Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
6840683
osób.
Oni są z nami:
Michalak wypacza twórczość Stanisława Zakrzewskiego

Autor: Jan Włodarek (Polemika)

W styczniowym wydaniu „Kulturystyki i Fitness” Andrzej Michalak zaprezentował artykuł: „Siła czy piękno? Co daje kulturystyka?” (str. 78-80), a w nim przedstawia swoje rozważania na ten temat.

W swoim stylu napisał dużo, tym razem zaczynając od poinformowania czytelników, że przypomniał sobie tytuł książki Stanisława Zakrzewskiego pt. „Siła, sprawność, piękno”- w której autor stara się tak poprowadzić trening kulturystyczny, aby zawodnicy mieli cechy takie, jak w tytule. Po tym stwierdzeniu i dalszych wywodach można powiedzieć, że Michalak pamięta tylko tytuł książki Zakrzewskiego, a pomimo tego już na samym początku formuje tezę, iż Stanisław Zakrzewski w swojej książce pod pojęciem „piękno” ukrył przed władzami państwowymi i partyjnymi: mięśnie - ich wielkość, kształt i wygląd.

To tzw. ukrywanie wskazuje, że p. Michalak, już nie taki młody, nie zrozumiał jeszcze, że w latach 60-tych nie wszystko było złe, a polska szkoła kulturystyki, która w dużej części odnosiła się do mięśni, dawała ćwiczącemu więcej pożytku niż ta współczesna, amerykańska - sprowadzająca się wyłącznie do mięśni, którą on za pieniądze często i gorliwie od lat propaguje polskiemu czytelnikowi, szczególnie młodemu.

Wracam jednak do tego, co najważniejsze, czyli do interpretowania lub zgrabnego naginania twórczości St. Zakrzewskiego przez redaktora z „KiF” do swoich dalszych warsztatowych wywodów. Wymaga to z mojej strony powiadomienia p. Michalaka, że w pierwszym wydaniu wymienionej książki (z 1962 r.) są przecież m.in. działy: „ Mięsień, jego budowa i funkcje”, „Mały atlas ćwiczeń mięśni”, „Ulubione ćwiczenia mistrzów” ( z USA, Kanady, Anglii itd. z opisem jak oni imponująco rozwinęli swoje mięśnie), „ Szkoła i metody treningowe” (rozwoju mięśni), „Andrzej Jasiński” (jak zwiększał swoje mięśnie), „ Sylwetka i jej proporcje”, „Jak zyskać na wadze?” itp. W drugim wydaniu tej książki ( 1974 r.) - poprawionym i znacznie uzupełnionym, autor również akcentuje „kształtowanie sylwetki”; jest tam o budowie mięśni a także o najlepszych kulturystach świata na przestrzeni lat.

W przedmowie do II wydania od autora - Stanisława Zakrzewskiego ( str.7) możemy to właśnie przeczytać: Trzeba jeszcze wspomnieć, że Stanisław Zakrzewski na ten temat bardzo dużo opublikował w czasopiśmie „Sport dla Wszystkich” (z lat 1959 -1963), w którym rozwój mięśni ich jakość oraz proporcje miały przecież swoje stałe miejsce, a artykuły o tym nie nosiły tytułu „PIĘKNO”. Potwierdza to oczywisty fakt, że przypuszczenie p. Michalaka o ukrywaniu przez St. Zakrzewskiego mięśni i ich wartości jest moim zdaniem bzdurne.

Po lekturze artykułu Michalaka mogę napisać, że naginanie, czyli manipulowanie słowami Stanisława Zakrzewskiego do własnych celów, może być niebezpieczne - mniejsza o autora, bo on z tego wychodzi bez „twarzy” – bowiem w tym przypadku nastąpiło odejście od polskości kulturystyki opartej na jej historycznych korzeniach. Zostało jeszcze tytułowe pytanie: „Co daje kulturystyka?” Ja pytam autora, co panu dała?
Autor: Jan Włodarek, styczeń 2008 r.
Rej.736/J.W. -68/2013.08.17/JWIP.PL
Aktualizacja: 2013.08.17, godz.15:05

Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
20 lat PZK
20 lat PZK
BOGDAN KASZUBA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE