|
Odwiedzi³o nas: 10454739 osób. |
|
|
Stanis³aw Zakrzewski o pozowaniu |
Artyku³ ci±gle aktualny
Nie krygujmy siê, jak prowincjonalne piêkno¶ci
Na temat wyst±pieñ naszych kulturystów na „konkursach” mówi siê du¿o. Mimo olbrzymich postêpów, jakie czyni± zawodnicy z zawodów na zawody, wystêpy ich spotykaj± siê jeszcze ze s³owami krytyki. Odnosi siê ona szczególnie do tej czê¶ci zawodników, która nie umie pozowaæ, wzglêdnie która wystêpuje z niedostatecznie przygotowanym i nie do¶æ przemy¶lanym programem.
I s³usznie! Nasi kultury¶ci nie k³ad± dostatecznego nacisku na piêkno wyst±pienia, postawy, pozowania, ruchu.
To s± rzeczywi¶cie ich grzech g³ówne, których musza pozbyæ siê w najbli¿szym czasie.
Z kulturystyk± musi byæ zwi±zane piêkno. Ka¿dy krok, ruch miê¶ni powinien stwarzaæ obraz przyjemny dla oka, dawaæ wra¿enie pe³nej swobody i naturalno¶ci. Nie krygujmy siê przed publiczno¶ci±, nie stwarzajmy sami z siebie karykatury. Ka¿dy cz³owiek o pewnym poczuciu estetyki odsunie siê od nas z niesmakiem.
Szczególnie wiele grzechów pope³nia siê przy demonstrowaniu miê¶nia kapturowego. Wci±ga siê wtedy klatkê piersiow±, wyci±ga naprzód splecione rêce i „garbi±c” siê napina i wypina p³aty miê¶ni. Nie piêkny to widok.
Wystêpuj±c w zawodach pamiêtajmy o kardynalnej zasadzie: cia³o kulturysty ma byæ piêkne. Nie starajmy siê przypodobaæ tej nielicznej garstce widzów (najczê¶ciej najbardziej ha³a¶liwej), która w kulturystyce szuka – olbrzymich zwa³ów miê¶ni, niwecz±cych harmoniê sylwetki. Harmonie budowy i ruchu.
Pogl±dow± lekcjê demonstrowania miê¶ni da³ nam Guy Mierczuk, któremu przypad³ w udziale tytu³ „Mr Universum” 1959 r. (zawody w Warszawie – przypis J.W.). Ka¿dy jego ruch by³ staranie wypracowany, przej¶cie z jednej pozy do drugiej – zawsze piêknej – g³êboko przemy¶lane, wystudiowane. Tylko taki uk³ad mo¿e te¿ zdobyæ najwy¿sze uznanie u sêdziów i publiczno¶ci (...)
Pomy¶lcie o tym wszystkim, wystêpuj±c z nowym programem. Lepszym, doskonalszym, przyjemniejszym dla oka. Ruchy nieopanowane, kurczowe, sztuczne, wykluczamy na zawsze. Na ich miejsce wprowad¼my swobodê, naturalno¶æ, prostotê, piêkno...
Autor: Stanislaw Zakrzewski
Od redakcji: Stanis³aw Zakrzewski artyku³ o pozowaniu opublikowa³ w listopadzie 1960 roku, ale zawarte w nim nauki s± i dzi¶ aktualne. Mo¿na obejrzec ogólnokrajowe zawody dla kulturystów, aby to potwierdziæ.
Ma³o, kto wie, bo dzis nie pisz±, ¿e piêkno ruchu, które zachwyca, zdobywa siê w ci±g³ym specyficznym treningiem. Jak¿e czêsto na zawodach mo¿na zobaczyæ toporne napinanie miê¶ni, co sk³ania do stwierdzenia, ze wiêkszo¶æ wspó³czesnych kulturystów potrafi jedynie zastygaæ w pozie i poruszaæ siê z wdziêkiem s³onia w ¶wiat³ach reflektorów. To jest piêkne i sportowe? Zdjêcie Guy Mierczuka zobacz: www.wlodarek.waw. galeria/tytani..
|
|
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie. |
|
Tylko aktywnych zapraszamy na forum oraz do Pionierów |
|
|