Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9950410
osób.
Oni są z nami:
Kulturystyka w Bielawie. Autor: Stanisław Zakrzewski
Gdzie są chłopcy z tamtych lat? ( przyp. red.)

Rok 1972

Miasto włókniarzy Bielawa – usytuowane obok powiatowego Dzierżeniowa i włókienniczych Pieszyc – leżą u podnóża Gór Sowich w paśmie Sudetów. Ich szczyt – Wielka Sowa – wznosi się na wysokości 1014 m ponad poziom morza. Stąd też pochodzi nazwa ogniska TKKF „Sowa”.
Miasto – nić przędzy – rozciąga się na przestrzeni 12 km. Liczy 32 tysiące mieszkańców i jest największym ośrodkiem przemysłu bawełnianego na Dolnym Śląsku.


Kulturystyka w Bielawie narodziła się dopiero 5 lat temu ( w 1967 r.- przyp). Jej pionierami na tym terenie byli: Czesław Wojtas, Edward Sroka i Tadeusz Gerndt. Wraz z kilkoma kolegami zaczęli ćwiczyć w garażu, a w lecie w ogrodzie przy hotelu robotniczym. Sprzęt do ćwiczeń – dość prymitywny – wykonali sami. Ćwiczący – poprzez ognisko „Sowa” nawiązali kontakt z Franiszkiem Muszyńskim, doświadczonym od lat działaczem TKKF i prezesem wrocławskiego ogniska TKKF „Sęp”. Ten zapoznał ich z nowoczesnymi metodami treningowymi i udzielił im licznych rad i wskazówek do dalszej pracy. Zaprosił też najlepszych z nich na zbliżające się mistrzostwa Dolnego Śląska. I już pierwszy start w zawodach, przyniósł pierwsze sukcesy.

To zdopingowało bielawian do dalszej pracy. W międzyczasie Tadeusz Gerndt ukończył - z wynikiem dobrym – kurs pomocników kulturystyki w Wołominie. Po powrocie z kursu wraz z Edwardem Sroką, zorganizowali sekcję kulturystyki w ognisku „Sowa”. Do pracy włączył się niebawem Zenon Pietrzak, kierownik Domu Kultury, i on stał się motorem działalności ogniska, a przede wszystkim sekcji ćwiczeń siłowych i kulturystycznych. Jako sekretarz ogniska i kierownik sekcji, Zenon Pietrzak rozpoczął szeroką działalność propagandową i społeczną. Organizuje wszechstronną działalność ogniska. Wprowadza zespoły dżudowe, gimnastyczne i tenisowy, ale przed wszystkim opiekuje się kulturystyką.
Młodzież garnie się do ćwiczeń z ogromnym zapałem. Ani tymczasowy lokal w piwnicach Domu Kultury BZPB „Bieltex”, ani przyznana przez gospodarzy miasta, dawna sala jednej z restauracji (wyremontowana i przerobiona dzięki pomocy woj. Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki) nie mogą pomieścić chętnych do ćwiczeń. Jak oświadczył J. Mrozowski, prezes Dolnośląskiego Zarządu TKKF, kulturystyka opanowała Bielawę! Stała się tam sportem nr 1.

Ognisko organizuje liczne imprezy i pokazy ćwiczeń. Ma też zawodników, którzy reprezentowali barwy Polski w pierwszym międzynarodowym spotkaniu kulturystycznym Polska – Czechosłowacja w Mariańskich Łaźniach: Janusza Spisza i Zbigniewa Małachowskiego.

Pokazy kulturystyczne – odbywające się niekiedy na oczach wielotysięcznej widowni z okazji różnych imprez ( jak np. z okazji zakończenia VII etapu Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Dookoła Polski na stadionie w Dierżonowie zgromadziły 15 tysięcy widzów) przebiegają według takiego programu:

• komentarz o kulturystyce i ćwiczenia siłowych,
• prezentacja uczestników,
• pokazy układów gimnastycznych i ćwiczeń siłowych,
• wyciskanie sztangi z dużym obciążeniem,
• ekspozycja mięśni ( pokaz umięśnienia i pozowania).
Takie pokazy warto rozpropagować.

Ognisko „Sowa”, przy współpracy z domem Kultury, organizuje – od czasu do czasu- ciekawe widowisko pod mianem: „Turkus”, czyli Turystyka+Kultura+Sport. W imprezie bierze udział zazwyczaj ośmiu judoków, ośmiu kulturystów oraz zespół instrumentalno-wokalny, prezentujący piosenki i zabezpieczający oprawę muzyczną.
Sekcja judo demonstruje ogólną zaprawę z akcentem ćwiczeń zręcznościowych ( przewroty itd.) oraz różne chwyty z dziedziny samoobrony. Kulturyści demonstrują ćwiczenia siłowe i kształtujące sylwetkę, boje siłowe (wyciskanie w leżeniu i przysiad ze sztangą) oraz starannie wypracowane układy pozowania.
Nie potrzeba dodawać, jak wielkim zainteresowaniem cieszą się te imprezy i to nie tylko w Bielawie i Dzierżoniowie, ale również w innych miejscowościach tego powiatu. Zmuszają one wielu widzów do odwiedzenia sąsiednich miast.

Ognisku „Sowa” można pogratulować dużych osiągnięć, jak również dobrych działaczy, wykazujących się dużą inicjatywą i pracowitością.
Autor Stanisław Zakrzewski. 1972 r.

Od JWIP.PL: To jeden z ostatnich artykułów Stanisława Zakrzewskiego, który w 1972 był poważnie chory.
Autor - twórca polskiej kulturystyki - zawsze występował, jako rzecznik upowszechniania ćwiczeń siłowych. W wielu swoich artykułach, przedstawił ofiarne zaangażowanie młodych chłopców, gorliwych entuzjastów, i to był bardzo dobry przykład inspirujący innych do ćwiczeń i zakładania ośrodków kulturystycznych.
Jak zawsze po lekturze archiwalnego artykułu, pytamy - gdzie są i co teraz robią wówczas młodzi propagatorzy kulturystyki, wymienieni przez Stanisława Zakrzewskiego?
Mamy nadzieję, że i dziś w Bielawie uprawia się ćwiczenia siłowe i ktoś z tego miasta dopiszę ciąg dalszy historii ogniska „Sowa”
Artykuł ten ukazał się w miesięczniku „Rekreacja fizyczna” nr 2/1972.

Rej.544./Ośrodki -20/ 2012.04.15/ JWIP.PL
Aktualizacja: 2012.04.15, godz.17:03Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Skutki koronawiru...
Święta Wielkiej ...
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Flesz
Zwiedzanie warszawskich  siłowni, 2009 r.
Zwiedzanie warszawskich siłowni, 2009 r.
BOGDAN KASZUBA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE