze nagrody. W 16 roku życia wstąpił do klubu kolarskiego.

Mając 17 lat uległ w fabryce wypadkowi, który wpłynął na dalsze koleje jego życia. U lekarza los go zetknął z dr Władysławem
Krajewskim*), fanatykiem ćwiczeń atletycznych. Krajewski przybył właśnie z Petersburga, gdzie urządził sobie we własnej willi piękną siłownie, wyposażoną w najnowocześniejszy sprzęt. Baczne oko doświadczonego lekarza i sportowca dojrzało w młodym człowieku materiał na mistrza. Krajewski przyjrzawszy się szczupłej, ale zgrabnej sylwetce młodego terminatora, doradził mu uprawianie ćwiczeń siłowych i zaprosił do Petersburga. „Hack” z zapałem przyjął zaproszenie.

W „szkole ćwiczeń atletycznych” dr Krajewskiego Hackenschmidt był najpilniejszym uczniem. Duża rozmaitość ćwiczeń i dobre odżywianie w krótkim czasie rozwinęły organizm „Hacka”. Gdy w sierpniu 1898 roku odbyły się w Wiedniu pierwsze międzynarodowe zawody atletów w podnoszeniu ciężarów i zapasach, Krajewski udał się tam z Hackenschmidtem. Ten – dzięki planowanemu półtorarocznemu treningowi – zmienił się nie do poznania! Najwybitniejszym ówczesnym „specom” zaimponował budową przypominającą grecki posągi i siłą. Dotąd sądzono, że herkulesową siłę może odznaczać się tylko człowiek o wielkiej masie ciała.. „Hack” był jaskrawym tego zaprzeczeniem. Przy wzroście 174,5 cm ważył 89 kg.

W podnoszeniu ciężarow „Hack” zajął w Wiedniu trzecie miejsce.
(Red: W wyciskaniu jednorącz z odchylaniem tyłowa uzyskał 10 kg, a w klasycznym 141 kg wycisnął dwukrotnie w górę. W konkursie zapaśniczym zwyciężył).

Na zakończenie zawodów dr Krajewski osobiście demonstrował 50 ćwiczeń swojej szkoły. Ze szczerym podziwem patrzono na człowieka, który w 57 roku życia mógł się pochlubić takim umięśnieniem i taką sprawnością...


*) Dr Władysław Krajewski - był założycielem słynnego „ Koła Miłośników Atletyki”. On również – jako pierwszy – opracował podstawowe zagadnienia teoretyczne podnoszenia ciężarów, był pierwszym trenerem w tej dziedzinie sportu i pierwszy zorganizował opiekę lekarską nad ćwiczącymi atletami. Z „Koła Krajewskiego” – jak popularnie nazywano petersburski klub – wywodziło się wielu najwybitniejszych zapaśników i atletów. Dzięki wspaniałym wynikom, jakie uzyskiwała „kuźnia sportowa dr Krajewskiego”, szybko znalazł wielu naśladowców. Jeszcze w 1885 roku powstał klub atletyczny w Moskwie, a niebawem filie „Koła Krajewskiego” zaczęły działać w kilku większych miastach ówczesnej Rosji, a także w Warszawie.
(Fragment z książki Stanisława Zakrzewskiego pt. „Z silnych – najsilniejsi”, Warszawa 1973, str. 19-20).
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Tadeusz Wieczorek
Tadeusz Wieczorek
SYLWETKI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE