Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
6460537
osób.
Oni są z nami:
Michalak wypacza twórczość Stanisława Zakrzewskiego

Autor: Jan Włodarek (Polemika)

W styczniowym wydaniu „Kulturystyki i Fitness” Andrzej Michalak zaprezentował artykuł: „Siła czy piękno? Co daje kulturystyka?” (str. 78-80), a w nim przedstawia swoje rozważania na ten temat.

W swoim stylu napisał dużo, tym razem zaczynając od poinformowania czytelników, że przypomniał sobie tytuł książki Stanisława Zakrzewskiego pt. „Siła, sprawność, piękno”- w której autor stara się tak poprowadzić trening kulturystyczny, aby zawodnicy mieli cechy takie, jak w tytule. Po tym stwierdzeniu i dalszych wywodach można powiedzieć, że Michalak pamięta tylko tytuł książki Zakrzewskiego, a pomimo tego już na samym początku formuje tezę, iż Stanisław Zakrzewski w swojej książce pod pojęciem „piękno” ukrył przed władzami państwowymi i partyjnymi: mięśnie - ich wielkość, kształt i wygląd.

To tzw. ukrywanie wskazuje, że p. Michalak, już nie taki młody, nie zrozumiał jeszcze, że w latach 60-tych nie wszystko było złe, a polska szkoła kulturystyki, która w dużej części odnosiła się do mięśni, dawała ćwiczącemu więcej pożytku niż ta współczesna, amerykańska - sprowadzająca się wyłącznie do mięśni, którą on za pieniądze często i gorliwie od lat propaguje polskiemu czytelnikowi, szczególnie młodemu.

Wracam jednak do tego, co najważniejsze, czyli do interpretowania lub zgrabnego naginania twórczości St. Zakrzewskiego przez redaktora z „KiF” do swoich dalszych warsztatowych wywodów. Wymaga to z mojej strony powiadomienia p. Michalaka, że w pierwszym wydaniu wymienionej książki (z 1962 r.) są przecież m.in. działy: „ Mięsień, jego budowa i funkcje”, „Mały atlas ćwiczeń mięśni”, „Ulubione ćwiczenia mistrzów” ( z USA, Kanady, Anglii itd. z opisem jak oni imponująco rozwinęli swoje mięśnie), „ Szkoła i metody treningowe” (rozwoju mięśni), „Andrzej Jasiński” (jak zwiększał swoje mięśnie), „ Sylwetka i jej proporcje”, „Jak zyskać na wadze?” itp. W drugim wydaniu tej książki ( 1974 r.) - poprawionym i znacznie uzupełnionym, autor również akcentuje „kształtowanie sylwetki”; jest tam o budowie mięśni a także o najlepszych kulturystach świata na przestrzeni lat.

W przedmowie do II wydania od autora - Stanisława Zakrzewskiego ( str.7) możemy to właśnie przeczytać: Trzeba jeszcze wspomnieć, że Stanisław Zakrzewski na ten temat bardzo dużo opublikował w czasopiśmie „Sport dla Wszystkich” (z lat 1959 -1963), w którym rozwój mięśni ich jakość oraz proporcje miały przecież swoje stałe miejsce, a artykuły o tym nie nosiły tytułu „PIĘKNO”. Potwierdza to oczywisty fakt, że przypuszczenie p. Michalaka o ukrywaniu przez St. Zakrzewskiego mięśni i ich wartości jest moim zdaniem bzdurne.

Po lekturze artykułu Michalaka mogę napisać, że naginanie, czyli manipulowanie słowami Stanisława Zakrzewskiego do własnych celów, może być niebezpieczne - mniejsza o autora, bo on z tego wychodzi bez „twarzy” – bowiem w tym przypadku nastąpiło odejście od polskości kulturystyki opartej na jej historycznych korzeniach. Zostało jeszcze tytułowe pytanie: „Co daje kulturystyka?” Ja pytam autora, co panu dała?
Autor: Jan Włodarek, styczeń 2008 r.
Rej.736/J.W. -68/2013.08.17/JWIP.PL
Aktualizacja: 2013.08.17, godz.15:05

Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Kapusta zalecana ...
Flesz
Waldemar Sulich, 2008 r.
Waldemar Sulich, 2008 r.
w toku modyfikacji. TKKF "BŁYSKAWICA" DO POŁOWY LAT 70.
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE