Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10205075
osób.
Oni s± z nami:
Kulturystyka w Bielawie. Autor: Stanis³aw Zakrzewski
Gdzie s± ch³opcy z tamtych lat? ( przyp. red.)

Rok 1972

Miasto w³ókniarzy Bielawa – usytuowane obok powiatowego Dzier¿eniowa i w³ókienniczych Pieszyc – le¿± u podnó¿a Gór Sowich w pa¶mie Sudetów. Ich szczyt – Wielka Sowa – wznosi siê na wysoko¶ci 1014 m ponad poziom morza. St±d te¿ pochodzi nazwa ogniska TKKF „Sowa”.
Miasto – niæ przêdzy – rozci±ga siê na przestrzeni 12 km. Liczy 32 tysi±ce mieszkañców i jest najwiêkszym o¶rodkiem przemys³u bawe³nianego na Dolnym ¦l±sku.


Kulturystyka w Bielawie narodzi³a siê dopiero 5 lat temu ( w 1967 r.- przyp). Jej pionierami na tym terenie byli: Czes³aw Wojtas, Edward Sroka i Tadeusz Gerndt. Wraz z kilkoma kolegami zaczêli æwiczyæ w gara¿u, a w lecie w ogrodzie przy hotelu robotniczym. Sprzêt do æwiczeñ – do¶æ prymitywny – wykonali sami. Æwicz±cy – poprzez ognisko „Sowa” nawi±zali kontakt z Franiszkiem Muszyñskim, do¶wiadczonym od lat dzia³aczem TKKF i prezesem wroc³awskiego ogniska TKKF „Sêp”. Ten zapozna³ ich z nowoczesnymi metodami treningowymi i udzieli³ im licznych rad i wskazówek do dalszej pracy. Zaprosi³ te¿ najlepszych z nich na zbli¿aj±ce siê mistrzostwa Dolnego ¦l±ska. I ju¿ pierwszy start w zawodach, przyniós³ pierwsze sukcesy.

To zdopingowa³o bielawian do dalszej pracy. W miêdzyczasie Tadeusz Gerndt ukoñczy³ - z wynikiem dobrym – kurs pomocników kulturystyki w Wo³ominie. Po powrocie z kursu wraz z Edwardem Srok±, zorganizowali sekcjê kulturystyki w ognisku „Sowa”. Do pracy w³±czy³ siê niebawem Zenon Pietrzak, kierownik Domu Kultury, i on sta³ siê motorem dzia³alno¶ci ogniska, a przede wszystkim sekcji æwiczeñ si³owych i kulturystycznych. Jako sekretarz ogniska i kierownik sekcji, Zenon Pietrzak rozpocz±³ szerok± dzia³alno¶æ propagandow± i spo³eczn±. Organizuje wszechstronn± dzia³alno¶æ ogniska. Wprowadza zespo³y d¿udowe, gimnastyczne i tenisowy, ale przed wszystkim opiekuje siê kulturystyk±.
M³odzie¿ garnie siê do æwiczeñ z ogromnym zapa³em. Ani tymczasowy lokal w piwnicach Domu Kultury BZPB „Bieltex”, ani przyznana przez gospodarzy miasta, dawna sala jednej z restauracji (wyremontowana i przerobiona dziêki pomocy woj. Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki) nie mog± pomie¶ciæ chêtnych do æwiczeñ. Jak o¶wiadczy³ J. Mrozowski, prezes Dolno¶l±skiego Zarz±du TKKF, kulturystyka opanowa³a Bielawê! Sta³a siê tam sportem nr 1.

Ognisko organizuje liczne imprezy i pokazy æwiczeñ. Ma te¿ zawodników, którzy reprezentowali barwy Polski w pierwszym miêdzynarodowym spotkaniu kulturystycznym Polska – Czechos³owacja w Mariañskich £a¼niach: Janusza Spisza i Zbigniewa Ma³achowskiego.

Pokazy kulturystyczne – odbywaj±ce siê niekiedy na oczach wielotysiêcznej widowni z okazji ró¿nych imprez ( jak np. z okazji zakoñczenia VII etapu Miêdzynarodowego Wy¶cigu Kolarskiego Dooko³a Polski na stadionie w Dier¿onowie zgromadzi³y 15 tysiêcy widzów) przebiegaj± wed³ug takiego programu:

• komentarz o kulturystyce i æwiczenia si³owych,
• prezentacja uczestników,
• pokazy uk³adów gimnastycznych i æwiczeñ si³owych,
• wyciskanie sztangi z du¿ym obci±¿eniem,
• ekspozycja miê¶ni ( pokaz umiê¶nienia i pozowania).
Takie pokazy warto rozpropagowaæ.

Ognisko „Sowa”, przy wspó³pracy z domem Kultury, organizuje – od czasu do czasu- ciekawe widowisko pod mianem: „Turkus”, czyli Turystyka+Kultura+Sport. W imprezie bierze udzia³ zazwyczaj o¶miu judoków, o¶miu kulturystów oraz zespó³ instrumentalno-wokalny, prezentuj±cy piosenki i zabezpieczaj±cy oprawê muzyczn±.
Sekcja judo demonstruje ogóln± zaprawê z akcentem æwiczeñ zrêczno¶ciowych ( przewroty itd.) oraz ró¿ne chwyty z dziedziny samoobrony. Kultury¶ci demonstruj± æwiczenia si³owe i kszta³tuj±ce sylwetkê, boje si³owe (wyciskanie w le¿eniu i przysiad ze sztang±) oraz starannie wypracowane uk³ady pozowania.
Nie potrzeba dodawaæ, jak wielkim zainteresowaniem ciesz± siê te imprezy i to nie tylko w Bielawie i Dzier¿oniowie, ale równie¿ w innych miejscowo¶ciach tego powiatu. Zmuszaj± one wielu widzów do odwiedzenia s±siednich miast.

Ognisku „Sowa” mo¿na pogratulowaæ du¿ych osi±gniêæ, jak równie¿ dobrych dzia³aczy, wykazuj±cych siê du¿± inicjatyw± i pracowito¶ci±.
Autor Stanis³aw Zakrzewski. 1972 r.

Od JWIP.PL: To jeden z ostatnich artyku³ów Stanis³awa Zakrzewskiego, który w 1972 by³ powa¿nie chory.
Autor - twórca polskiej kulturystyki - zawsze wystêpowa³, jako rzecznik upowszechniania æwiczeñ si³owych. W wielu swoich artyku³ach, przedstawi³ ofiarne zaanga¿owanie m³odych ch³opców, gorliwych entuzjastów, i to by³ bardzo dobry przyk³ad inspiruj±cy innych do æwiczeñ i zak³adania o¶rodków kulturystycznych.
Jak zawsze po lekturze archiwalnego artyku³u, pytamy - gdzie s± i co teraz robi± wówczas m³odzi propagatorzy kulturystyki, wymienieni przez Stanis³awa Zakrzewskiego?
Mamy nadziejê, ¿e i dzi¶ w Bielawie uprawia siê æwiczenia si³owe i kto¶ z tego miasta dopiszê ci±g dalszy historii ogniska „Sowa”
Artyku³ ten ukaza³ siê w miesiêczniku „Rekreacja fizyczna” nr 2/1972.

Rej.544./O¶rodki -20/ 2012.04.15/ JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.04.15, godz.17:03



Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
Andrzej Laskowski i ch³opcy z Sarmaty
Andrzej Laskowski i ch³opcy z Sarmaty
JAK TO BY£O KIEDY¦...
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE