Strona G³ówna

Nasz program

O nas

Forum

Galeria zdjêæ

PIONIERZY

Kontakt
Artyku³y:
Jan W³odarek
Historia
Sylwetki
Wywiady
Porady
Trening
Dietetyka
Medycyna
Wspomaganie
Sterydy
O¶rodki
RÓ¯NE
Statystyka
Odwiedzi³o nas:
10032739
osób.
Oni s± z nami:
Trening si³owy. Autor:Henryk Jasiak
„Miê¶nie musz± mieæ siln± bazê, aby rozwijaæ i podtrzymywaæ swoj± strukturê. W tym celu zbudowania atletycznego, umiê¶nionego cia³a konieczna jest si³a, któr± mo¿na rozwijaæ tylko przez specjalne æwiczenia si³owe”. Joe Weider

Czytujê tê wypowied¼ znanego trenera i twórcy teorii kszta³towania sylwetki po to, aby u¶wiadomiæ zainteresowanym znaczenie si³y w treningu kulturystycznym. Ka¿dy, kto ma ambicjê osi±gn±æ jakie¶ wyniki w tej dyscyplinie, musi w ka¿dym rocznym cyklu treningowym po¶wiêciæ przynajmniej 3-4 miesi±ce na budowanie bazy, czyli si³y i masy miê¶niowej. One bowiem dopiero warunkuj±, przy odpowiednim treningu masywn±, proporcjonalnie umiê¶nion± i dobrze wyrze¼bion± sylwetkê.

Wiadomo, ¿e si³ê miê¶ni mo¿emy rozwijaæ przez pokonywanie du¿ych oporów, które z kolei wymagaj± du¿ego wysi³ku.. Rzecz w tym, ¿e rozwijanie si³y poci±ga za sob± wzrost intensywno¶ci treningu, a to wymaga od organizmu dodatkowej energii. Nigdy np. w æwiczeniach bez obci±¿enia nie osi±gniemy 100 procent intensywno¶ci, natomiast stosuj±c coraz wiêksze ciê¿ary – jest to mo¿liwe i powoduje rozwój si³y.

Trzeba sobie zdawaæ sprawê z tego, ¿e przyrostu si³y i masy miê¶niowej nie osi±gnie siê ( szczególnie je¶li chodzi o zaawansowanych) stosuj±c Male i ¶rednie ciê¿ary. Konieczny jest trening z maksymalnym wydatkowaniem energii, na krawêdzi wyczerpania. Dysponuj±c za¶ du¿± si³± mo¿na w okresie startowym swobodnie operowaæ ró¿nymi obci±¿eniami i dowolnie modelowaæ miê¶nie odpowiednimi æwiczeniami o charakterze izolowanym.

Wybitni kultury¶ci ( lat 60. 70 I 80- przyp. red.) przeszli zwykle na pocz±tku swej kariery trening si³owy i to widaæ zarówno po ich sylwetkach jak i tzw. Gêsto¶ci miê¶ni. A. Schwarzengger pocz±tkowo uprawia³ ciê¿ary, podobnie jak Columbu i J. Wilkosz. Frank Zane osi±ga³ w martwym ci±gu 320 kg, a Tom Platz potrafi³ wykonaæ 5 przysiadów z ciê¿arem 273 kg.

Najbardziej efektywnym æwiczeniem si³owym s± przysiady ze sztang± na barkach lub klatce piersiowej, kszta³tuj± one, bowiem wielkie grupy miê¶niowe nóg, po¶ladków i grzbietu, a tym samym wp³ywaj± decyduj±co na wzrost ogólnej masy miê¶niowej cia³a. Dlatego jest to podstawowe æwiczenie w treningu si³owym. Tak samo jak wszelkiego rodzaju wyciskania w ró¿nych pozycjach, podci±ganie sztangi w opadzie (wios³owanie), uginanie ramion w podporach. I w³a¶nie te æwiczenia powinny siê znale¼æ w programie treningu si³owego ka¿dego kulturysty w okresie przygotowawczym. Daj± one bowiem si³ê nóg, grzbietu, ramion i barków, a wiêc tych partii cia³a, które decyduj± o sile absolutnej cz³owieka. Æwiczenia si³owe poza tym wyrabiaj± tzw. gêst± strukturê miê¶ni, co pó¼niej np. w czasie zawodów ³atwo dostrzec.

Trening si³owy powinno siê realizowaæ najlepiej w okresie styczeñ – marzec, nie d³u¿ej ni¿ trzy miesi±ce. Æwiczymy trzy razy w tygodniu, ale bardzo intensywnie, z du¿ymi obci±¿eniami. Zaawansowani kultury¶ci mog± w tym czasie stosowaæ jeszcze dwa treningi w tygodniu æwicz±c dodatkowo np. brzuch, przedramiona i ³ydki, ale to wymaga odpowiednich warunków, od¿ywiania itd. Trening si³owy, je¶li jest bardzo intensywny, wymaga, bowiem odpowiedniej odnowy organizmu. I tak± w³a¶nie odnowê zapewnia 3 – dniowy cykl treningowy w tygodniu ( najlepiej poniedzia³ek – ¶roda – pi±tek lub wtorek – czwartek – sobota).

Jak± metod± æwiczyæ si³ê? Oczywi¶cie, stosuj±c progresjê zarówno ciê¿arów, jak i ogólnej intensywno¶ci. Ogólna zasada w odniesieniu do kulturystów jest taka, aby w jednej serii wykonaæ 5-8 powtórzeñ, w tym dwa ostatnie powinny byæ wymuszone przy pomocy partnera, a wiêc wykonane z maksymalnym wysi³kiem. Wystarczy, je¶li ka¿de æwiczenie wykonamy w 2 seriach, przedtem 1-2 serie rozgrzewkowe z obci±¿eniem ok. 60 -70 procent zasadniczego. Nie ma potrzeby wykonywania wiêkszej liczby serii, gdy¿ mo¿e to prowadziæ do przetrenowania ( organizm bêdzie mia³ za ma³o czasu na regeneracjê). Oczywi¶cie, obowi±zuje równie¿ progresja ciê¿arów. Je¶li po pewnym czasie wykonujemy do¶æ ³atwo 8 powtórzeñ w serii, to znaczy, ¿e trzeba zwiêkszyæ ciê¿ar o 10- 20 procent. Staraæ siê nale¿y, ale bez przesady, zmniejszaæ stopniowo przerwy wypoczynkowe miêdzy seriami, gdy¿ to zwiêksza ogóln± intensywno¶æ treningu.
Innymi s³owy trening si³owy powinien byæ bardzo intensywny, wykonywany w stosunkowo krótkim czasie i niezbyt czêsto (maksimum trzy razy w tygodniu) przez okres 2-3 miesiêcy.

Przyk³adowy program treningu si³owego (zestaw æwiczeñ)
1.Przysiady ze sztang± na barkach lub klatce piersiowej (pe³ne) z zatrzymaniem w dolnej fazie ruchu, wolne tempo Ew. podk³adki pod piêty. Anga¿uj± one miê¶nie prostowniki nóg, dolnej czê¶ci grzbietu, po¶ladków.
2.Podci±ganie sztangi obur±cz do klatki piersiowej w opadzie przodem ( tu³ów równoleg³y do ziemi), chwyt nieco szerszy ni¿ barki. Kszta³tuje miê¶nie najszersze grzbietu, ramion i barki.
3.Martwy ci±g (unoszenie sztangi z przysiadu nachwytem – podchwytem. Do pe³nego wyprostowania tu³owia) lub zarzucanie sztangi na klatkê piersiow±. Wzmacnia wszechstronnie miê¶nie nóg, tu³owie i ramiona.
4.Wspiêcie na palce ze sztang± na barkach lub trzymanymi wzd³u¿ tu³owia, palce nóg na podstawce. W górnym po³o¿eniu zatrzymaæ ruch na 2 sekundy, w dolnym piêty powinny dotykaæ pod³ogi – miê¶nie ³ydek.
5.Uginanie ramion w podporze przodem na porêczach przy¶ciennych (pompki) z ³okciami skierowanymi na zewn±trz (d³onie skierowane do ¶rodka) – æwiczenie pod k±tem kszta³towania klatki piersiowej).
6.Wyciskanie sztangi zza karku w pozycji stoj±cej, chwyt nieco szerszy ni¿ barki. Wzmacnia si³ê miê¶ni obrêczy barkowej, kaptury, ramiona.
7.Uginanie ramion ze sztang± w pozycji stoj±cej bez balansu tu³owia, gryf dotyka klatki, ³okcie przyci¶niête do boków, wolne opuszczanie.
8.Pompki na porêczach przy¶ciennych nachwytem wzd³u¿ obrêczy (³okcie przy bokach – æwiczenie pod k±tem kszta³towania tricepsów).
9.Sk³ony tu³owia w przód z le¿enia ty³em, nogi w kolanach lekko ugiête, dodatkowe obci±¿enia na klatce lub karku – zacz±æ od 10 powtórzeñ, co drugi trening dodawaæ po jednym.
Autor: Henryk Jasiak, 1980 r.

Od JWIP: Tak æwiczono ju¿ 30 lat temu i by³y rezultaty. Metoda treningu przedstawiona przez red. Henryka Jasiaka, a wcze¶niej by³a praktycznie „przerabiana” miêdzy innymi przez Arnolda Schwarzeneggera. Jego zdaniem dobre wyniki w zdobywaniu si³y i masy mo¿na osi±gn±æ przez systematyczny i ciê¿ki trening, a dopiero pó¼niej trzeba przej¶æ do kszta³towania definicji miê¶niowej, która jest niezbêdna do osi±gniêcia ³adnie ukszta³towanych miê¶ni i estetycznego wygl±du sylwetki.
Nie nale¿y rozpoczynaæ treningu si³owego pod wp³ywem ¶rodków dopinguj±cych i odurzaj±cych. Przed wykonywaniem opisanych tutaj metod treningowych i æwiczeñ nale¿y siê skonsultowaæ z lekarzem. Autorzy i w³a¶ciciel strony JWIP.PL nie ponosz± jakiejkolwiek odpowiedzialno¶ci za skutki dzia³añ wynikaj±cych bezpo¶rednio lub po¶rednio z wykorzystania informacji zawartych na tej stronie.
Ostatnie Artyku³y
Skutki koronawiru...
¦wiêta Wielkiej ...
Zmar³ nasz Przyja...
Wspomnienie... Pa...
Rak j±dra choroba...
Flesz
MP 2009 - Ostro³êka
MP 2009 - Ostro³êka
BOGDAN KASZUBA
Na forum
Tylko aktywnych zapraszamy na forum
oraz
do Pionierów



















































Je¿eli na tej stronie widzisz b³±d, napisz do nas.

Jan W³odarek | Historia | Sylwetki | Wywiady | Porady | Trening | Dietetyka | Medycyna | Wspomaganie | Sterydy | O¶rodki | RÓ¯NE