Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
9141502
osób.
Oni są z nami:
Zarys rozwoju NABBA (notka). Autor: Mirosław Głogowski, Jan Włodarek

HISTORIA KULTURYSTYKI

Zarys historii międzynarodowej federacji kulturystów NABBA (National Amateur Body Building Association).

Federacja z najstarszym rodowodem

NABBA to międzynarodowa federacja kulturystów, utworzona 2 czerwca 1948 r. w Londynie, z inicjatywy i pod auspicjami istniejącego od 1900 roku czasopisma angielskiego dla atletów pt. "Health and Strength". Z tą gazetą wiąże się historia powstania i kształtowania w Anglii i w innych krajach anglosaskich samodzielnych dyscyplin sportowych m.in: kulturystyki i podnoszenia ciężarów.

Liga zdrowia i siły
Przy tej gazecie od początku jej istnienia funkcjonowało liczne międzynarodowe środowisko entuzjastów - działaczy tych dyscyplin wywodzących się z kręgów arystokracji i ruchu olimpijskiego. Oni to na początek powołali "Ligi zdrowia i siły" oraz struktury organizacyjne, w tym organ władzy skupiony przy redakcji „Health and Stregth”. Z ich inspiracji powstawały kluby sportowe, organizowano zawody sportowe, propagowano ćwiczenia.

Światowe centrum kulturystyki
Wkrótce "Liga zdrowia i siły" stała się nieoficjalnym, dynamicznym "sternikiem" światowej kulturystyki. Między innymi w 1901 roku zorganizowano pierwsze na Świecie wielkie międzynarodowe zawody "Mistrzostwa Globu"; wzbudziły one ogromne zainteresowanie. Oglądało je ponad 15 tys. widzów, w tym honorowi goście, pisarze o światowej sławie: Conan Doyle, H.G. Wells, Bernard Show. Zawody rozgrywano w podnoszeniu jednorącz hantli o wadze ponad 100 kg oraz demonstrowaniu umięśnienia (pozowanie) przy akompaniamencie orkiestry. Zwyciężył W.L.Murray z Anglii.

Nowa era
Początek współczesnej kulturystyki to rok 1930, w którym zorganizowano pierwsze na świecie mistrzostwa krajowe o tytuł Mr i Miss Britain. Od 1934 r. przeprowadzano już rywalizację o mistrzostwo Europy.
Po II wojnie światowej, dopiero przed zbliżającą się londyńską Olimpiadą w 1948 roku powtórnie uaktywnił się europejski ruch rozwoju kulturystyki. Z inicjatywy gazety "Health and Strength" powołano międzynarodową federację NABBA, a tydzień po igrzyskach zorganizowano mistrzostwa świata o tytuł MR Universum. Pierwszym zwycięzcą został John Grimek - legenda kulturystyki. Startował w nich też
S. Connory, wybitny aktor filmowy nagrodzony "Oskarem”, znany m.in. z filmów o przygodach Bonda. W późniejszych latach w tych zawodach triumfowali m.in.: Steve Reeves, Reg Park, Bill Pearl, Jack Delinger, Mickey Hargitay, Arnold Schwarzenegger - pionierzy światowej kulturystyki, a dziś legendy kulturystyku..
Władze federacji tworzyli wybitni i szanowani przedstawiciele biznesu, polityki, prasy, ruchu olimpijskiego, m. in. był wśród nich Robert „Bob” Hoffman, były kulturysta i ciężarowiec, legendarny trener ciężarowców, prezes Amerykańskiego Komitetu Olimpijskiego, dziennikarz, milioner, wydawca czasopism o sportach atletycznych oraz właściciel ośrodków kulturystycznych York Barbbel Company, w Stanach Zjednoczonych i Anglii, Sigmund Kliine – syn emigranta z ziem polskich, atleta, trener i propagator sportów atletycznych.

Obecnie
NABBA skupia kulturystów z narodowych federacji ze wszystkich kontynentów, m.in.: są w niej kulturyści Anglii, Francji, Niemiec, Serbii, USA, Australii, Japonii Łotwy, Litwy. NABBA; krajowe federacje regularnie organizują mistrzostwa kontynentów i swoich krajów.
Ciekawostką jest, że zawody są rozgrywane w kategoriach wzrostowych, tak jak w Polsce w latach 60 - tych. Władze tej Federacji planują zmianę zasad rozgrywania swoich zawodów. Chcą w przyszłości połączyć pokaz umięśnienia z pokazem siły uważając, że same napinanie mięśni - to jest odejście od korzeni kulturystyki, które powoduje, że ten sport, szczególnie uprawiany wyczynowo, traci na znaczeniu wśród rozwiniętych społeczeństw.

W Polsce już tak było
Warto przypomnieć, że taka forma rywalizacji była już stosowana w Polsce przez ponad dwudziestoma laty, tj. w okresie 1957 – 1975, jako model polskiej kulturystyki, wprowadzony przez Stanisława Zakrzewskiego.
W Polsce i krajach socjalistycznych kulturyści rywalizowali w kategoriach wzrostowych walcząc w pozowaniu oraz bojach siłowych, np. w wyciskaniu sztangi leżąc, w przysiadzie ze sztangą.

Polacy w NABBA
W latach 70 - tych kilku naszych zawodników już startowało w zawodach NABBA, m. in.: Henryk Szczepański, Paweł Przedlacki, Janusz Woch. Kilka dni temu polscy zawodnicy powrócili do tej Federacji. W dniu 4.06.2005 r. Hubert Olborski, Mariusz Strzeliński i Piotr Głuchowski zostali mistrzami Europy w swoich kategoriach. Teraz możne się spodziewać, że wkrótce w Polsce powstanie związek kulturystów zrzeszony w NABBA, a tym samym skończy się w kulturystyce wyczynowej monopol dotychczasowego Związku KFiTS.

Autor: Mirosław Głogowski (Londyn), Jan Włodarek (Warszawa)2005 rok.

Ostatnia aktualizacja: 2011.04.09. Godz. 22:09


Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Zmarł nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Flesz
Dawid pracuje, 2007 r.
Dawid pracuje, 2007 r.
w toku modyfikacji. TKKF "BŁYSKAWICA" DO POŁOWY LAT 70.
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE