Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
4201688
osób.
Oni są z nami:
Andrzej Zienta. Autor: Henryk Jasiak
17 – letni kandydat na Herkulesa

Rzadki to przypadek, aby w wieku 17 lat dojść do tak dobrych wyników w kształtowaniu swojej sylwetki, jakie uzyskał Andrzej Zienta, czołowy nasz junior – kulturysta. Zawdzięcza on je zarówno dobrym warunkom fizycznym (dobre proporcje budowy, długie mięsnie), jak systematycznemu i dostosowanemu do wieku treningowi. Do racjonalnych ćwiczeń kulturystycznych przystąpił pod koniec 1960 roku. Przez półtora roku przybyło mu 11 kilo mięśni, urósł 3 cm, obwód klatki piersiowej powiększył o 15 cm, a bicepsu o 10,5 cm. Wynik w wyciskaniu poprawił o 40 kg!

Andrzej Zienta jeszcze jako uczeń szkoły podstawowej z zapałem grał w koszykówkę, pływał, gimnastykował się. Dopiero, gdy pewnego dnia wpadł mu w ręce „Sport dla Wszystkich”, zapalił się do kulturystyki, zapragnął tak jak wielu młodych ludzi zdobyć siłę i piękną sylwetkę. Już teraz można stwierdzić, że mu się to udało, a jest przecież jeszcze bardzo młody, ma przed sobą całą przyszłość.

Zienta ma cenną dla kulturysty zaletę – doskonale zarysowane „szczupłe” mięsnie, które potrafi świetnie przez napinanie uwidocznić. Na mięśniach jego tułowia i ramion można się niemal uczyć anatomii.

Mimo młodego wieku i krótkiego stażu zawodniczego ma już na swoim koncie kilka sukcesów, odniesionych w zawodach ogólnopolskich. W 1960 roku, po trzech miesiącach startuje po raz pierwszy w zawodach o tytuł „najlepszego kulturysty polski” i zajmuje w kategorii juniorów bardzo dobre III miejsce. Kilka miesięcy potem, na zawodach o tytuł „najlepszego kulturysty Wybrzeża” zajmuje II miejsce za Pietruszkiem, który reprezentował Polskę na konkursie „Mister Universum” w Wiedniu. Na ostatnich zawodach w Warszawie w listopadzie 1961 r. był trzeci w kategorii juniorów.

Trenuje trzy razy tygodniowo po 2 godziny w ośrodku TKKF „Syrenka” w Warszawie. Zestaw ćwiczeń zmienia raz w miesiącu, co kwartał stosuje metodę uderzeniową opisaną w numerze 6/1961 przez St. Zakrzewskiego. Główną uwagę w swoim treningu kieruje na rozwijanie mięśni klatki piersiowej i grzbietu. Mniej czasu natomiast poświęca ćwiczeniom nóg, a to z obawy o wzrost.
Na poszczególne partie mięśni stosuje 2-3 serie łączone, wykonując je kolejno po sobie (...).

Jego wymiary ze stycznia 1962 r.
Wzrost – 174 cm; waga –76 kg; obw. klatki piers. – 122 cm; obw. bicepsu – 40,5 cm; obw. w pasie – 72 cm; obw. uda – 60 cm. /”SdW", luty 1962 r./.
Autor: Henryk Jasiak
Zdjęcia Andrzeja Zienty w Galerii.

Od redakcji: Andrzej to dziś szpakowaty pan, wyróżniający się sportową sylwetką. Tak jak w okresie swoich sukcesów w ogólnopolskich zawodach, systematycznie zaprawia w wysiłku fizycznym mięśnie i utrzymuje sprawność fizyczną. Ćwiczy w domu dla zdrowia, m.in. z pasją podciąga się na drążku.
Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Przemysław Kwiatk...
Stawiałem na wsze...
Cytryna na zdrowi...
Z Antonim Kołecki...
Z Antonim Kołeck...
Flesz
Jan Włodarek, pierwszy  nauczyciel
Jan Włodarek, pierwszy nauczyciel
W DOWÓD UZNANIA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE