Gdzie s± ch³opcy z tamtych lat?
Rok 1986.
Przed 9 laty garstka m³odzie¿y z Knurowa, skupiona wokó³ Eugeniusza Mehlicha rozpoczê³a treningi, najpierw w mieszkaniu prywatnym, pó¼niej w piwnicy, na wykonanych w³asnym sumptem urz±dzeniach. W 1978 roku pierwszy start na Mistrzostwach Polski si³aczy ( trójbój si³owy) w Poznaniu nie przynios³y jeszcze sukcesów m³odzie¿y z Knurowa, ale ju¿ rok pó¼niej w Wa³brzychu Eugeniusz Mehlich zdoby³ w kategorii 70 kg br±zowy medal.
W 1980 roku Eugeniusz startuj±c na mistrzostwach Polski w trójboju si³owym w kategorii 75 kg zdoby³ nastêpny br±zowy medal. Podczas trójmeczu miast ¯ory- Knurów – Jastrzêbie ustanowi³ w kategorii 67, 5 kg rekord Polski w wyciskaniu sztangi le¿±c, wyrówna³ rekord Polski w przysiadzie i zosta³ nowym rekordzist± Polski w trójboju. W tym samym czasie inni si³acze z Knurowa – Ryszard Tomanek, Erwin Rzodeczko i Marek Pola zostaj± mistrzami Polski.
Zapa³ m³odzie¿y zosta³ dostrze¿ony przez Dzia³ Spo³eczno – Wychowawczy Lokatorsko- W³asno¶ciowej Spó³dzielni Mieszkaniowej. Jego przedstawicielka, p. Krystyna Czajka wysz³a z propozycj± zalegalizowania dzia³alno¶ci sekcji "Syzyf’ i nadania jej odpowiednich form organizacyjnych. Tak powsta³o Ognisko TKKF „Atlas”.
Na pocz±tku 1982 roku Zarz±d Ogniska wspólnie z Rad± Nadzorcz± Spó³dzielni podejmuj± decyzjê o budowie wolnostoj±cego budynku dla potrzeb kulturystyki. Jego budowa zosta³a ukoñczona w czerwcu 1985 roku. Budynek zosta³ wyposa¿ony w nowoczesny sprzêt do æwiczeñ si³owych, zakupiony z funduszy przekazanych przez ZW TKKF w Katowicach oraz Spó³dzielniê. O¶rodek posiada nowoczesn± si³ownie 10 x 8 m, gabinet odnowy biologicznej, saunê, szatnie, prysznice itp.
-„Atlas prowadzi dzia³alno¶æ w nastêpuj±cych kierunkach:
- kulturystyki rekreacyjnej i wyczynowej dla kobiet i mê¿czyzn,
- gimnastyki odchudzaj±cej dla mê¿czyzn i kobiet,
- korektywy dla dzieci i doros³ych, -sauny otwartej dla wszystkich.
O¶rodek móg³ powstaæ dziêki du¿emu zaanga¿owaniu Zarz±du LWSM w Knurowie z jej prezesem in¿. Stanis³awem Pogod± na czele. To tak¿e dziêki pomocy Spó³dzielni, Wydzia³u Kultury Fizycznej i Turystyki Urzêdu Miasta Knurowa odby³y siê w grudniu 1985 r. pierwsze zawody miêdzynarodowe. Na starcie imprezy, która rozegrana by³a w Zak³adowym Domu Kultury przy Kopalni Knurów stanê³o 21 zawodników i 11 kobiet z 12 miast polskich oraz 2 ekipy z NRD: Neubrandenburg i Karl –Marx –Stadt.
Krótka historia knurowskiej kulturystyki wskazuje, ¿e trzeba mieæ zapa³, umieæ zaraziæ entuzjazmem innych, pozyskaæ sojuszników i mo¿na ¶mia³o siêgaæ po najwy¿sze, dostêpne w tej dyscyplinie sportu sukcesy.
/Autor: (a) .( Broszurka „Si³a, Sprawno¶æ, Piêkno”, 1986 r. Warszawa).
Rej.650./O¶rodki =26/2012.11.19/JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.11.19, godz. 22:43
Od JWIP.PLDzi¶ zapa³, entuzjazm i chêci, to jeszcze ma³o, aby powsta³a nowoczesna si³ownia. Potrzebne s± finansowe ¶rodki, których a entuzja¶ci æwiczeñ si³owych nie maj± mo¿liwo¶ci zgromadziæ, wiêc æwicz± u tych, którzy maj± si³ownie i prowadz± je wy³±cznie dla zysku.
|