Strona Główna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjęć

PIONIERZY

Kontakt
Artykuły:
Jan Włodarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
Ośrodki
RÓŻNE
Statystyka
Odwiedziło nas:
7079236
osób.
Oni są z nami:
Dzień Kobiet. Sylwetka kobiety, linia i jej kanony.
Linia, czyli inaczej figura, to temat, który zawsze pasjonował i pasjonuje kobietę. Bo linia to przecież podstawa jej osobistych wdzięków.
Kobieca linia kształtowała się zgodnie z epoką, której była wyrazem. Epoka decydowała o roli kobiety w społeczności ludzkiej. Roli tej, od wieków aż po czasy współczesne, kobieta, istota bierna, poddawała się bez szemrania. Dziś dopiero sama stanowi o sobie. Czy zawsze?


Głównym motywem postępowania kobiety była przez wieki chęć podobania się mężczyźnie. Wspominam o tym, dlatego, bo to oddawało ją w niewolę modzie, która niemały wpływ wywiera na kształtowanie się kobiecej sylwetki.

Pogańska Wenus wyłoniła się z toni morskiej mężczyźnie ku rozkoszy. Jej sylwetkę cechowała harmonia płynnej linii (wszak wyszła z wody), kształtem zbliżona do klasycznej amfory: mocna podstawa strzelistych nóg, rozwierająca się w linię pełnych bioder, przewężona łagodnym zagłębieniem pasa i rozrastając się w kielich wysklepionego torsu, zamkniętego niemal prostym obramowaniem ramion. Dziewicza Wenus, stworzona po to, by rodzić wolnych Greków – synów słońca.

Mistycyzm średniowiecza wyciska też piętno na sylwetce kobiecej. Asceza wysusza jej ciało, ramiona, jakby przytłoczone ciężarem habitu, przybierają ostrą linię gotyckiego sklepienia: wąskie biodra opasują sznur zakonny lub …pas cnoty. Ta sylwetka szybko minie, ale jej ślady w postaci wydłużonej szyi i spadzistych ramion przejdą do epoki odrodzenia, zachwycając nas dzisiaj prześliczną swą linią na obrazach wielkich mistrzów renesansu.

Renesans to nawrot do pełni życia ziemskiego – ze wszystkimi jego czarami i całym zepsuciem. Kobieta rozkwita na nowo. Obnosi biel bujnego ciała, olśniewającego łabędzią szyją i wysoką piersią, zamkniętego w ciężkich fałdach brokatów i adamaszków. Głębokie wcięcie zaznacza kibić, wcięcie, które u kobiet Fin-de siecle,u upodobni ich sylwetkę do kształtu osy.

Kształt ten nasze prababki zawdzięczały tej części swojej garderoby, z którą walka stała się częściowym synonimem emancypacji kobiet – gorsetem. Gorsetu nie można porównywać nawet z żelaznym pancerzem, bo i ten nie krepował tak ciała wojownika, jak gorset czynił z ciałem młodej dziewczyny. Gorset zakładano dziewczęciu wtenczas, gdy zaczynało wyrastać na kobietę, gdy jego młodziutki organizm był jeszcze całkowicie plastyczny. Toteż skutki tej mody były wprost zastraszające: całkowicie zniekształcenie narządów wewnętrznych za cenę uzyskania modnej linii: wysokich, prostych ramion, silnego przewężenia w pasie, który, wybujałych bioder i nóg – o których nic nigdy nie było wiadomo.

Emancypacja i zanik gorsetu zrodziły sylwetkę kobiety współczesnej, najbardziej swą linią zbliżonej do wzoru greckiego. Pozostawiono jej ciała swobodę rozwoju, nie krępując żadnym szczegółem ubioru. Jakie jednak dawały się zauważyć różnice? Mniej tkanki tłuszczowej, węższe, bardziej chłopięce biodra, dłuższe nogi, na które przez ich odsłonięcie przesunięto ciężar gatunkowy piękna sylwetki.
(Z archiwum Stanisława Zakrzewskiego)

Nie należy rozpoczynać treningu siłowego pod wpływem środków dopingujących i odurzających. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i ćwiczeń należy się skonsultować z lekarzem. Autorzy i właściciel strony JWIP.PL nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za skutki działań wynikających bezpośrednio lub pośrednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artykuły
Rak jądra choroba...
Wszystkich Święty...
Aby poprawić jako...
Swięto Niepodległ...
Pożegnanie warsza...
Flesz
Sopot 1961
Sopot 1961
Stanisław Zakrzewski (1907 - 1972)
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do PionierówJeżeli na tej stronie widzisz błąd, napisz do nas.

Jan Włodarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | Ośrodki | RÓŻNE