Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9155580
osób.
Oni są z nami:
Najsilniejsi w Towarzystwie (1957-1982). Autor: Henryk Jasiak
Autor:Henryk Jasiak
Kulturystyczne meandry 25 - lecia (1957-1982)


O kulturystyce zaczęto mówić serio w Polsce w roku 1957 po artykule na ten temat zamieszczonym na łamach ówczesnego miesięcznika „Sport dla Wszystkich” przez redaktora Stanisława Zakrzewskiego. W tym samym roku powołane zostało do życia Towarzystwo krzewienia Kultury Fizycznej. Można więc stwierdzić, że TKKF i kulturystyka to równolatki wspólnie obchodzące w tym roku jubileusz 25 – lecia działalności. Zarówno nowa organizacja, jak i nowy system ćwiczeń siłowych nie od razu znalazły się na wspólnej drodze rozwoju.

Kolejne publikacje kulturystyczne na łamach „"SdW"” wywołały olbrzymie zainteresowanie wśród młodzieży. Akcja popularyzacyjna tej formy ćwiczeń rozwijała się lawinowo. Podobnie jak w innych krajach, kulturystyka w Polsce trafiła w zainteresowania młodzieży, pobudziła jej wyobraźnię i zapewniła jakąś lukę programową w naszej masowej kulturze fizycznej.

Dzięki zaangażowaniu i wysiłkom redaktora Stanisława Zakrzewskiego zaczęto organizować pierwsze konkursy kulturystyczne, powstało tez pojęcie „polskiej szkoły kulturystyki”, która zakładała nie tylko rozwój mięśni i kształtowanie sylwetki, ale ogólnej sprawności fizycznej i przygotowanie do uprawiania innych dyscyplin sportu. W roku 1959 odbyły się w Warszawie mistrzostwa Świata w podnoszeniu ciężarów, na zakończenie których rozegrany został konkurs najlepszych kulturystów.

Był to moment zwrotny dla dalszego rozwoju organizacyjnego kulturystyki. W tym samym roku powstały pierwsze zespoły ćwiczebne w warszawskim ognisku TKKF „Syrenka” i we wrocławskim „Sępie” oraz powołana została przy Polskim Związku Podnoszenia Ciężarów i Kulturystyki – Komisja Kulturystyki.

W następnych miesiącach i latach powstały przy ogniskach TKKF na terenie całego kraju dziesiątki i setki zespołów kulturystycznych, a tysiące młodych ludzi ćwiczyło swe bicepsy systemem „chałupniczym”, we własnych domach, w grupach koleżeńskich.

Formalny „ślub” kulturystyki z TKKF nastąpił dopiero w roku 1965, kiedy to Główny Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki powierzył oficjalnie opiekę i patronat nad rozwojem tego Towarzystwa, które skupiało wówczas w ogniskach blisko 350 zespołów ćwiczebnych. Od tej pory działa również przy Zarządzie Głównym TKKF Komisja Kulturystyki bądź Centralna Komisja Kulturystyki, która czuwa nad organizacyjnym i programowym rozwojem tej dyscypliny,

Przez lata, jakie nas dzielą od tamtego czasu, kulturystyka w TKKF przeżywała lepsze i gorsze okresy. Faktem jest jednak, ze to właśnie w Towarzystwie wyszkolono – w ciągu tych lat – wielu instruktorów prowadzących obecnie zajęcia z zespołami kulturystycznymi, ujednolicono system imprez i szkolenia, wydano kilka pozycji instruktażowo – metodycznych. Działalność Komisji Kulturystyki, od której inicjatywy i zaangażowania zawsze wiele zależało, nie zawsze była taka, jakiej by sobie życzyło środowisko kulturystyczne.

Były lata chude, były i tłuste. Dzisiaj kulturystyka w TKKF to już nie efemeryda, moda jednego czy dwóch sezonów. Efemeryda, moda jednego czy dwóch sezonów. Wywalczyła ona sobie trwałe miejsce w programie TKKF i zdobyła dalsze rzesze ćwiczących i sympatyków. Obecnie w ogniskach na terenie kraju działa ponad 500 stałych grup ćwiczebnych)zespołów), setki instruktorów, sędziów i społecznych działaczy. Mogłoby ich być znacznie więcej. Na przeszkodzie temu stoi przed wszystkim brak pomieszczeń do ćwiczeń i sprzętu. Spośród tysięcy ćwiczących dla zdrowia, sylwetki i dobrego samopoczucia wpływają również ci najbardziej ambitni, predysponowani fizycznie i psychicznie do uprawiania kulturystyki na po poziomie wyczynowym. Oni też, startując na zawodach i pokazach, najbardziej skutecznie przyciągają na sale treningowe nowych adeptów. Stąd rodzą się również ambicje wyczynowe kulturystyki, które zresztą wynikają z przynależności TKKF do Międzynarodowej Federacji Kulturystyki IFBB. Ambicje te do tej pory nie zawsze znajdowały zrozumienie w kierownictwie wśród czołowego aktywu Towarzystwa. Środowisko kulturystyczne coraz liczniejsze prężniejsze, liczy jednak, ze sprawa większego usportowienia TKKF, miejsca w nim kulturystyki zostanie pozytywnie rozstrzygnięta, zarówno dla dobra dalszego rozwoju kulturystyki, jak i masowej kultury fizycznej oraz samego Towarzystwa.

Swoje dotychczasowe osiągnięcia i popularność zawdzięcza kulturystyka przede wszystkim garstce zaangażowanych społecznie działaczy, fanatyków tego ruchu. W okresie ostatnich 25 lat prze Komisje Kulturystyki – najpierw przy PZPCiK, a później przy ZG TKKF- prewineło się ich wielu. Wiodącą postacią był niewątpliwie nieżyjący już redaktor Stanisław Zakrzewski nazywany „ojcem polskiej kulturystyki”.

Aktualny rozwój organizacyjny programowy kulturystyki związany jest szczególnie z działalnością Centralnej Komisji Kulturystyki w kadencji z lat 1977- 1981. N czele jej stał Jan Włodarek, niegdyś świetny kulturysta, mistrz Polski, który włożył wiele energii i sił, aby ruch stał się prężny organizacyjnie i zwarty. Tacy dzialacze Komisji, jak Leopold Dzitkowski (Piotrków Trybunalski), Witold Majchrzak (Bydgoszcz), Stefan Polis (Częstochowa), Józef Stelmasiak (Łódź)- że wymienimy tylko tych najdłużej działających – przyczynili się walnie do rozwoju kulturystyki zarówno w Towarzystwie, jak i w systemie polskiej kultury fizycznej.

Jubileusz 25 –lecia, wspólnych dla powstania TKKF i zaczątków kulturystyki w Polsce, jest znakomitą okazją nie tylko do sumowania osiągnięć, ale przed wszystkim dalszego umocnienia i ściślejszego powiązania interesów patronującej organizacji, jak i działającej w jej ramach dyscypliny. Środowisko kulturystyczne wierzy, że tak się stanie. Autor: Henryk Jasiak/Rekreacja Fizyczna, lipiec 1982 r./.


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Sztanga w ruch, 2010 r.
Sztanga w ruch, 2010 r.
STANISŁAW PTASZYŃSKI (1942 - 2019)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE