Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
6821190
osób.
Oni są z nami:
Jean Dame o kulturystyce
Jean Dame z Francji, przewodniczący Komisji kulturystyki przy Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów (z końca lat 50. XX w.), o kulturystyce powiedział:

Od czasu, kiedy ludzie myślą i czują, pojawiają się idee, które ludzkość wprowadza w czyn, dlatego byłoby zuchwalstwem sądzić, że kultura fizyczna, to sprawa, która nie miała przed nami swoich poprzedników i ludzi całkowicie się jej poświęcających.
Przeciwnie, od czasów greckich aż po dzien. dzisiejszy trwa nieprzerwany rozwój kultury fizycznej.
Nie jest ona, zatem rzeczą nową, ale odnowioną, jest odrodzeniem fizycznym, nawrotem do kultu piękna i siły.
Siła i piękno nie są niczyim przywilejem. Te bezcenne dobra każdy może osiągnąć silna wolą i wytrzymałością. O wychowaniu fizycznym wszystko już zostało powiedziane. Ja chciałbym zając się głownie tymi dwoma pojęciami:
„Ćwiczyć i kształtować”. Ćwiczymy ciało przez ruch na powietrzu, przez metodyczna gimnastykę.
Już dziecko, bawiąc się z równieśnikami rozwija się fizycznie w sposób sobie właściwy. Ono biega, skacze, wzmacnia oddech, ożywia krwiobieg; krótko mówiąc: ono ćwiczy.
Chłopcy i dziewczęta aż do wieku dojrzałego, powinni stale uprawiać ćwiczenia fizyczne. Kulturystyka zaś jest do pewnego stopnia uzupełnieniem tych ćwiczeń.
Ciało należy rozwijać wszechstronnie i harmonijnie, doprowadzać do tego, co się powszechnie nazywa dobrą muskulatura, następnie utrzymywać tę siłę mięśniową, której osiągnięcie jest marzeniem uprawiających ćwiczenie siłowe.
Obecnie kulturystyka współdziała skutecznie w rozwoju tego męskiego, mocnego sportu, jakim jest podnoszenie ciężarów... /Październik 1959 r./.

Od Redakcji: Te proste i mądre słowa. Kto dziś głosi, że ciało należy rozwijać wszechstronnie i harmonijnie? To słowa nieznane w redakcjach kulturystycznych miesięczników. Może i słusznie, bo jak je pogodzić z powszechnie lansowaną koniecznością kupowania wszystkiego "najlepszego" na wzrost wagi, doprowadzającej do patologicznej budowy oraz siły nie wykorzystywanej w codziennym życiu.
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
 Lębork - tradycyjne zawody, 2009 r.
Lębork - tradycyjne zawody, 2009 r.
BOGDAN KASZUBA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE