Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10033971
osób.
Oni s± z nami:
Kurs dla pocz±tkuj±cych. Autor: Henryk Jasiak
3 x S = sylwetka si³a sprawno¶æ

Trening z obci±¿eniem, jak wykazuje to praktyka, ma ogromny wp³yw na zdrowie, si³ê, ogóln± sprawno¶æ fizyczn± i sylwetkê. Jest przy tym bardzo efektywny, szybko przynosi widoczne rezultaty. Ju¿ w ci±gu 6 tygodni systematycznych æwiczeñ mo¿na zwiêkszyæ si³ê o 50 – 100 procent, w sposób wyra¼ny zmieniæ proporcje sylwetki.

Idealnym wiekiem do uprawiania rekreacyjnej kulturystyki s± lata od 15 roku ¿ycia.
Trening kulturystyczny jest do¶æ monotonny, ale mo¿na go urozmaiciæ zmieniaj±c co pewien czas program. Zale¿y to tylko od wiedzy i inwencji æwicz±cego lub instruktora prowadz±cego zajêcia.
Zalet± jest natomiast to, ¿e trening kulturystyczny kszta³tuje wszystkie miê¶nie i rozwija si³ê, a cechy te mog± mieæ decyduj±ce znaczenie zarówno w innych sportach, jak i w ¿yciu codziennym.
I co wa¿ne – trening z obci±¿eniem mo¿na uprawiaæ dla zdrowia i rekreacji, a tak¿e wyczynu. Do wyboru i wed³ug mo¿liwo¶æ i potrzeb.

Jak dawkowaæ trening
Ka¿dy, kto ma zamiar podj±æ trening z obci±¿eniem, powinien przed przyst±pieniem do zajêæ, obojêtnie czy w si³owni czy w domu, podaæ siê badaniom lekarskim i zyskaæ pewno¶æ, ¿e jest zdrowy i nie ma przeciwwskazañ do tego rodzaju wysi³ku.
Efekty w treningu kulturystycznym, podobnie jak i w ka¿dej innej dyscyplinie, zale¿± od umiêtnego stopniowania bod¼ców. Zwiêkszanie obci±¿eñ odbywa siê poprzez:
■ zwiêkszenie ciê¿aru,
■ zwiêkszenie liczby serii w æwiczeniu,
■ zmniejszenie przerw wypoczynkowych miêdzy seriami.

Dla pocz±tkuj±cych zaleca siê zwiêkszanie obci±¿eñ poprzez wzrost liczby serii i ciê¿aru. Stosuj±c siê do programu, w którym podano np. 2 – 3 serie danego æwiczenia, trzeba to rozumieæ w ten sposób, ¿e w pierwszym tygodniu treningu wykonujemy po 1 serii ka¿dego æwiczenia, w drugim – po 2 serie, w trzecim – dopiero po 3 serie.
Liczbê powtórzeñ w programie okre¶lono w rozdziale np. 8-12. Interpretowaæ to nale¿y nastêpuj±co: na pierwszym treningu staramy siê wykonaæ 8 ruchów w danej serii, na nastêpnym 9, na trzecim – 10 itd. (oczywi¶cie, przy tym samym ciê¿arze). Podobnie odbywa siê zwiêkszanie ciê¿aru w ka¿dym æwiczeniu: gdy ju¿ wykonujemy do¶æ swobodnie 12 ruchów w serii, wtedy nale¿y zwiêkszyæ obci±¿enie o 2,5 – 5 kg i znów zaczynaæ od 9 ruchów.
Miê¶nie, szczególnie u pocz±tkuj±cych, potrzebuj± czasu, aby siê zregenerowaæ i uzyskaæ pe³n± sprawno¶æ. Dlatego nale¿y æwiczyæ 3 razy w tygodniu najlepiej co drugi dzieñ (poniedzia³ek, ¶roda, pi±tek).

Przerwy miêdzy poszczególnymi seriami powinny wynosiæ 60-70 sekund. Pozwalaj± one na czê¶ciow± regeneracjê si³, d³u¿sze nie s± wskazane.

W programie æwiczeñ podaje w procentach od wagi cia³a ciê¿ar wyj¶ciowy, jaki nale¿y zastosowaæ w poszczególnych æwiczeniach. Dane te oparte s± na wieloletnich badaniach prowadzonych w¶ród pocz±tkuj±cych kulturystów na uniwersytetach USA.
A wiêc je¶li kto¶ wa¿y np. 70 kg, a w programie przy wyciskaniu le¿±c podane jest 25 procent (wagi cia³a -WC.), to znaczy, ¿e na pierwszym treningu powinien zaczynaæ æwiczyæ z ciê¿arem 17,5 kg (mno¿ymy 2,5 x 7 = 17,5 kg) Ciê¿ar mo¿na zaokr±glaæ w dó³ lub w górê, w zalezno¶ci od indywidualnych mo¿liwo¶ci æwicz±cych. Po pierwszym treningu ciê¿ar wyj¶ciowy nale¿y skorygowaæ.

Pocz±tkuj±cy, co jest bardzo wa¿ne, powinni æwiczyæ bardzo ostro¿nie, lepiej z mniejszym ni¿ wiêkszymi ciê¿arami, a przede wszystkim staraæ siê bardzo dok³adnie wykonywaæ wszystkie powtórzenia, unikaæ tzw. ruchów oszukanych. Nale¿y prawid³owo, rytmicznie oddychaæ w czasie æwiczeñ: gdy ciê¿ar unosimy – wydychamy powietrze z p³uc, gdy opuszczamy – wydychamy.

Pamiêtaj, ¿e...
■ Przed ka¿dym treningiem z obci±¿eniem nale¿y przeprowadziæ rozgrzewkê ogólnorozwojow±. Najlepiej 2-5 minut bieg w marszu lub skakanki, 5-10 minut æwiczeñ gimnastycznych rozci±gaj±cych (sk³ony, skrêty, kr±¿enia itd.).
■ Po pierwszym treningu u pocz±tkuj±cych zwykle wystêpuj± bóle miêsni, to rzecz normalna, skutek zakwaszenia. Bóle te mo¿na szybko zlikwidowaæ przez d³ugie, gor±ce k±piele.
■ Przyrost miêsni i si³y nastêpuje tylko wtedy, je¶li po ka¿dym treningu nastêpuje pe³na regeneracja organizmu dzieñ przerwy, co najmniej 8 godzinny sen, momenty odprê¿enia fizycznego i psychicznego w ci±gu dnia).
■ trenowaæ nale¿y w przewiewnym, wygodnym stroju, najlepiej krótkich spodenkach, koszulce z krótkimi rêkawkami lub gimnastycznej, skarpetkach bawe³nianych i obuwiu sportowym.
■ Starej siê, poza treningami z obci±¿eniem, przynajmniej 1-2 razy w tygodniu, w wolne dni, po¶wieciæ przynajmniej 20 minut na bieg w terenie i æwiczenia rozci±gaj±ce, jazdê na rowerze, p³ywanie, grê w tenisa, pi³kê itp.

Co i jak je¶æ
W ka¿dej dyscyplinie sportu, a w kulturystyce szczególnie, istotnym elementem procesu treningowego jest w³a¶ciwe od¿ywianie. Oto generalne zasady od¿ywiania przy treningu kulturystycznym:
■je¶æ zawsze ¶wie¿e pokarmy (nie z puszek). Dieta powinna byæ jak najbardziej urozmaicona, 2-3 razy dziennie nale¿y spo¿ywaæ warzywa, w tym zielona sa³atê oraz owoce, natomiast unikaæ rafinowanego cukru i bia³ej m±ki.
■zredukowaæ t³uszcze zwierzêce, staraæ siê unikaæ miêsa sma¿onego,
■piæ du¿o wody mineralnej, ograniczyæ produkty m±czne.
■je¶li macie nadwagê nale¿y stopniowo redukowaæ warto¶æ kaloryczn± po¿ywienia.
■ je¶li rodzice zapewniaj± wam w³a¶ciwe od¿ywianie, to suplement i odzywki mo¿ecie sobie darowaæ, szkoda pieniêdzy – przypis red.

Program na pierwszych 6 tygodni treningu dla pocz±tkuj±cych
■Z le¿enia ty³em na pod³odze lub ³awce poziomej, nogi lekko ugiête w kolanach, d³onie splecione na karku lub skrzy¿owane na piersiach (³atwiejszy wariant) – sk³ony tu³owia w przód. Æwiczenie rozwija miê¶nie proste brzucha, a szczególnie jego górn± cze¶æ. Wykonujemy 1-2 serie po 20-40 powtórzeñ bez dodatkowego obci±¿enia.
Wariantowo mo¿na wykonywaæ, równie¿ z le¿enia ty³em, unoszenia lekko ugiêtych nóg w kolanach do pionu – kszta³tuje równie¿ miê¶nie proste brzucha, g³ównie jego doln± czê¶ci. Ta sama liczba serii i powtórzeñ.
■ Przysiady ze sztang± trzymana na barkach. Rozwija ono wszechstronnie wiele grup miê¶niowych, g³ownie miê¶nie czworog³owe uda, po¶ladkowe, dolnej warstwy grzbietu. Stosujemy ¶redni rozkrok, stopy odchylone na zewn±trz, piêty na podk³adce 4 cm, tu³ów w czasie æwiczenia staramy siê trzymaæ w pionie – 3 seria po 10-15 ruchów z obci±¿eniem 30 procent wagi cia³a (wc).
■ W le¿eniu przodem na poziomej ³awce, stopy obci±¿one sanda³ami ( mo¿na æwiczyæ na tzw. maszynie no¿nej) – uginanie nóg w stawach kolanowych. Æwiczenie rozwija miê¶nie tylne czê¶ci uda – dwug³owe. Wykonujemy 2 serie po 10-15 powtórzeñ z obci±¿eniem 25 procent wc.
■W opadzie przodem, jedna rêka oparta o ³awkê, drug± podci±ganie sztangielki do klatki piersiowej ( mo¿na to samo wykonywaæ obur±cz ze sztang± w szerokim chwycie). Æwiczenie rozwija miê¶nie najszersze grzbietu, czê¶ciowo proste grzbietu - serie po 8-12 powtórzeñ z obci±¿eniem 25 procent wc.
■W pozycji stoj±cej podci±ganie obur±cz sztangi wzd³u¿ tu³owia do wysoko¶ci barków. Rozwija miê¶nie obrêczy barkowej: naramienne i kapturowe, czê¶ciowo równie¿ bicepsy i przedramiona – 2 serie po 8-12 powtórzeñ z obci±¿eniem 20 procent wc.
■Wyciskanie sztangi ¶rednim chwytem w le¿eniu na poziomej ³awce, rozwija wszechstronnie klatkê piersiow±, czê¶ciowo barki i tricepsy – 3 serie po 8-12 powtórzeñ, obci±¿enie 20 procent wc.
■ W pozycji stoj±cej uginanie ramion ze sztang± bez balansu tu³owia, ³okcie przyci¶niête do boków. Rozwija g³ownie miê¶nie zginacze ramienia (bicepsy) i czê¶ciowo przedramiona. 2 serie po 8-12 powtórzeñ z obci±¿eniem 20 procent wc.
■ w pozycji stoj±cej wyciskanie francuskie sztang± (chwyt gryfu w±ski- od 10 – 15 cm, ³okcie trzymamy równolegle przy g³owie, sztangê staramy siê opuszczaæ nisko, a¿ do karku). Æwiczenie to g³ownie rozwija miêsnie prostownika ramienia, czyli tricepcy. 2 serie po 8-12 powtórzeñ z obci±¿eniem 20 procent wc.
■ W siadzie na ³awce, przedramiona oparte na udach, zginanie nadgarstków ze sztang± trzyman± raz nachwytem, raz podchwytem. Rozwija przede wszystkim miêsnie przedramion, czê¶æ zewnêtrzn± i wewnêtrzn± – 2 do 3 serii po 15-20 powtórzeñ z obci±¿eniem 15 procent wc.
■W pozycji stoj±cej, obci±¿enie na barkach (sztanga), palce nóg na podstawce ok. 4 cm – wspiêcia na palce. Stosowaæ nale¿y ró¿ne u³o¿enia stóp; równolegle, na zewn±trz i do wewn±trz. Æwiczenie rozwijaj±ce miêsnie ³ydek – 3 serie po 15-20 powtórzeñ z obci±¿eniem 35 procent wc.

UWAGA! Wszystkie æwiczenia wykonujemy w wolnym tempie, wolno równie¿ opuszczamy ciê¿ar, utrzymuj±c pe³ne napiêcie miê¶ni.
Autor:Henryk Jasiak
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Robert Piotrkowicz, 2007 r.
Robert Piotrkowicz, 2007 r.
SYLWETKI
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE