Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9849473
osób.
Oni są z nami:
SOPOT -1968. Historia mistrzostw Polski w kulturystyce. Aut: Jan Włodarek


27-28 lipca 1968 rok.
Wszystko odbyło się zwyczajowo - jak w latach ubiegłych – wzrosło tylko znaczenie imprezy oraz temperatura na widowni. Trybuny Sopockiego klubu Sportowego były wypełnione po brzegi, no i ten radosny, pełen spontaniczności, a zarazem powagi nastrój dużej imprezy. Wszystko to wbrew obawom organizatorów, u podłoża, których legł koronny argument, że zawody odbywały się niemal w przeddzień międzynarodowego festiwalu Piosenki i wyjątkowo prestiżowego turnieju tenisowego.
Pełny sukces! Profesjonalna scenografia przygotowana przez aktora, reżysera i kulturystę z Warszawy – Macieja Karasia, 46 najlepiej zbudowanych zawodników wyłonionych spośród 128 uczestników III Ogólnopolskiego Zlotu Kulturystycznego w Warszawie i ta gorąca spontanicznie reagująca publiczność! To był niepowtarzalny sportowy klimat widowiska. Nic dodać, nic ująć. Festiwal piękna, rewia mięśni, siły i zmieniające się w światłach jupiterów zastępy „gladiatorów”. Chciałoby się rzec – to były czasy.


Seniorzy, rywalizowali w następujących konkurencjach: wyciskania sztangi leżąc, przysiadzie ze sztangą, ocenia postawy i pozowaniu. Juniorzy zaś w: wyciskaniu sztangi leżąc, ocena postawy i pozowania i trójskok z miejsca (odbicie obunóż).
Każdy z zawodników (bez względu na kategorię) mógł dodatkowo wystąpić z własnym układem gimnastycznym, za który otrzymywał do 5 punktów.

Seniorzy
W kategorii seniorów, powyżej 173 cm wzrostu, walka o pierwszeństwo, rozegrała się tradycyjnie między Antonim Kołeckim (Łódź) i Janem Włodarkiem (Warszawa). Łodzianin do zawodów był przygotowany bardo dobrze. Za postawę i pozowanie otrzymał po 20 punktów – noty maksymalne. Leżąc wycisnął 145 kg, przysiadł z ciężarem 180 kg. Zaprezentował też układ gimnastyczny. Wygrał, rewanżując się warszawiakowi za porażkę poniesioną z nim we wspomnianym wyżej III Ogólnopolskim Zlocie Kulturystów.
Jan Włodarek w wyciskaniu i przysiadzie uzyskał wynik, odpowiednio 172,5 kg i 190 kg. Trzecie miejsce zajął wrocławianin Bronisław Wagner. Do niespodzianek trzeba zaliczyć niezakwalifikowanie się do finału Leopolda Dzitkowskiego (Piotrków Trybunalski) i dopiero V miejsce znanego kulturysty Ryszarda Michalskiego (Warszawa).

Mimo zapowiedzi na starcie w kat. seniorów nie zjawili się trzykrotni zwycięzcy sopockich zawodów: Przemysław Kwiatkowski i Mieczysław Krydziński. Wielka szkoda, głownie Mieczysława Krydzińskiego, gdyż uzyskiwane przez niego wyniki i znakomita wręcz sylwetka (wzrost – 180 cm, waga 90 kg, obwód: biceps - 47,5 cm, kl. piersiowa - 128 cm, talia - 77 cm) dawały mu duże szanse na zajęcie pierwszego miejsca. Mieczysław zakończył, więc karierę kulturystyczną w zwycięstwem w 1967 roku.

W kategorii niższej seniorów - najbardziej wyrównanej - po pasjonującej walce wygrał Stefan Polis (Częstochowa), instruktor i dobry gimnastyk, wyprzedzając Andrzeja Laskowskiego (Warszawa) i Wiesława Wnęka (Kraków). W bojach siłowych najlepsze wyniki uzyskali dwaj zawodnicy ważący po 70 kg : Kazimierz Dogielski (Łódź) wycisnął leżąc 145 kg i przysiadł z ciężarem 185 kg oraz Wojciech Strzeżek (Warszawa), odpowiednio 147,5 i 185 kg. Po wyrównanej walce zajęli oni IV i V miejsce.

Juniorzy
W juniorach w kategorii wyższej juniorów pojawili się młodzi, znakomici i dotychczas nieznani zawodnicy. Bezkonkurencyjnym okazał się 17 – letni Sławomir Filipowicz z warszawskiej Błyskawicy. Imponował umięśnieniem, ładną sylwetką, siłą i sprawnością. Drugi był Andrzej Kulesza (student AWF Warszawa, trzykrotny zdobywca miejsca na podium w Mistrzostwach Polski w podnoszeniu ciężarów), wyprzedzając kolegę z uczelni Zbigniewa Trzaskomę. Udanie też debiutował 17- letni Paweł Przedlacki (leżąc wycisnął sztangę - 120 kg), i po udanym pozowaniu zajął V miejsce. Paweł, to późniejszy wielokrotny mistrz i reprezentant Polski.

Najlepszy wyniki uzyskali: 140 kg w wyciskaniu sztangi Sławomir Filipowicz i Zbigniew Trzaskoma, 9,20 m w trójskoku Andrzej Kulesza i Paweł Przedlacki. W przysiadzie - już poza konkursem - Zbigniew Trzaskoma 195 kg.
Dużą niespodzianką zakończyła się rywalizacja w kategorii niższych juniorów. Zbigniew Hanusiak (Wrocław), który przez ostatni rok solidnie pracował, zwyciężył bardziej od niego doświadczonych: w Henryka Szczepańskiego (Poznań) i Wiesława Czerskiego (Łódź).

Zawody zakończyły się pokazem w wykonaniu kulturystów zagranicznych. Gwiazdą elegancji był Fin Eino Akkila, który na życzenie zachwyconej publiczności powtarzał pozowanie kilkakrotnie.
Eino oprócz kulturystyki uprawiał akrobatykę, a zimą biegi narciarskie. Jeszcze do połowy lat osiemdziesiątych odnosił sukcesy m.in. na mistrzostwach Europy zdobywając kilkakrotnie medale.
Gwiazda ciężarów był Szwed Erling Vohlgren - w martwym ciągu (sztanga trzymana z tyłu) uniósł 280 kg.
Ładne pozowanie zaprezentowali dwaj 18 – letni Litwini Sajuz Krupnikas i Longinus Danielawiczus, a ich kolega Algierdas Samajałkas w wyciskaniu leżąc ustanowił rekord Litwy – wynikiem 160 kg. Wszyscy Litwini wyróżniali się dobrze rozwiniętymi mięśniami nóg.

„Sopot 68” to także pozakonkursowe popisy kulturystów na plaży. Cieszyły się one zainteresowaniem – nie mniejszym niż te na scenie zawody. Znakomicie zbudowani, opaleni, silni i sprawni zawodnicy wzbudzali powszechny podziw i zachwyt. Salta, fiflaki „ poziomki na barkach kolegów.
(prezentowane głównie przez Stefana Polisa, Antoniego Kołeckiego i Sławomira Filipowicza, czy też pozowanie uczestników do zdjęć, w tym Eino Akkili i Ahmeda Alisura z sułtanatu Oman, zapierały dech i zamieszanie nie tylko w damskich piersiach.

Popisy na kortach i plaży, to naturalna i niepowtarzalna rewia mięśni, siły a zwłaszcza sprawności, która w ówczesną kulturystykę była wprost wkalkulowana. A więc nie tylko mięśnie, które – niestety – aktualnie są niemal celem samym w sobie; a szkoda...

Na marginesie:
Rok 1968 to rekordowa liczby imprez kulturystycznych w kraju. Oprócz zawodów sopockich odbyły się też duże widowiskowe imprezy ogólnokrajowe: „Ogólnopolski Zlot Kulturystyczny” w Warszawie, „Puchar Ziem Zachodnich” we Wrocławiu oraz „Warszawa 68” w międzynarodowej obsadzie. W porównaniu do lat ubiegłych znacznie wzrosła również liczba zawodów lokalnych i wojewódzkich, które dobrze przyczyniły się do propagowania kulturystyki sportowej w naszym kraju.
Korzystne dla dalszego rozwoju kulturystyki w Polsce było także nawiązywanie międzynarodowych kontaktów z działaczami i zawodnikami z krajów socjalistycznych, a szczególnie z ZSRR, gdzie poziom sportowy i masowość kulturystyki była już na wysokim poziomie.
Optymistycznym dla przyszłości kulturystyki był również dynamiczny rozwój najsilniejszych ośrodków w: Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Piotrkowie Trybunalskim, Krakowie, Radomiu
Były to kolejne kroki do przodu polskiej kulturystyki, zarazem świadczące o słuszności kierunku rozwoju kulturystyki, wytyczonego przez Stanisława Zakrzewskiego.
Autor: Jan Włodarek Lipiec 2001 r.

Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Wrzesień 1996
Wrzesień 1996
DARIUSZ PACAK PODRÓŻE KSZTAŁCĄ
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE